OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#721
Καλημέρα. Έχω το εξής πρόβλημα. Πριν λίγο, επειδή ο σταθερός μου υπολογιστής, ήταν δεσμευμένος, μπήκα να δουλέψω με το Laptop.
Στο Admin τμήμα, τα βλέπω αλλοπρόσαλα. Ούτε το κουμπάκι save δεν μου εμφανίζεται. Στον σταθερό υπολογιστή, αλλά και στο laptop στο μαγαζί, όλα καλά.
Τι μπορεί να φταίει στο laptop μου?
#722
Καλημέρα

Χωρίς να έχω εικόνα του προβλήματος και του κώδικα της εφαρμογής σου δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα τι φταίει. Ο χαρακτηρισμός "αλλοπρόσαλλα" δεν δίνει και πολλά στοιχεία...

- Μία πιθανή αιτία που θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα στην απεικόνιση είναι η διαφορετική ανάλυση οθόνης στον laptop. Το backend σε εκδόσεις πριν την 2.0 δεν είναι responsive και έχει διάφορα προβλήματα απεικόνισης σε μικρές αναλύσεις.
- Άλλη αιτία μπορεί να είναι κάποιο malware addon που ενδεχομένως έχει εγκατασταθεί στον browser σου και κάνει inject javascript που "σπάει" την διαχείριση.

Δοκίμασε να διαγράψεις το history του browser και έλεγξε αν υπάρχουν περίεργα browser addons και απενεργοποίησε τα.
#723
Έφταιγε το stylesheet.css στο admin section. Δεν ξέρω τι έπαθε ξαφνικά, αλλά κάνοντας αντιγραφή το ίδιο αρχείο από το site που κάνω δοκιμές, στο κανονικό μου site, έλυσε το πρόβλημα.

Κάτι άλλο. Στο site δοκιμών μου, έφτιαξα ένα προϊόν με 4 επιλογές χρώματος υποχρεωτικές. Σε κάθε χρώμα έβαλα απόθεμα 5 τεμ.
Όταν πάω να αγοράω 6 π.χ. τεμάχια από το α χρώμα, προχωράει κανονικά την αγορά. Δεν την προχωράει, αν το αθροιστικό απόθεμα δεν επαρκεί. Αν βάλω αγορά 21 δεν θα με αφήσει.
Πως μπορώ να το ρυθμίσω αυτό?
#725
Έφταιγε το stylesheet.css στο admin section. Δεν ξέρω τι έπαθε ξαφνικά, αλλά κάνοντας αντιγραφή το ίδιο αρχείο από το site που κάνω δοκιμές, στο κανονικό μου site, έλυσε το πρόβλημα.
Αναλόγως τι ρυθμίσεις caching έχει ο web server σου σε στατικά αρχεία (όπως το css) ενδέχεται να γίνονται αλλαγές online και να μην τις καταλαβαίνεις άμεσα γιατί κάποιες φορές δεν έχει λήξει η περίοδος caching που έχει οριστεί για τα στατικά αρχεία. Στην προκειμένη περίπτωση στα άλλα δύο μηχανήματα κατά πάσα πιθανότητα έβλεπες σωστά τη διαχείριση γιατί ο browser σου χρησιμοποιούσε το cached stylesheet.css που είχε αποθηκευμένο στο history ενώ ο laptop που χρησιμοποίησες τελευταία κατέβασε το stylesheet.css κατευθείαν από τον server το οποίο μάλλον είχες τροποποιήσει και είχε προβλήματα ή είχε γίνει corrupted από άλλη αιτία - σχεδόν απίθανο για τα σημερινά filesystems.
Κάτι άλλο. Στο site δοκιμών μου, έφτιαξα ένα προϊόν με 4 επιλογές χρώματος υποχρεωτικές. Σε κάθε χρώμα έβαλα απόθεμα 5 τεμ.
Όταν πάω να αγοράω 6 π.χ. τεμάχια από το α χρώμα, προχωράει κανονικά την αγορά. Δεν την προχωράει, αν το αθροιστικό απόθεμα δεν επαρκεί. Αν βάλω αγορά 21 δεν θα με αφήσει.
Πως μπορώ να το ρυθμίσω αυτό?
Έλεγξε αν έχεις δηλώσει όχι στις ρυθμίσεις -> Επιλογές (options)->Αγορά Μη Διαθέσιμου Προϊόντος (Stock Checkout). Αν εκεί έχεις τη σωστή ρύθμιση, τότε γι' αυτό το πρόβλημα καλύτερα άνοιξε νέο θέμα αναφέροντας την έκδοση σου να το ερευνήσουμε γιατί το OpenCart λειτουργεί κανονικά όπως θα το περίμενες.
#726
Μάλιστα, κατανοητό. Ωστόσο στο css μόνο μια τροποποίηση είχα κάνει, αλλάζοντας την τιμή του #container ώστε να αλλάξω την διάσταση του site. Βέβαια και αυτό εκ παραδρομής, γιατί έπρεπε να κάνω την αλλαγή στο css του catalogue και όχι του admin.
Ωστόσο μετά την αλλαγή, δούλευε κανονικά (την είχα κάνει εδώ και κάμποσες μέρες).
Πριν βέβαια αντιγράψω το css του δοκιμαστικού site, επανέφερα την τιμή στα 960px που ήταν default, αλλά δεν έφερε αποτέλεσμα. Άλλη αλλαγή δεν είχα κάνει. Τεςπα
Σε ότι αφορά το 2ο, ναι θα ανοίξω νέο θέμα, γιατί έχω no το stock check out

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!