OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Αναφορές νέων & επίλυση γνωστών bugs.
#6862
Καλησπέρα σας.

Είμαι νέος στο φόρουμ και γράφω γιατί αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το e shop μου.

Έχω την έκδοση 3.0.2.0 και το default θεμα.

Στη διάρκεια του checkout και αφού επιλέξει ο πελάτης τρόπο αποστολής, εμφανίζεται μήνυμα "απαιτείται τρόπος αποστολής" .

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος; Ξέρετε πως διορθώνεται;
Ευχαριστω
#6867
Καλησπέρα,

Τώρα αυτό έτσι όπως το περιγράφεις είναι δύσκολο να σου απαντήσουμε από εδώ σε τι οφείλεται. Γνωρίζεις αν έχουν εγκατασταθεί vQmods/OCMODs ή έχουν γίνει χειροκίνητες τροποποιήσεις στο site; Αν θες στείλε link του site να δούμε αν υπάρχει θέμα στο frontent στην javascript.

PS, μην ποστάρεις με τέτοιο μέγεθος γραμματοσειρά.
#6881
Εχω κανει τρποποιησεις στο site με καποια extensions,αν χρειαζεται πειτε μου να τα γραψω(ειναι αρκετα).
Το site ειναι : https://www.e-karmatools.gr
Μπορειτε να βαλετε πρωτη παραγγελια μετα ομως βγαζει αυτο το Warning.

Edit: Μετα απο πολλες δοκιμες συνειδητοποιησα οτι αν κανω clear το cache του browser απο τις ρυθμισεις μπορω να βαλω παραγγελια.Φυσικα δεν μπορουν να το ξερουν το προβλημα αυτο οι πελατες.
#6884
Καλησπέρα,

Σε δοκιμές που έκανα με Chrome και Firefox λειτουργεί κανονικά.
#6886
Μπορειτε να βαλετε μια παραγγελια δοκιμαστικη εσεις;(με ονομα τεστ κλπ. )
Μετα δοκιμαστε να βαλετε και μια δευτερη απο τον ιδιο browser.Δεν θα την δεχτει εκτος και αν κανετε clear το cache του browser.
Υπαρχει περιπτωση να φταιει ο παροχος (hosting) ή ειναι καποιο bug του opencart?
#6887
Ναι, το είδα, δεν δίνει κάποιο σφάλμα στην javascript, άρα μάλλον οφείλεται σε κάτι που έχεις προσθέσει/τροποποιήσει εσύ ή είναι bug.

- Εγκατέστησε ένα clean OpenCart 3.0.2.0 χωρίς επεκτάσεις και δες αν συμβαίνει κι εκεί.
- Αν λειτουργεί σωστά σε φρέσκια εγκατάσταση, απενεργοποίησε μία μία τις επεκτάσεις που λειτουργούν στο checkout και το recaptcha για να εντοπίσεις που οφείλεται.

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!