OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
Από eniac22
#6345
Έχω το εξής πρόβλημα σε Opencart 3.0.2.0 & Journal 3 με περίπου 12.000 προϊόντα, δημιουργούνται πολλά αρχεία φωτογραφιών στο φάκελο cache , στο σύνολο μαζί με τα αρχεία του οpencart είναι κάπου 337.000 και αυξάνονται. Υπάρχει τρόπος να σταματήσει να γίνετε αυτό
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#6350
Όχι, αν σου δημιουργείται πρόβλημα χωρητικότητας στο backup, αφαίρεσε τον φάκελο cache από το backup script.
Από eniac22
#6351
Alexandra έγραψε: 15 Μάιος 2020, 14:55 Όχι, αν σου δημιουργείται πρόβλημα χωρητικότητας στο backup, αφαίρεσε τον φάκελο cache από το backup script.
Το πρόβλημα είναι με την εταιρία φιλοξενίας μου λένε το πακέτο μου έχει μέχρι 250.000 Inodes το οποίο έχω ξεπεράσει
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#6352
Οκ, νομίζω ήρθε η ώρα να πας σε καλύτερο hosting που είναι λογικότερο από το να γίνει custom mod για να απενεργοποιήσεις το caching εικόνων. Χωρίς caching εικόνων θα σέρβιρες σε κάθε breakpoint ή / και layout την ίδια διάσταση εικόνας που δεν είναι και ότι καλύτερο από άποψη SEO.
Άβαταρ μέλους
Από botonakis
#6354
1) Ο φάκελος Journal Cache μπορείς να τον διαγράφεις κάθε βράδυ
2) Οι εικόνες cache είναι 12.000 * 5 συνήθως διαφορετικές διαστάσεις.

Δεν εξηγεί όλο αυτό τα 330.000 αρχεία.

Όπως είπε και η Αλεξάνδρα όμως, 250.000 είναι αρκετά μικρό όριο για το μέγεθος που θέλεις να είσαι. Καιρός για upgrade.
Από eniac22
#6355
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μου πρότειναν να πάω σε Semi Dedicated server με 400.000 inodes τα οποία νομίζω είναι λίγα, ένας ακόμη προμηθευτής να μπει και θα έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα με το καλημέρα.
Μπορείτε να προτείνετε κάποια εταιρεία - πακέτο?
Άβαταρ μέλους
Από botonakis
#6356
Τι σημαίνει semi dedicated? Μίσος σερβερ; Εάν ναι γιατί έχει όριο inodes;

Ένας δικός σου σερβερ είναι η σωστή λύση ή κάποιο cloud service χωρίς όρια inodes
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#6357
Semi dedicated δεν είναι δόκιμος όρος υπηρεσίας hosting, είναι σαν να λέμε Ημισκούμπρια. Όπως είπε και πριν ο Κωνσταντίνος, είτε πάρε VPS με cPanel/Plesk ή cloud χωρίς control panel σε Digital ocean, Scaleway, Hetzner, κλπ. Σε κάθε περίπτωση θέλει λίγο διάβασμα, no pain no gain ;)
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#6358
Λίγα τα λόγια σου για τους Ημισκούμπρια :lol:
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#6362
sorry, Αρθούρε, άλλη φορά θα προσέχω πιο πολύ τα Millennial τοτέμ σου :P

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!