OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
#416
Καλησπέρα παιδιά,
Έχω εγκαταστήσει την έκδοση 1.5.6.4 και στην προσπάθειά μου να επεξεργαστώ τις ρυθμίσεις στο System > Settings και Edit,
όταν πατήσω αποθήκευση μου βγαίνει η σελίδα

Forbidden

You do not have permission to access this document.
Web Server at huile-ilios.com

Το path της σελίδας είναι:
http://huile-ilios.com/store/admin/inde ... f83c4abce9

Με το ψαξιμο που έκανα οι λύσεις που προτείνουν σε διάφορα forums δεν είναι κατάλληλες. Δεν υπάρχει ζήτημα με την έκδοση php που χρησιμοποιώ, ούτε οι φάκελοι στον ftp έχουν άδειες που απαγορεύουν την πρόσβαση.

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ πολύ!
#417
Καλημέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα!

Καταρχάς επιβεβαίωσε ότι ο χρήστης της διαχείρισης έχει όλα τα permissions πρόσβασης και επεξεργασίας πηγαίνοντας Σύστημα->Χρήστες->Ομάδες Χρηστών->[Επεξεργασία] (System->Users->User Groups->[Edit]) και επιλέγοντας ξανά τα πάντα.

Αν επιβεβαιώσεις ότι δεν οφείλεται στο παραπάνω:
Το πρόβλημα συμβαίνει από την αρχή της εγκατάστασης ή προέκυψε εκ των υστέρων;
Όταν προκύπτει το πρόβλημα, καταγράφεται κάτι στο error log του Opencart;
Έχεις κάνει τροποποιήσεις στον κώδικα της διαχείρισης του Opencart; Aν ναι που;
Έχεις εγκατεστημένα κάποια extensions ή vQmods; Αν ναι δοκίμασε να απενεργοποιήσεις ένα ένα τα extensions και να αφαιρέσεις προσωρινά τα vQmods που εγκατέστησες από τον φάκελο vqmod/xml.

Αν θες στείλε μου pm με στοιχεία login να ρίξω μία ματιά.
#418
Το έλεγξα και το πρόβλημα δεν οφείλεται στο Opencart ούτε στα permissions, όμως με το που άνοιξα το error log του server το πρόβλημα λύθηκε "Automagically", και τώρα λειτουργεί κανονικά...

Για να εντοπίσω την αιτία θα πρέπει να κάνω ενδελεχή έλεγχο στα αρχεία του server και στα configuration files. Παρακολούθησε το για κάποιο χρονικό διάστημα και αν ξαναπαρουσιαστεί το ξανακοιτάμε.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!