OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν διαδικασίες εγκατάστασης / αναβάθμισης της εφαρμογής.
Από John_Damigos
#8305
Καλησπέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν η νέα έκδοση, 4.0.1.1 είναι σταθερή;
Ψάχνοντας πληροφορίες αναφέρεται ότι υπάρχουν bugs.
Για νέο eshop με αρκετές αλλαγές και extensions θα ήταν φρόνιμο να πάω στην νέα έκδοση ή να μείνω στην 3.0.3.8 ?

Υπάρχει η δυνατότητα η έκδοση 3.0.3.8 να παίξει με PHP 8.1;
(Η έκδοση Opencart 3.0.x.x. Maintenance αναφέρει συμβατότητα με PHP 8.1. Είναι σταθερή;)
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#8306
Καλησπέρα,

Ότι bugs προκύπτουν στο OpenCart, είναι θέματα που μπορούν να επιλυθούν από την κοινότητα.

Η γνώμη μου είναι ότι το πρόβλημα δεν είναι στο OpenCart, αλλά στα themes. Τα περισσότερα δημοφιλή themes "χτυπάνε" σε PHP 8.1, αλλά τρέχουν σε PHP8. Επίσης ελάχιστα από τα δημοφιλή themes υποστηρίζουν την έκδοση OpenCart 4.x και όσα το κάνουν είναι ακόμη σε beta.

Ναι, η έκδοση maintainance 3.x τρέχει σε PHP8.1. Στην ουσία είναι η v3.0.3.8 με bugfixes και αναβαθμίσεις (έχει αναβαθμισμένο twig engine, κλπ).
Από John_Damigos
#8307
Καλησπέρα,

Συνεπώς νομίζετε ότι μια καλή επιλογή θα ήταν η έκδοση maintainance 3.x με journal 3.2.0-rc σε PHP 8.0 ή 8.1 ?
(Το αναφέρω γιατί η PHP 7.4 έχει ήδη καταργηθεί .)
Η έκδοση maintainance 3.x είναι συμβατή με PHP 8.2?
Τέλος γνωρίζετε αν το journal 3.2.0-rc είναι συμβατό με PHP 8.1 ή PHP 8.2?

Ευχαριστώ,
Γ. Δαμίγος
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#8317
Καλημέρα,

Αν εμπιστεύεσαι την RC ναι, είναι μία λογική κίνηση. Αν έχεις PHP 8.1 πας εκεί. Αν έχεις κάποια επέκταση που δίνει σφάλματα ή είναι ioncube encoded που δεν υποστηρίζει ακόμα 8.1, γυρνάς προσωρινά σε 8.0.

Οι περισσότεροι νέοι servers, διαθέτουν ακόμα 7.4. Η 7.3 είναι last year.

Επειδή στα τοπικά μηχανήματα τρέχουμε Docker, δεν έχω προλάβει ακόμα να στήσω container σε 8.2 για να κάνω τη δοκιμή. Αν έχεις χρόνο, έλεγξε το εσύ.
email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Απλά να αναφέρω ότι με ένα πρόσθετο έγινε αυτό που[…]

Καλησπέρα, πως μπορώ να προσθέσω το usergroup στο […]

Καλησπέρα, Ναι, με 15000 θα είσαι σιγουρα οκ. Για[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!