OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Χαλαρές συζητήσεις που δεν αφορούν απαραίτητα το Opencart.
#6272
Γεια χαρά!
Εδώ και χρόνια προσπαθώ να βγάλω άκρη με τα παραστατικά (invoice), που εκδίδει το marketplace του opencart.com.
Δυστυχώς στα εν λόγω παραστατικά δεν αναγράφεται πουθενά το VAT No της επιχείρησης Opencart Ltd αλλά ούτε και το δικό μου, οπότε δικαίως μου γκρινιάζει ο λογιστής ότι δεν είναι έγκυρα...
Αφού επικοινώνησα μαζί τους στο [email protected], έλαβα την απάντηση ότι έτσι είναι το invoice και δεν αλλάζει.
Εσείς πώς καταχωρείτε στα έξοδά σας τις αγορές που κάνετε για extensions?
#6273
Το παραστατικό του opencart δεν είναι φορολογικό στοιχείο, αρχικά ως απόδειξη λιανικής γιατί υπάρχει υποχρέωση ταμειακής ή γραμμογράφησης εκτυπωμένου παραστατικού, ως τιμολόγιο πάλι δεν είναι πρώτον γιατί δεν υπάρχει αριθμητική σειρά, λόγο μη ολοκληρωμένων παραγγελιών, που το order id τρέχει και δεύτερον γιατί δεν υπάρχουν τα φορολογικά στοιχεία της επιχείρησης που πολλές φορές είναι διαφορετικά από αυτό που φαίνεται στο oc
#6274
Εγώ το καταχωρώ ως αγορά από Τρίτες Χώρες.
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.
Με το λογιστή που έχω μιλήσει, μου είπε πως εφόσον το καθεστώς της χώρας (Hong Kong) είναι έτσι, απλά το αποδέχεσαι.

Envato ας πούμε (Theme Forest), είναι μια χαρά. Έχει και ένα υποτιθέμενο ΑΦΜ για να κάνεις απαλλαγή το ΦΠΑ.

Για τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, όλοι είναι by the book.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!