OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#6342
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.

Χρησιμοποιώ opencart 3.0.3.2 με Journal 3.0.44 και έχει προκύψει η εξής ανάγκη. Επειδή ο πελάτης πουλάει χαλιά και τα χαλιά έχουν συγκεκριμένες διαστάσεις όπου αλλάζει και η τιμή τους ανάλογα, θέλει με κάποιο τρόπο να εμφανίζει δίπλα από τη default τιμή του χαλιού στην αρχική σελίδα, ότι η τιμή αφορά μια συγκεκριμένη διάσταση (πχ 250€ για 360x240cm). Σκέφτηκα να το αλλάξω μέσα από την php του product όμως αυτό το κείμενο θα προστεθεί σε όλα τα προϊόντα και ο συγκεκριμένος εκτός από χαλιά πουλάει και μαξιλάρια και δε θέλω να εμφανιστεί το συγκεκριμένο κείμενο και στα μαξιλάρια.

Γνωρίζετε μήπως το Journal μου δίνει μια τέτοια επιλογή ή πως αλλιώς θα μπορούσα να το κάνω;

Ευχαριστώ πολύ.
#6343
Καλησπέρα,

μπορείς να το βάζεις στον τίτλο του κάθε προϊόντος (δεν είναι και πολύ καλή ιδέα) ή να δημιουργήσεις custom tab που σου δίνει την δυνατότητα το journal(δεν είναι εύκολο να το δει ο πελάτης) ή ακόμα και κάποιο info block το οποίο και προτείνω προσωπικά(το δίνει το journal και αυτό), όλα τα παραπάνω δεν θα βρίσκεται δίπλα στην τιμή αλλά το Info block είναι ευδιάκριτο πολύ και θα φαίνεται και όμορφο.
#6344
Καλημέρα, συνήθως το κάνουμε έτσι,

Αν έχεις πχ 3 διαστάσεις χαλιών 360x240cm > 250€, 370x250cm > 260€, 380x260cm > 270€.
Δίνεις στο προϊόν αρχική τιμή 250€
Φτιάχνεις 3 επιλογές
360x240cm, με τιμή +0
370x250cm, με τιμή +10€
380x260cm, με τιμή +20€
Κάθε φορά που θα επιλέγει ο πελάτης θα προσαρμόζεται η αρχική τιμή στην επιλογή.

Τώρα, αν ο πελάτης θέλει οπωσδήποτε να εμφανίζεται δίπλα στην τιμή κάποιο default λεκτικό που να προσαρμόζεται μετά από επιλογή, αν θες μπορούμε να στο φτιάξουμε custom.
#6346
Σε ευχαριστώ πολύ Αλεξάνδρα, έτσι ακριβώς το έκανα, απλά ο πελάτης ζητάει δίπλα ακριβώς από τη default τιμή που φαίνεται πχ στην αρχική, να γράφει και σε ποια διάσταση αναφέρεται.
#6347
Σε ευχαριστώ πολύ,

Όταν λες custom tab εννοείς το custom block που έχει το journal?
To info block που ανέφερες φαίνεται καλή ιδέα.
htwp έγραψε: 13 Μάιος 2020, 18:01 Καλησπέρα,

μπορείς να το βάζεις στον τίτλο του κάθε προϊόντος (δεν είναι και πολύ καλή ιδέα) ή να δημιουργήσεις custom tab που σου δίνει την δυνατότητα το journal(δεν είναι εύκολο να το δει ο πελάτης) ή ακόμα και κάποιο info block το οποίο και προτείνω προσωπικά(το δίνει το journal και αυτό), όλα τα παραπάνω δεν θα βρίσκεται δίπλα στην τιμή αλλά το Info block είναι ευδιάκριτο πολύ και θα φαίνεται και όμορφο.
#6360
Εγώ θα το έκανα κάπως έτσι (όπως αναφέρει ο htwp) και θα επέλεγα να εμφανίζεται σε συγκεκριμένες κατηγορίες η προϊόντα από τις ρυθμίσεις του journal.
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#6364
Έχεις βγει εκτός θέματος.
Για τέτοιες ερωτήσεις θα ήταν καλό να συμβουλευτείς το support και το documentation του journal.
Ρίξε μια ματιά συγκεκριμένα εδώ https://docs.journal-theme.com/docs/header/main-menu
Φυσικά αν δεν βγάζεις άκρη μπορείς να ανοίξεις άλλο θέμα.
#6370
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
gxHL έγραψε:Εγώ θα το έκανα κάπως έτσι (όπως αναφέρει ο htwp) και θα επέλεγα να εμφανίζεται σε συγκεκριμένες κατηγορίες η προϊόντα από τις ρυθμίσεις του journal.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!