OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Άβαταρ μέλους
Από dionisis71
#94
Καλησπέρα,

έχω κάποιες γενικές απορίες για το opencart.

1) πόσο εύκολο είναι να συνδεθεί με το skroutz και ποια είναι η διαδικασία; Θα χρειάζεται συνεχή ενασχόληση από τον δημιουργό του καταστήματος ή μπορεί να το κάνει και ο ιδιοκτήτης;

2) θέλω φτιάξω ένα κατάστημα με ρούχα και παπούτσια. Θα πρέπει να προσέξω κάτι αν λάβουμε υπόψη ότι είναι διαφορετικά προϊόντα; π.χ. στο template για την σωστή εμφάνιση των φωτογραφιών και για τα 2 προϊόντα;

3) τι είδους αναζητήσεις υποστηρίζει το κατάστημα; π.χ. κωδικούς προϊόντων, κατηγοριών, περιγραφή προϊόντων. Υπάρχει η δυνατότητα για autocomplete search, παίζει ικανοποιητικά καλά;

4) από που βρίσκουμε τις φωτογραφίες των προϊόντων για να ανέβουν στο κατάστημα;

5) Mega μενού με κατηγορίες και ίσως κάποιες φωτογραφίες θα μπορώ να έχω; Θα πρέπει να το υποστηρίζει το template ή υπάρχει κάποιο extention που να το υποστηρίζει;

6) υπάρχει κάποια λίστα (κατά προτίμηση στα ελληνικά) με τα χαρακτηριστικά του opencart;

αυτά για αρχή και ελπίζω να μου επιτρέψετε να επιστρέψω με νεότερες απορίες αν έχω στο συγκεκριμένο thread.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#96
1) πόσο εύκολο είναι να συνδεθεί με το skroutz και ποια είναι η διαδικασία; Θα χρειάζεται συνεχή ενασχόληση από τον δημιουργό του καταστήματος ή μπορεί να το κάνει και ο ιδιοκτήτης;
Υπάρχουν έτοιμα extensions
2) θέλω φτιάξω ένα κατάστημα με ρούχα και παπούτσια. Θα πρέπει να προσέξω κάτι αν λάβουμε υπόψη ότι είναι διαφορετικά προϊόντα; π.χ. στο template για την σωστή εμφάνιση των φωτογραφιών και για τα 2 προϊόντα;
Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
3) τι είδους αναζητήσεις υποστηρίζει το κατάστημα; π.χ. κωδικούς προϊόντων, κατηγοριών, περιγραφή προϊόντων. Υπάρχει η δυνατότητα για autocomplete search, παίζει ικανοποιητικά καλά;
Όλες όσες αναφέρεις και η τελευταία με extension.
4) από που βρίσκουμε τις φωτογραφίες των προϊόντων για να ανέβουν στο κατάστημα;
Κανονικά πρέπει να φωτογραφίζεις εσύ τα προϊόντα που πουλάς ή να πάρεις άδεια χρήσης έτοιμων φωτογραφιών από τον προμηθευτή σου. Πχ αν πουλάς παπούτσια των εταιριών Adams, Migato κλπ και χρησιμοποιείς τις φωτογραφίες που έχουν στα sites τους, θα πρέπει έστω και τυπικά να πάρεις άδεια χρήσης των φωτογραφιών τους με κάποιο email. Αν χρειάζεσαι φωτογραφικό υλικό για τη δημιουργία Banners κλπ, υπάρχουν πολλές εταιρίες online που πουλάνε φωτογραφικό υλικό σε προσιτές τιμές.
5) Mega μενού με κατηγορίες και ίσως κάποιες φωτογραφίες θα μπορώ να έχω; Θα πρέπει να το υποστηρίζει το template ή υπάρχει κάποιο extention που να το υποστηρίζει;
Υπάρχουν πολλά εμπορικά extensions και ένα δωρεάν. Είναι modules, άρα λειτουργούν ασχέτως template.
6) υπάρχει κάποια λίστα (κατά προτίμηση στα ελληνικά) με τα χαρακτηριστικά του opencart;
Όχι, υπάρχει στα Αγγλικά.
αυτά για αρχή και ελπίζω να μου επιτρέψετε να επιστρέψω με νεότερες απορίες αν έχω στο συγκεκριμένο thread.

Ρώτα ελέυθερα ότι θες είναι όμως προτιμότερο για την ευκολότερη μελλοντική αναζήτηση απαντήσεων από άλλους χρήστες να δημιουργείς διαφορετικό thread ανά ερώτημα.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!