OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
Από John_Damigos
#7975
Καλησπέρα,
Έχω εγκαταστήσει στο ηλεκτρονικό μου κατάστημα το journal3.
Παρατήρησα ότι όταν την ανοίγω μέσω chrome από iPod η εφαρμογή δεν κάνει scroll.
Μήπως κάποιος συνάδελφος ξέρει τι φταίει ?
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#7976
Καλησπέρα,

Δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα που αναφέρεις.
- Τι έκδοση Journal 3 έχεις;
- Δοκίμασες να ανανεώσεις τις τροποποιήσεις και τα cache του OpenCart (dashboard) και του Journal επάνω δεξιά στο journal;
- Αν έχεις ενεργοποιήσει Minifiers από το journal, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις κάποιες από αυτές τις ρυθμίσεις.
- Έχεις να μας δείξεις κάποιο link να δούμε;
Από John_Damigos
#7977
url : atlantisb2b.jdam.gr
journal3 - 3.1.12
opencart - 3.0.3.8
Το πρόβλημα το παρατήρησα στο iPod. Δεν έχω δοκιμάσει iPhone. Σε όλα τα κινητά που το δοκίμασα παίζει κανονικά.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#7979
Καταρχάς να διευκρινίσουμε κάτι, όταν λες iPod εννοείς φαντάζομαι iPad, δεν εννοείς τα παλιά iPods για μουσική που έχουν καταργηθεί, σωστά;

Δοκίμασα με iPadOS 15.5 και Chrome και Firefox και σκρολάρει κανονικά.
Από John_Damigos
#7981
Εννοώ το iPod.

Παρατήρησα ότι οποιοδήποτε journal-theme στο iPod δεν κάνει scroll.
Το ερώτημα είναι αν υπάρχει το ίδιο πρόβλημα και σε iPhone ?

Θα ήθελα να κάνω και μία δεύτερη ερώτηση.
Δεν βλέπω να υπάρχει πεδίο με την μονάδα μέτρησης των προϊόντων π.χ. τεμάχια, λίτρο, δοχείο.
Υπάρχει τέτοια δυνατότητα ?
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#7982
Έλεγξε αν το iPod έχει τελευταίες ενημερώσεις και αν ναι, ανέφερε το στο support του theme. Προσωπικά δεν έχω iPod να το ελέγξω και δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό το θέμα.

Για πρόσθετες μονάδες μέτρησης όπως όγκος, πακέτα συσκευασίας, κλπ, θα χρειαστείς custom λύση.
Από John_Damigos
#7983
Καλησπέρα θα ήθελα να σας κάνω μία νέα ερώτηση,

Θα ήθελα οι πελάτες να μπαίνουν στο e-shop δίνοντας email & pwd (B2B).
Μπαίνοντας ο πελάτης από Η/Υ στο eshop επιλέγει να αποθηκευτούν τα στοιχεία του οπότε την επόμενη φορά στην οθόνη login τα input boxes (email & pwd) είναι συμπληρωμένα και το μόνο που κάνει είναι να πατήσει το login button.
Αν μπει στο eshop από το κινητό του (ενώ έχει αποθηκεύσει email & pwd) δεν γεμίζει τα input boxes. Κάνοντας click στο input box email εμφανίζει ένα pop up form με τα αποθηκευμένα credentials και πατώντας το κουμπί Συνέχεια συμπληρώνονται τα input boxes. Υπάρχει η δυνατότητα και στο κινητό να είναι από την αρχή στην login οθόνη το email & pwd συμπληρωμένα?

(Στο κινητό είναι ενεργοποιημένο το autofill και αποθηκευμένα email & pwd στις ρυθμίσεις του chrome για τον ιστότοπο).
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#7987
Καλησπέρα,

Μπορείς να ορίσεις στο Journal οι σελίδες σύνδεσης / εγγραφής σε κινητά να μην είναι popup, αλλά να πηγαίνουν στις αντίστοιχες σελίδες του Opencart.

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!