OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από gloster69
#707
Καλημέρα. Περνώ το παρακάτω μήνυμα Error.
system/library/image.php on line 11
Ξέρετε που μπορεί να είναι το πρόβλημα. Είναι θέμα server η τον αρχείων εικόνας μιας και κάποια από αυτά είναι γραμμένα στα ελληνικά ο τίτλος.

Και στο Backup / Επαναφορά περνω το παρακατω μηνυμα.

php.ini path: /usr/local/lsws/lsphp5/etc/php.ini
upload_max_filesize: 32M
post_max_size: 32M

Πάντως τις φωτογραφίες από τα προϊόντα τα κάνω Upload με FTP.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#708
Καλησπέρα

Ενδέχεται κάποιοι ειδικοί χαρακτήρες να δημιουργούν πρόβλημα αν και δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα με Ελληνικούς χαρακτήρες. Σου προτείνω γενικά τα ονόματα των αρχείων να τα γράφεις με λατινικούς χαρακτήρες μόνο γράμματα, αριθμούς, παύλα (dash), κάτω πάυλα (underscore) πχ papoutsi-mavro_1.jpg

Επίσης ενδέχεται να υπάρχει πρόβλημα στα permissions των αρχείων. Τα αρχεία εικόνων (και γενικότερα τα αρχεία) πρέπει να ανήκουν στον ίδιο χρήστη και group με αυτά που τρέχει ο web server γι' αυτό το domain και να έχουν chmod 644. αν τα ανέβασες με ftp ως χρήστης root δεν θα έχουν τα σωστά permissions.

Σχετικά με το δεύτερο που ανέφερες για το php.ini
Γράψε ολόκληρο το error γιατί έτσι που το έγραψες κάτι λείπει.
- Τι είδους hosting εχεις shared/vps;
- Προσπάθησες να αλλάξεις το php.ini απευθείας ή κάνοντας override κάποια directives του php.ini;
- Μήπως εγκατέστησες τελευταία κάποιο extension που προσπαθεί να κάνει override κάποιες ρυθμίσεις του php.ini και αυτό δεν επιτρέπεται από το πακέτο hosting που έχεις;
Από gloster69
#709
Καλησπέρα

Ενδέχεται κάποιοι ειδικοί χαρακτήρες να δημιουργούν πρόβλημα αν και δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα με Ελληνικούς χαρακτήρες. Σου προτείνω γενικά τα ονόματα των αρχείων να τα γράφεις με λατινικούς χαρακτήρες μόνο γράμματα, αριθμούς, παύλα (dash), κάτω πάυλα (underscore) πχ papoutsi-mavro_1.jpg
OK μεχρι εδω.
Επίσης ενδέχεται να υπάρχει πρόβλημα στα permissions των αρχείων. Τα αρχεία εικόνων (και γενικότερα τα αρχεία) πρέπει να ανήκουν στον ίδιο χρήστη και group με αυτά που τρέχει ο web server γι' αυτό το domain και να έχουν chmod 644. αν τα ανέβασες με ftp ως χρήστης root δεν θα έχουν τα σωστά permissions.
Μπορεί να είναι εκεί το πρόβλημα έτσι όπως το λες. Γιατί έκανα άλλο λογαριασμό ftp το οποιο κάνει συνδέσει αμέσως στο φάκελο των εικόνων. Παντως τα αρχεια ειναι chmod 644.
Σχετικά με το δεύτερο που ανέφερες για το php.ini
Γράψε ολόκληρο το error γιατί έτσι που το έγραψες κάτι λείπει.
Έτσι μου το βγάζει όταν πάω στο Σύστημα --> Backup/Επαναφορά. Το μήνυμα είναι κάτω ακριβώς από το κουμπί επιλογή αρχείου
- Τι είδους hosting εχεις shared/vps;
Shared
- Προσπάθησες να αλλάξεις το php.ini απευθείας.
Ειναι το αρχειο στο root ?
Αν ναι δεν βλεπς καποιο προβλημα εκει. ή κάνοντας override κάποια directives του php.ini;

Πως το κανω αυτο?
- Μήπως εγκατέστησες τελευταία κάποιο extension που προσπαθεί να κάνει override κάποιες ρυθμίσεις του php.ini και αυτό δεν επιτρέπεται από το πακέτο hosting που έχεις;

Οχι τιποτα. Το μονο που εγινε ειναιι που ανεβασα της εικονες + προ'ιοντα
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#710
Εφόσον είσαι σε shared μάλλον δεν είναι θέμα permissions. Για να το αποκλείσουμε αυτό επιβεβαίωσε ότι τα αρχεία ανήκουν στον ίδιο χρήστη και γκρουπ με αυτά που έχουν ανατεθεί στον κεντρικό φάκελο της εφαρμογής.

