OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#8511
Καλησπέρα Αλεξάνδρα,

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σχετικά με την PHP οι οδηγίες ου μου έδωσε το support του server ήταν να επιστρέψω στην προηγουμένη έκδοση. Δυστυχώς εμφανίζονταν πολλαπλά σφάλματα ακόμα και στην επαναφορά και μου είπαν να κάνω restore το site.
Τελικά απλά το έκανα εγκατάσταση απο την αρχή για να είμαι ήσυχος. Δεν υπήρχε τίποτα στο site ετσι κ αλλιώς.

Οι μεταφράσεις των προϊόντων διορθώθηκαν. Για κάποιο λόγο δεν περάστηκαν όλες στην μεταφορά του product_description. Πλέον υπάρχουν όλα κανονικά.
Τα ID είναι σωστά.

Κατανοητό το κομμάτι αλλαγής της γλώσσας.

Αυτό που με προβληματίζει μόνο είναι η προβολή στις κατηγορίες που εμφανίζει το θέμα που προανέφερα.
Επισυνάπτω σχετικά βίντεο για να δείς τι εννοώ.

https://drive.google.com/file/d/14sMcGB ... drive_link
https://drive.google.com/file/d/10XORK4 ... drive_link
#8513
Καλησπέρα,

Αυτό μπορεί να μην είναι πρόβλημα. Έλεγξε αν έχεις αναθέσει όλα τα προϊόντα των υποκατηγοριών μίας κατηγορίας και στην μητρική. Έλεγξε τον πίνακα product_to_store. Πρέπει όλα τα προϊόντα να έχουν καταχώρηση εκεί με store_id 0
#8515
Καλησπέρα Αλεξάνδρα,

Μόλις έλεγξα τον πίνακα και όντως όλα είναι 0. Αλλά το ίδιο είναι και στην μητρική βάση (δλδ του OC4).
Γενικά οι κατηγορίες και υποκατηγορίες φαίνονται σωστά στο διαχειριστικό.
Στο OC4 εμφανίζονται παρόλα αυτά κανονικά.
Ποια θα πρέπει να είναι η τιμή κανονικά στο store_id?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
#8516
Το αναφέρω πιο πάνω, μηδέν.
#8517
Συγγνώμη νόμιζα οτι πρέπει να είναι κάτι άλλο εκτός απο 0.
Συνεπώς ο πίνακας είναι σωστός όπως επίσης εμφανίζονται και οι κατηγορίες σωστά ρυθμισμένες στο διαχειριστικό.

Τι άλλο θα μπορούσε να δημιουργεί αυτό το πρόβλημα;
#8518
Αντιστοίχως, έλεγξε και τα category_to_store, manufacturer_to_store.

Αρχικά είχα αναφέρει στην κουβέντα ότι αν δεν έχεις εμπειρία με OC, καλύτερα να χρησιμοποιήσεις εργαλεία Import, αλλά προτίμησες το down the rabbit hole path... Αν δεν λυθεί το πρόβλημα με τα παραπάνω, θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό.
#8519
Καλησπέρα Αλεξάνδρα,

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

Έλεγξα και τους άλλους δυο πίνακες και δεν βλέπω κάποια διαφορά. Παντού το store_id είναι 0

Πάντως έκανα μια δοκιμή σε άλλο εικονικό να μεταφέρω τα προϊόντα-κατηγορίες-options με το plugin import/export και μετά από αρκετά error που έβγαζε και δεν ανέβαιναν κατάφερα να κάνω import τα προϊόντα αλλά και πάλι το ίδιο πρόβλημα εμφανίζεται.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει πραγματικά
#8520
Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό χωρίς να έχω εξετάσει τις βάσεις. Αν δεν μπόρεσες να βγάλεις άκρη με το Free. Προτείνω να δοκιμάσεις κάποια εμπορική επέκταση που έχει και υποστήριξη, όπως Geeko Import/Export ή το iSenseLabs Excelport. To Excelport είναι πολύ πιο εύκολο στη χρήση, αλλά επιβεβαίωσε πρώτα με τον developer ότι είναι συμβατό με την έκδοση σου.
#8521
Καλημέρα,

Νομίζω πως τελικά το πρόβλημα δεν ήταν σε κάποιο λάθος που έγινε στην μεταφορά αλλά στον τρόπο λειτουργίας του OC3.0.3.8 σε σχέση με το OC 4.0.2.1.

Το προιόν είναι το ίδιο στα βίντεο

Στην OC 4.0.2.1.
Αν ένα προϊόν γίνει link μόνο σε υποκατηγορία, τότε εμφανίζεται και στην προβολή όλων των προϊόντων της μητρικής κατηγορίας

https://drive.google.com/file/d/1dnuC2I ... drive_link


Στην OC 3.0.3.8
Αν ένα προιόν γινει link μονο σε υποκατηγορία, τότε ΔΕΝ εμφανίζεται και στην προβολή όλων των προϊόντων της μητρικής κατηγορίας παρα μόνο στην υποκατηγορία που έχει γίνει link.

https://drive.google.com/file/d/1vEVXGC ... drive_link

Δεν γνωρίζω γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά.
#8522
Καλημέρα,

Αν κοιτάξεις λίγο πιο προσεκτικά 8 μηνύματα πιο πάνω, θα δεις ότι αναφέρω να ελέγξεις αυτό που διαπίστωσες τελικά στην πράξη.

Ο τρόπος λειτουργίας της ανάθεσης κατηγοριών στο OpenCart 3.x, για άλλους είναι feature, ενώ για άλλους βάσανο.

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις καταστημάτων που χρειάζονται στο πρώτο level κατηγορίας να μην υπάρχουν προϊόντα, αλλά εικόνες υποκατηγοριών, όπου πατάς μία εικόνα και βλέπεις λίστα προϊόντων.

Άλλοι καταστηματάρχες (θα έλεγα η πλειονότητα), θα προτιμούσαν τον αυτόματο τρόπο λειτουργίας του 4.x. Όπερ και εγένετο...

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!