OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από smichalis
#1909
Καλημέρα, χρησιμοποιώ την έκδοση 2.0.1.1. Υπάρχει τρόπος να εισάγω τις τιμές με φπα απευθείας χωρίς να χρειάζεται να τις υπολογίσω χωρίς φπα; Πχ τώρα εάν βάλω σε ένα προϊόν τιμή 50 ευρώ στο σίτε θα εμφανιστεί 61,5 ενώ η τελική του ήταν 50 ευρώ.
Από malam
#6575
Καλησπέρα, έχω το ίδιο θέμα αλλά έκδοση 3.0.3.3, η τιμή που βάζω στα προϊόντα μου είναι με ενσωματωμένο το ΦΠΑ και αυτή θέλω να φαίνεται. Πρέπει να αγοράσω extension για να δουλεψει?

τώρα βάζω πχ
τιμή --> 29,20
Φορολογική Κλάση --> Κανένα

και μετά την καταχώρηση μου βγάζει τιμή 22.91

Στο admin εχώ βάλει
Εμφάνιση Τιμών με ΦΠΑ --> Όχι

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Από htwp
#6578
malam έγραψε:Καλησπέρα, έχω το ίδιο θέμα αλλά έκδοση 3.0.3.3, η τιμή που βάζω στα προϊόντα μου είναι με ενσωματωμένο το ΦΠΑ και αυτή θέλω να φαίνεται. Πρέπει να αγοράσω extension για να δουλεψει?

τώρα βάζω πχ
τιμή --> 29,20
Φορολογική Κλάση --> Κανένα

και μετά την καταχώρηση μου βγάζει τιμή 22.91

Στο admin εχώ βάλει
Εμφάνιση Τιμών με ΦΠΑ --> Όχι

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Ευχαριστώ
Βρήκες λύση ή χρειάζεσαι βοήθεια ακόμα;
Από malam
#6583
Δηλαδή αυτό το θέμα λύνεται μόνο με extension? Σε ένα άλλο site που το είχα κάνει με opencart 2, νομίζω δούλευε έτσι κι αλλιώς.

Δεν θα έπρεπε να λειτουργεί?
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#6584
Καλημέρα,

Στο OpenCart αν εισάγεις την τιμή προϊόντος με τον ΦΠΑ και δεν ορίσεις φορολογική κλάση, τότε θα σου εμφανίσει στο frontend την τιμή που όρισες αυτούσια.

Εσύ ανέφερες ότι δηλώνεις τιμή 29.20 και σου βγάζει μπροστά 22.91. Αν έκανε όντως αποφορολόγηση, θα έπρεπε να βγάζει μπροστά 23.55 - κάτι που φυσικά δεν γίνεται όπως ανέφερα και πριν.

Άρα ... η πιθανότερη αιτία που συμβαίνει αυτό που βλέπεις είναι γιατί έχεις default νόμισμα διαφορετικό από την ισοτιμία που εισάγεις. Δες στις ρυθμίσεις του καταστήματος ποιο είναι το προεπιλεγμένο νόμισμα και όρισε το Ευρώ και επίσης κάνε refresh στις ισοτιμίες από τη λίστα των νομισμάτων.

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!