OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
Από eniac22
#6147
Έχω πρόβλημα με το Journal 3 & GDPR Compliance (isenselabs) όταν ανοίγει ενα popup παράθυρο (πχ login) εμφανίζετε μέσα σε αυτό η GDPR μπάρα .
Δεν ξέρω αν διορθώνεται στην τελευταία έκδοση του GDPR extension καθώς επειδή έχει λήξει η άδεια υποστήριξης δεν με αφήνει να την κατεβάσω και απο το isenselabs δεν βοηθάνε.
Γνωρίζει κάποιος κάποια λύση ?
#6149
Καλημέρα,

Έχεις online το site να δούμε πως το εμφανίζει ή έστω κάποια εικόνα;
#6154
Καλησπέρα,

Ποια έκδοση GDPR και Journal χρησιμοποιείς;
Από eniac22
#6157
Opencart 3.0.3.1, journal 3 theme ver 3.0.46 και το GDPR στην έκδοση ver. 3.9.3. Για το GDPR έχουν βγάλει και την 3.9.4 την οποία δεν με αφήνουν να την κατεβάσω.
Τους ανέφερα πως είναι Bug στο κώδικα τους και μου απάντησαν το παρακάτω:

Actually, this is not a bug on the GDPR module.
The Journal 3 login/register popup window load full login/register page as you open the login/register on the normal page, so the GDPR module will be loaded on the login/register page, even if in the popup mode.

We hope this helps.


Πρέπει να πω εδώ πως από το isenselabs η υποστήριξη είναι άθλια γιατί και σε προηγούμενα προβλήματα που είχα πάλι με το GDPR και μέσα στο χρόνο υποστήριξης την μια είπαν πως φταίει το xml import pro και την αλλη οτι φταίει το extension του faceboook με το τελευταίο να το αφαιρώ εντελώς.

Το πρόβλημα εμφανίζεται σε 3 διαφορετικό eshops με το ένα να ειναι καθαρό καινούργιο με της τελευταίες εκδόσεις opencart & journal 3.

Θα ανοίξω και ticket στο journal και μόλις έχω απάντηση θα ενημερώσω και εδώ!!
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#6158
Καλημέρα,

- Ενημερωτικά η τελευταία έκδοση του GDPR extension είναι η 3.9.5.
- Δοκίμασε το εξής, το Journal στα demos του έχει ένα Page Load Popup για newsletter. Ενεργοποίησε το ή αν δεν το έχεις, φτιάξε ένα παρόμοιο. Αν το GDPR εμφανίζεται και μέσα σε τέτοιου είδους popup, τότε βάσει της κοινής λογικής θεωρείται αδιαμφισβήτητα bug. Αν δεν το εμφανίζει σε τέτοια popup και το εμφανίζει μόνο σε υφιστάμενες σελίδες OpenCart που περιλαμβάνονται σε popup, τότε ο ισχυρισμός τους έχει κάποια βάση με την έννοια ότι δεν το είχαν προβλέψει κατά την αρχική ανάπτυξη του extension. Ωστόσο, δεν μπορεί να θεωρηθεί και "feature".
Από eniac22
#6160
Έχεις δίκιο η τελευταία είναι η 3.9.5 στο ένα έχω την 3.9.3 και στο άλλα δυο την 3.9.4 στα οποία όπως ανέφερα κάνουν το ίδιο, πάντως στην τελευταία τους έκδοση αναφέρουν πως πλέον φορτώνουν το cookie bar with AJAX request.
Δοκίμασα αυτό μου είπες με το newsletter και δεν το εμφανίζει εκεί μάλλον επειδή το φορτώνει με javascript (αν κατάλαβα καλά).

Ευχαριστώ για την βοήθεια
Από eniac22
#6170
Η λύση που μου έδωσαν απο την υποστήριξη του theme είναι η παρακάτω :

Please paste this code in Journal > System > Settings > Custom Code > CSS and your issue should be solved after:

.popup .cc-window {
display: none !important;
}

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!