OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από parpen
#727
Στο site δοκιμών μου, έφτιαξα ένα προϊόν με 4 επιλογές χρώματος υποχρεωτικές. Σε κάθε χρώμα έβαλα απόθεμα 5 τεμ.
Όταν πάω να αγοράω 6 π.χ. τεμάχια από το α χρώμα, προχωράει κανονικά την αγορά. Δεν την προχωράει, αν το αθροιστικό απόθεμα δεν επαρκεί. Αν βάλω αγορά 21 δεν θα με αφήσει. Μάλιστα στο απόθεμα του α χρώματος, εμφανίζει -1 έπειτα.
Πως μπορώ να το ρυθμίσω αυτό?

Έκδοση 1.5.6.4
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#730
Στις επιλογές, εχεις δηλώσει "Ναι" στο Αφαίρεση Αποθέματος (Subtract Stock);
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#738
Κανονικά με αυτές τις ρυθμίσεις δεν θα έπρεπε να σε αφήνει να ολοκληρώσεις την αγορά ελλιπές απόθεμα στην επιλογή.

- Αρχικά έλεγξε αν υπάρχει κάποιο vQmod που να τροποποιεί το opencart. Εν ανάγκη αφαίρεσε όλα τα vQmods από τον φάκελο vqmod/xml και δες αν εξακολουθεί το πρόβλημα.
- Δοκίμασε επίσης να γυρίσεις προσωρινά το site στο default theme. Θα "σπάει" η σελίδα αλλά δεν έχει σημασία εσένα σε ενδιαφέρει αν μπορείς να ολοκληρώσεις αγορά.
Από parpen
#739
Ναι!! Θεός!!
Το πρόβλημα δημιουργεί ένα extension το dateavailable που επιτρέπει να εμφανίζεται στην λίστα των προϊόντων, ένα προϊόν με αναμενόμενη ημερομηνία διάθεσης, γιατί αλλιώς δεν εμφανίζεται.
Ωστόσο το θέλω το extension αυτό, μπορεί να διορθωθεί κάπως το πρόβλημα? ή υπάρχει κάποιο άλλο extension που το κάνει?
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#742
Σίγουρα μπορεί να διορθωθεί αλλά αν δεν δω το κώδικα του δεν μπορώ να ξέρω τι φταίει και πως να το διορθώσεις. Στείλε email στον developer του και ζήτησε του να το διορθώσει άμεσα.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#760
Ο developer είναι Έλληνας και μέλος στο φόρουμ. Μπορείς να του στείλεις ένα προσωπικό μήνυμα.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!