OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από ckesisis
#951
Καλησπέρα,
έχω δημιουργήσει ένα site στο οποίο εκτός από προϊόντα θέλω να πουλάω και υπηρεσίες.
Έκατσα και έφτιαξα μόνος μου σε κώδικα την παρουσία της υπηρεσίες.

Αυτό που θέλω να φτιάξω τώρα είναι να δημιουργήσω κατηγορίες με αυτές τις υπηρεσίες.

Το πρόβλημα μου είναι ότι κάθε κατηγορία παρουσιάζει κάποια προϊόντα. Θέλω όταν πατάει σε μία κατηγορία υπηρεσιών να πηγαίνει σε ένα URL το οποίο εγώ θα δηλώσω (το οποίο βρίσκεται στο information pages)

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#954
Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις τροποποιήσεις στον κώδικα. Το OpenCart υποστηρίζει την πώληση υπηρεσιών είτε με την μορφή αυτοτελούς πώλησης, είτε με επαναλαμβανόμενες πωλήσεις όπως συνδρομές. Το μόνο που χρειάζεται για να μετατρέψεις ένα προϊόν σε υπηρεσία είναι στις ρυθμίσεις ενός προϊόντος στην καρτέλα Δεδομένα (Data), στην επιλογή Απαιτεί Αποστολή (Requires Shipping) να δηλώσεις Ναι και οι αποστολές απενεργοποιούνται στο checkout.
Από ckesisis
#956
Το θέμα είναι αυτή η υπηρεσία δεν πρεπει να πληρωθεί.
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος είμαι συνεργάτης με εταιρεία κινητής τηλεφωνίας και θέλω να φτιαξω στο e-shop μου κάτι για να παίρνω το ενδιαφέρον του πελάτη ωστε να κάνει αίτηση ηλεκτρονικά.

Υπάρχει κάτι άλλο που έχεις να μου προτείνεις;
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#957
Ναι, φτιάξε τα πακέτα τηλεφωνίας ως προϊόντα που δεν απαιτούν αποστολή και δήλωσε τιμή μηδέν. Μετά απλά με κώδικα φτιάξε όπου υπάρχει τιμή μηδέν να μην εμφανίζει τιμή.
Από ckesisis
#958
Το θέμα μου ειναι οτι δεν θελω να φαινεται να η φορμα που συμπληρωνεται κατα το checkout.
και γενικα δεν θελω να παρουσιασω την υπηρεσια με τον τροπο που παρουσιαζει το opencart ενα προϊόν.
Θα μπορούσα κάπως να αλλάξω το url?
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#961
Όχι. Αν κατάλαβα καλά έχεις γράψει κάποιο κείμενο περιγραφής των πακέτων τηλεφωνίας και θέλεις με κάποιο τρόπο να τα παρουσιάσεις ως συνδέσμους στο μενού και στη λίστα κατηγοριών αριστερά, σωστά ;

Σε αυτήν την περίπτωση θα μπορούσες να εισάγεις με HTML τα URL's των σελίδων information στα αρχεία tpl του header (στο μενού) και των κατηγοριών κατηγορίες (αριστερά στη λίστα).

Μετά με php αφαιρείς τα id's των παραπάνω σελίδων από την εμφάνιση στις πληροφορίες στο sitemap και τις τοποθετείς κι εκεί με html χειροκίνητα σε όποιο σημείο θες.
Από ckesisis
#962
Ακριβώς αυτό θέλω.

Απλά ήθελα να μάθω εάν μπορεί να γίνει δυναμικά και όχι με το να πειράξω το κώδικα.

Ευχαριστώ πολύ αν χρειαστώ κάτι θα απαντήσω σε αυτό το θέμα.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!