OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
#571
Καλησπέρα.

Μόλις πήρα στα χέρια μου τον κατάλογο για τις χρεώσεις της ACS από τον πελάτη μου.
Το ερώτημά μου είναι για να έχω διαφορετική χρέωση στην "εντός πόλης" αποστολή, διαφορετική στην "εντός περιφέρειας" θα πρέπει να φτιάξω διαφορετικές ζώνες πχ. Άρτα και να βάλω 3€ μεταφορικά, Ιωάννινα-Πρέβεζα, Ιγουμενίτσα και να βάλω 4€ και για την υπόλοιπη Ελλάδα να είναι 5€;;;

Η πως θα μπορούσα να μη χρειάζεται ο πελάτης να έχει την επιλογή * Περιφέρεια / Περιοχή: και απλά μόλις βάζει την πόλη του να του υπολογίζει τα μεταφορικά. Αυτό πως μπορώ να το φτιάξω; Να Δημιουργήσω ξεχωριστες ζώνες για κάθε πόλη αλλά και πάλι θα του εμφανίζει την επιλογή Περιφέρεια / Περιοχή.


Ευχαριστώ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος charalabos την 14 Οκτ 2014, 10:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
#573
Μπορείς να καταργήσεις τις ζώνες των περιφερειών και να χρησιμοποιήσεις πόλεις, αλλά η λίστα θα είναι τεράστια και δύσχρηστη. Για να υλοποιηθεί με εργονομικό τρόπο από που θες θα έπρεπε το OpenCart να είχε δύο λίστες, μία για περιφέρεια και μία για τις πόλεις ώστε όταν επιλεγόταν η περιφέρει, να "φόρτωνε" αυτόματα τις σχετικές πόλεις.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!