OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Αναφορές νέων & επίλυση γνωστών bugs.
#6411
Παρατήρησα ότι τα Δωρεάν Μεταφορικά ενεργοποιούνται με βάση το Subtotal.
Συγκεκριμένα
Κώδικας: Επιλογή όλων
		if ($this->cart->getSubTotal() < $this->config->get('shipping_free_total')) {
			$status = false;
		}
Σε συνδυασμό όμως με το Extension OC3 - Discounts Pack παρατηρείται το φαινόμενο
π.χ. για Δωρεαν Μεταφορικά > 40€

Μερικό Σύνολο 52,00€
Αντικαταβολή 1,90€
Category Discount (-25% on ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ) -13,00€
Δωρεάν Μεταφορικά 0,00€
Σύνολο 40,90€

Ενώ θα έπρεπε να έχει μεταφορικά με βάση το σύνολο 52-13= 39€ μετα την έκπτωση και πριν την χρέωση της αντικαταβολής, δηλαδή 52-13= 39€.

Προσπαθώ να καταλάβω αν το παραπάνω αποτελεί Bug του OC ή δυσλειτουργία σε συνδυασμό με τα extension που έχω χρησιμοποιήσει. Για την υλοποίησης της χρέωσης αντικαταβολής έχω χτησιμοποιήσει το Cash on delivery with fixed fee GR-EN oc3.x που υπάρχει στο MarketPlace.
#6427
Το πρόβλημα σημιουργείται γιατί το συγκεκριμένο extension (OC3 - Discounts Pack) προσθέτει το Discount ως Total και το OC by default υπολογίζει τα δωρεαν μεταφορικά με βάση το Subtotal.

Δυστυχώς ο developer του extension ζητάει πολλά χρήματα για να υλοποιηθεί αυτό διαφορετικά. Γνωρίζει κανείς άλλο τρόπο?
Για παράδειγμα, εδώ
https://forum.opencart.com/viewtopic.ph ... 99#p788599
μου προτείνει ενα extension για εφαρμογή χρεώσεων μεταφορικών με βάση κάποιους κανόνες. Φαίνεται όμως πολύ δυσνόητα και δεν έχω καταλάβει αν υλοποιεί ακριβώς αυτό που θέλω.
#6432
Με το People's Code Fee/Discount που έχεις αγοράσει, μπορείς να δημιουργήσεις κανόνες αφαίρεσης (μηδενισμού) κόστους μεταφορικών. Μπορεί επίσης να αφαιρέσει και τον φόρο των μεταφορικών. Ως total θεωρεί το σύνολο που βλέπει η επέκταση στην σειρά ταξινόμησης που το έχεις αναθέσει.Λογικά το τοποθετείς πριν το tax.
#6460
Καλησπέρα,
επισυνάπτω 2 screenshot, το πρώτο φαίνεται ο κανόνας που έχω δημιουργήσει και στο δεύτερο η σειρά ταξινόμησης.
Αν έχω καταλάβει σωστά με τον κανόνα αυτό για total (ότι έχει υπολογιστέι μέχρι τη σειρά της επέκτασης) μεγαύτερο των 40 ευρώ θα μηδενίζονται τα μεταφορικα, σωστά?
Άρα θα έχει υπολογιστεί και το Category Discount Που έχει order 2.
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#6461
Σωστά δείχνουν, η σειρά ταξινόμησης μπορεί να αλλάξει ανάλογα με τις ανάγκες σου.
#6474
Δουλεψε μια χαρά. Το μόνο που χρειάστηκε εκτός απο τα rules του extension ήταν να επενεργοποιήσω τα Δωρεαν μεταφορικά του opencart, να φτιαξω ένα κανόνα για χρέωση αποστολής και να βάλω τιμή μηδέν στη σταθερη χρεωση αποτολής.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!