OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
Από stonekgraff
#696
γεια σας
θέλω να κάνω ενα eshop και να βάλω μέσα κάποια προγράμματα να τα αγοράζουν online και να κάνουν download
το opencart εχω δει οτι το κάνει, μπορει κάποιος να μου πει λίγο με λεπτομέρειες πως το κανω?
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#697
Καλημέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

- Αρχικά από τη διαχείριση ανεβάζεις τα αρχεία του λογισμικού που θες να πουλάς πηγαίνοντας Κατάλογος->Λήψεις Αρχείων (Catalog->Downloads).
- Μετά δημιουργείς νέα καταχώρηση προϊόντος για κάθε λογισμικό που θα πουλάς. Στις ρυθμίσεις του κάθε προϊόντος, στην καρτέλα Σύνδεσμοι (Links), στην επιλογή Λήψεις Αρχείων (Downloads) επιλέγεις το αρχείο που θα κατεβάζει ο πελάτης όταν ολοκληρώσει την αγορά. Στην καρτέλα Δεδομένα (Data), στις επιλογές Αφαίρεση Αποθέματος (Subtract Stock) και Απαιτεί Αποστολή (Requires Shipping) επιλέγεις Όχι.
- Στις Ρυθμίσεις (Settings) στην καρτέλα Επιλογές (Option) στην επιλογή Κατάσταση Ολοκλήρωσης Παραγγελίας (Complete Order Status) ορίζεις σε κατάσταση της παραγγελίας θα εμφανίζεται η λήψη αρχείου στον λογαριασμό του πελάτη. Κανονικά αυτή η επιλογή ορίζεται σε Ολοκληρώθηκε (Complete) όμως θα πρέπει παράλληλα να ορίσεις και στις μεθόδους πληρωμής που χρησιμοποιείς να ορίζουν την κατάσταση παραγγελίας σε Ολοκληρώθηκε (Complete) όταν ολοκληρώνεται η πληρωμή με επιτυχία, αλλιώς θα πρέπει να επεξεργάζεσαι κάθε παραγγελία χειροκίνητα και να της αλλάζεις την κατάσταση από Εκκρεμεί (Pending) σε Ολοκληρώθηκε (Complete) για να εμφανίζεται η λήψη αρχείου στον λογαριασμό του πελάτη.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!