OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#7836
καλησπέρα,

έχω φτιάξει ένα eshop με opencart το www.plakakia.eu. Έχω φτιάξει το ελληνικό μενού, το αγγλικό δεν εχω έχω εμπλουτίσει κατόπιν αναγκών, πελάτη. Έχω τα ελληνικά σαν κύρια γλώσσα. Ε σε όλους τους browsers φαίνεται κανονικά, αλλά στον Microsoft Edge χάλια. Διαβάζει το αγγλικό μενού σαν πρώτο που δεν το έχω φτιάξει.

Ξέρει κανείς γιατί και πως διορθώνεται;
#7837
Καλησπέρα,

Το opencart έχει μηχανισμό να αναγνωρίζει τη γλώσσα του browser και να προσαρμόζει ανάλογα τη γλώσσα του site. Μάλλον σε αυτό πρέπει να οφείλεται.

Μπορείς είτε να απενεργοποιήσεις προσωρινά την Αγγλική μετάφραση από τη διαχείριση μέχρι να ολοκληρώσετε τη μετάφραση (απλό).

Εναλλακτικά, μπορείς να τροποποιήσεις την αναγνώριση γλώσσας στο OpenCart για να πηγαίνει στην προεπιλεγμένη γλώσσα που έχεις ορίσει για το κατάστημα (θέλει τροποποίηση σε κώδικα).
#7838
Έφταιαξα το αγγλικό μενου. Αλλά γιταί διαλέγει τα αγγλικά ενώ σαν κύρια γλώσσα έχω τα ελληνικά; Γιατί παίζει σωστα στους αλλους browsers . Edge δεν μπαινει κανενας. Ειναι 4-5ος browser. Αλλα αν μπει θα ταραχτει και θα ρωταει τι τρεχει.

Οπότε οταν λες "Μπορείς είτε να απενεργοποιήσεις προσωρινά την Αγγλική μετάφραση από τη διαχείριση", ατι εννοεις; Απο τη διαχειριση του οπενκαρτ? Δε θελω γαι να φτιαξω την 5η επιλογη να χαλασω τις 3-4 πρώτες.

έχω βάλει κ ελληνικη γλώσσα στον edge και πάλι προβάλει το αγγλικό μενούι. γιατι συμβαίνει μόνο με τον edge αυτό;

Κώδικα δε θέλω να πειράξω. Σίγουρα κάποια λύση θα υπάρχει να το φτιάξω και στον edge χωρις να το χαλάσω στους άλλους και να μη χρειαστεί να γράψω κώδικα
#7840
Καλησπέρα,

Δεν έχει σχέση ο Edge. Βλέπεις Ελληνικά by default με τους άλλους browsers είτε γιατί είναι εγκαταστάσεις στα Ελληνικά και το OpenCart βλέπει το Ελληνικό locale τους, είτε γιατί έχεις επισκεφθεί με αυτούς το site και άλλαξες γλώσσα και έχουν κρατήσει το language cookie. Δοκίμασε να διαγράψεις cookies.

Με το που φορτώνει το OpenCart ελέγχει τη μεταβλητή HTTP_ACCEPT_LANGUAGE στο HTTP Header της κλήσης του client (browser) σου. Ανάλογα το locale που λαμβάνει από το HTTP_ACCEPT_LANGUAGE, ελέγχει αν υπάρχει στις διαθέσιμες γλώσσες. Αν δεν υπάρχει το locale, φορτώνει την default γλώσσα. Για να αλλάξεις αυτήν την συμπεριφορά πρέπει να γίνει παρέμβαση σε κώδικα.
#7842
Έσβησα τα cookies και λειτούργησε. Βλέπει τα ελληνικά που τα έχω default. Ναι θέλει να έχεις ελληνική έκδοση browser η να εγκαταστήσεις τα ελληνικά και να τα κάνεις κύρια γλώσσα.

Ευχαριστώ.

->[SOLVED]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!