Οκ, εφόσον εμφανίζεται μέσα στο περιεχόμενο δεν είναι σφάλμα, πρόκειται μάλλον για πληροφορία debug που είτε έχει ξεχαστεί από κάποιον που σου ανέπτυξε την εφαρμογή, είτε δημιουργείται από κάποιο vQmod που εγκατέστησες, είτε το πρόσθεσες εσύ και το ξέχασες. Αν έχεις εγκατεστημένα vqmods μετακίνησε τα ένα ένα από τον φάκελο vqmod/xml στον φάκελο vqmod για να δεις ποιο το δημιουργεί.
Από gloster69
#711
Εφόσον είσαι σε shared μάλλον δεν είναι θέμα permissions.
Μια επικοινωνία που είχα με το support του server μου είπαν ότι δεν είναι από αυτούς ότι ο server είναι ok. Όχι ότι περίμενα να που κάτι άλλο, αλλα δεν είναι του παρόντος.
Για να το αποκλείσουμε αυτό επιβεβαίωσε ότι τα αρχεία ανήκουν στον ίδιο χρήστη και γκρουπ με αυτά που έχουν ανατεθεί στον κεντρικό φάκελο της εφαρμογής.

Μπορείς να μου το πεις πιο απλά γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει τι εννοείς. Αν έννοιες πόσους χρηστες έχω σαν λογαριασμούς διαχείρισης είναι μονο ένας Administrator. Μονο στο ftp είχα κάνει άλλο λογαριασμό
Οκ, εφόσον εμφανίζεται μέσα στο περιεχόμενο δεν είναι σφάλμα, πρόκειται μάλλον για πληροφορία debug που είτε έχει ξεχαστεί από κάποιον που σου ανέπτυξε την εφαρμογή, είτε δημιουργείται από κάποιο vQmod που εγκατέστησες, είτε το πρόσθεσες εσύ και το ξέχασες.
Το μονο που έχω κάνει είναι ένα Update το Theme.


Σκέφτομαι να κάνω καινούργια εγκατάσταση του OpenCart σε άλλο server για Test Drive. Και να πάρω μονο τα βασικά όπως κατηγοριες, προϊόντα, κατασκευαστές, περιοχές, κτλ. Χωρίς φωτογραφίες. Ξέρεις τι δεν το έχω φόρτωση πολύ. Έχω το Journal 2 Theme, την Ελληνική Γλώσσα την full την γνωστη και κορυφαία, SEO MEGA PACK PLUS kai Filter MEGA PACK. Αν και μετά δυο τελευταία δεν είμαι ευχαριστημένος και ειδικά με το ΣΕΟ έχει πολλά κενά από Ελληνικά να τα κάνει Greeklish
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#712
Καλημέρα

Σε κάθε λογαριασμό shared hosting, ο server "τρέχει" με τα προνόμια ενός χρήστη και γκρουπ. Για να είναι προσβάσιμα τα αρχεία που ανεβάζεις από τα scripts της εφαρμογής (δηλαδή από το Opencart), πρέπει να ανήκουν στον ίδιο χρήστη με αυτόν που τρέχει ο server. Αν ανεβάσεις τα αρχεία μέσω λογαριασμού ftp που ανήκει στο ίδιο domain με αυτό που λειτουργεί η εφαρμογή τότε ο χρήστης το group και τα permissions ορίζονται αυτόματα σωστά. Αν χρησιμοποιήσεις διαφορετικό ftp πχ SFTP μέσω του διαχειριστή του διακομιστή τότε υπάρχει περίπτωση σε κάποια συστήματα πχ σε VPS τα αρχεία να πάρουν τα permissions του root. Σε κάθε περίπτωση, αν έχεις πρόσβαση σε γραμμή εντολών μπορείς να δηλώσεις χρήστη και γκρουπ για όλα τα αρχεία αυτόματα με την ακόλουθη εντολή:
Κώδικας: Επιλογή όλων
chown -R xristis:group onoma_fakelou_opencart
Όπου xristis:group είναι ο χρήστης και το γκρουπ που τρέχει ο server για το domain.

Σχετικά με το μήνυμα στη διαχείριση δεν χρειάζεται να σε απασχολεί είναι απλά μήνυμα debug και δεν επηρεάζει σε κάτι.

Δυστυχώς σε κανένα SEO πακέτο δεν λειτουργούν όλες οι αυτόματες λειτουργίες για κάθε γλώσσα. Όταν βρω ελεύθερο χρόνο θα φτιάξω ένα fix για την μετατροπή σε Greeklish.

Υ.Γ χρησιμοποίησε Quote αντί για χρώματα (όπως στο έφτιαξα) όταν θες να αναφέρεσαι σε κάποιο κείμενο.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!