OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#7003
Καλησπέρα, υπάρχει η δυνατότητα να ανεβάσουμε εικόνα με ελληνικούς χαρακτήρες ή θέλει μόνο λατινικούς; Έχω εγκαταστήσει τα ελληνικά και την έχω ορίσει ως βασική γλώσσα, αλλά όταν πάω να φορτώσω μια εικόνα που έχει όνομα με ελληνικούς χαρακτήρες δεν την διαβάζει καθαρά βγάζει περίεργους χαρακτήρες. Ακόμη κ αν την ανεβάσω στη βάση γράφεται πάλι με περίεργα σύμβολα αντί για το κανονικό όνομά της και φυσικά δεν μπορεί αν την εμφανίσει.
#7006
Καλησπέρα,

Είναι καλύτερα να δημιουργείς αρχεία εικόνων με πεζούς greeklish χαρακτήρες και παύλα/μείον αντί για κενά και στο τέλος τον αριθμό της πρόσθετης εικόνας πχ 1204354-salomon-botaki-oreivatiko-kafe-1.jpg, 1204354-salomon-botaki-oreivatiko-kafe-2.jpg κλπ.
#7010
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά επειδή τρέχω ένα project όπου η εισαγωγή των δεδομένων γίνεται κατευθείαν στη βάση θέλω να μάθω αν υπάρχει τρόπος να υποστηριχτούν ελληνικοί χαρακτήρες στα ονόματα των αρχείων που φορτώνουμε στη βάση και γενικότερα στο opencart. O κάθε πελάτης που θα το χρησιμοποιεί μπορεί να κάνει το λάθος και να πάει να φορτώσει φωτό με ελληνικούς χαρακτήρες. πρέπει να μπορώ να το καλύψω. Αν δεν γίνεται θα βολευτώ με greeklish.
#7011
Καλησπέρα,

Το ίδιο το OpenCart δεν έχει κάποιο πρόβλημα με αρχεία που έχουν ελληνικούς χαρακτήρες. Ωστόσο ανάλογα τις διάφορες επεκτάσεις και themes που χρησιμοποιείς μπορεί να δεις κάποια URLs με UTF8 entities που όμως λειτουργούν και έτσι. Αυτό συμβαίνει γιατί κάποια themes πχ Journal δημιουργούν escaped json encoded image urls σε κάποιες από τις λειτουργίες τους πχ lightgallery. Αυτό αν θες μπορείς να το λύσεις τροποποιώντας τα json_encode() functions και προσθέτοντας το JSON_UNESCAPED_UNICODE flag.
#7013
Ωραία έχω μια φρέσκια εγκατάσταση opencart. Έχω βάλει ελληνική γλώσσα. Κανένα άλλο extension η plugin η κάποιο template. Πάω να φορτώσω μια εικόνα για ένα προιόν (μέσα από το μενού edit του προιόντος στη καρτέλα εικόνες) και τα ελληνικά δεν μπορεί να τα διαβάσει καλά. Ακόμη κ αν πατήσω την εικόνα την ανεβάζει κ στη βάση, στον (prefix_)product.image όπως και στον (prefix_)product_images.image, τη φορτώνει με σύμβολα και προφανώς δεν μπορεί να την εμφανίσει. Και φίλοι μου που προσπάθησαν πάλι από τη δικιά τους ιστοσελίδα να φορτώσουν φωτό με ελληνικούς χαρακτήρες δε τα κατάφεραν. Δεν είναι θέμα encoding. Η βασική λειτουργία να ανεβάσει μια φωτό με ελληνικούς χαρακτήρες από την ιστοσελίδα κανονικά δεν υποστηρίζεται. Τη ρύθμιση χρειάζεται;
#7014
Η εισαγωγή εικόνων με Ελληνικούς χαρακτήρες λειτουργεί κανονικά και με τον filemanager στην ανάθεση κύριας εικόνας και δευτερευόντων και με τον text editor στην ανάθεση εικόνων για την περιγραφή. Στον filemanager υπάρχει ένα bug που εμφανίζονται κάποια artifacts στους χαρακτήρες στο filelist αλλά αυτό δεν επηρεάζει την ανάθεση εικόνας στη βάση.

- Σε τι περιβάλλον τρέχεις τον server σου και τι έκδοση OpenCart έχεις;
- Θα σου πρότεινα να ελέγξεις αν τα διάφορα services τρέχουν με UTF8.
#7016
Alexandra έγραψε: 03 Φεβ 2021, 21:56 - Σε τι περιβάλλον τρέχεις τον server σου και τι έκδοση OpenCart έχεις;
- Θα σου πρότεινα να ελέγξεις αν τα διάφορα services τρέχουν με UTF8.
Xammp 5.6 με php 5.6 kai opencart 3.0.3.3

Oταν κάνω upload μια εικόνα με ελληνικούς χαρακτήρες δεν την ανεβάζει σωστα πχ 85306-ζακέ τα-κόκκ� �νη.jpg
#7017
Σου προτείνω ένα πιο σύγχρονο Xampp. Η έκδοση 3.0.3.5+ έχει minimum requirements PHP >= 7.3.

Ανέφερα και πριν ότι το artifact είναι bug του filemanager και παρουσιάζεται μόνο στη λίστα εικόνων μέσα στον filemanager και δεν επηρεάζει τις ονομασίες αρχείων στη βάση στο backend ή στο frontend.
#7018
Για το artifact, στο admin/controller/common/filemanager.php, στην γραμμή 88
το
Κώδικας: Επιλογή όλων
'name'  => implode(' ', $name),
κάνε το
Κώδικας: Επιλογή όλων
'name'  => implode('', $name),
#7020
Τι είναι το artifact?

Έκδοση που να θέλει php δε μπορώ να βάλω γιατί έχω και σαιτ σε joomla που δημιουργεί τεράστια προβλήματα με τα preg replace κ βγάζει πολλά errors και warnings. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Είναι απλά μια έκδοση 2 μηνών πίσω.

Το έκανα. Αυτή τη τη φορά την ανέβασα κανονικά στο φάκελο catalog κ της έδωσα κανονικά όνομα στη βάση catalog/85306-ζακέτα-κόκκινη.jpg αλλά δεν μπορεί να την απεικονίσει. Στη θέση της εικόνας απλά αναγράφει το όνομά της. δε νέχει λογική εφόσον το path στο product.image ειναι σωστό να μην την εμφανιζει. Λες κ παρόλα αυτά πάλι δεν διαβάζει τους ελληνικούς χαρακτήρες της εικόνας

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!