OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#8616
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά,

Συγγνώμη αν άνοιξα το θέμα σε λάθος κατηγορία.
Χρησιμοποιώ την έκδοση Version 3.0.3.8.
Ψάχνω τρόπο να επεξεργαστώ το καλαθί αγορών. Συγκεκριμένα, όπως θα δείτε παρακάτω, θέλω να αλλάξω αυτά που βρίσκονται σε κόκκινο κύκλο. Για παράδειγμα GR VAT Zone (Βάρος: 1.00κλ) να γίνει αλλαγή σε Μεταφορικά και το Viva Wallet Smart Checkout σε Πιστωτική/Χρεωστική Κάρτα κτλπ.
Καμία ιδέα;

Εικόνα
#8619
Καλησπέρα, χρόνια πολλά, με υγεία!

Μπορείς να επεξεργαστείς τις μεταφράσεις των επεκτάσεων από τη διαχείρηση στη διαδρομή Σχεδιασμός > επεξεργασία γλώσσας ή απευθείας από τα αρχεία γλώσσας τους που βρίσκονται στον φάκελο language. Για την αποστολή βάσει βάρους χρειαζεται να γίνουν τροποποιήσεις και στον κώδικα της επέκτασης για να αφαιρεθούν οι ζώνες και τα κιλά.

Αν χρησιμοποιείς την δική μας επέκταση Viva, παρέχει δυνατότητα αλλαγής τίτλου απο τις ρυθμίσεις.
#8625
Alexandra έγραψε: 28 Δεκ 2023, 14:37 Καλησπέρα, χρόνια πολλά, με υγεία!

Μπορείς να επεξεργαστείς τις μεταφράσεις των επεκτάσεων από τη διαχείρηση στη διαδρομή Σχεδιασμός > επεξεργασία γλώσσας ή απευθείας από τα αρχεία γλώσσας τους που βρίσκονται στον φάκελο language. Για την αποστολή βάσει βάρους χρειαζεται να γίνουν τροποποιήσεις και στον κώδικα της επέκτασης για να αφαιρεθούν οι ζώνες και τα κιλά.

Αν χρησιμοποιείς την δική μας επέκταση Viva, παρέχει δυνατότητα αλλαγής τίτλου απο τις ρυθμίσεις.
Καλησπέρα σας,

Το έχω στα αγγλικά. Εννοείτε στη διαδρομή Design > Language Editor; Εκεί δεν υπάρχει τίποτα δυστυχώς. Οι φωτογραφίες που ανέβασα σας εμφανίζονται; Συγγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις.

Ευχαριστώ!

Εύχομαι καλή χρονιά!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ThelwVoitheia123 την 31 Ιαν 2024, 15:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
#8626
Καλησπέρα, καλή χρονιά και σε σένα,

- Όχι δεν εμφανίζεται εικόνα.
- Στη διαδρομή Design > Language Editor, δεν υπάρχει κάτι ως προεπιλογή. Εκεί μπορεί κανείς να δημιουργήσει παρακάμψεις των υφισταμένων μεταφράσεων, πατώντας το κουμπί δημιουργία και μετά στη λίστα Διαδρομή επιλέγοντας την αντίστοιχη σελίδα μετάφρασης και το Κλειδί μετάφρασης.
- Ακριβώς το ίδιο με την παραπάνω μέθοδο μπορεί να γίνει και απευθείας στα αρχεία γλώσσας του OpenCart, δες εδώ: viewtopic.php?t=171
#8627
Alexandra έγραψε: 30 Δεκ 2023, 15:30 Καλησπέρα, καλή χρονιά και σε σένα,

- Όχι δεν εμφανίζεται εικόνα.
- Στη διαδρομή Design > Language Editor, δεν υπάρχει κάτι ως προεπιλογή. Εκεί μπορεί κανείς να δημιουργήσει παρακάμψεις των υφισταμένων μεταφράσεων, πατώντας το κουμπί δημιουργία και μετά στη λίστα Διαδρομή επιλέγοντας την αντίστοιχη σελίδα μετάφρασης και το Κλειδί μετάφρασης.
- Ακριβώς το ίδιο με την παραπάνω μέθοδο μπορεί να γίνει και απευθείας στα αρχεία γλώσσας του OpenCart, δες εδώ: viewtopic.php?t=171
Καλησπέρα,

Σας εμφανίζεται η εικόνα στον παρακάτω σύνδεσμο;
https://imgur.com/J9Zqfuf

Αυτά που έχω σημειώσει θα ήθελα να αλλάξω. Ελπίζω, μέσω της εικόνας να έγινα πιο κατανοητός.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και καλή πρωτοχρονιά!
#8628
Καλησπέρα, καλή χρονιά με υγεία!

Κατάλαβα εξ αρχής τι χρειαζόσουν και σου απάντησα ήδη.
- Για να μην επαναλαμβάνομαι για τη viva, διάβασε προσεκτικότερα τις απαντήσεις μου.
- Για την μέθοδο αποστολής όπως προανέφερα χρειάζεται τροποποίηση κώδικα για να αφαιρέσεις ζώνες, κλπ. Αν δεν γνωρίζεις, είναι προτιμότερο να αγοράσεις μία επέκταση τύπου X-Shipping Pro που μπορείς να την προσαρμώσεις στα μέτρα σου.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!