OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από catherine
#864
Γεια σας
Μπορώ να βρω οδηγίες στα ελληνικά δωρεάν για το πως λειτουργεί; έχω το e-shop έτοιμο, στημμένο, από επαγγελματία αλλά δεν ξέρω να το δουλέψω. :(
ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#865
Καλημέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart!

Καταρχάς τι είδους "επαγγελματίας" είναι αυτός που σου έστησε το κατάστημα και δεν σε ενημέρωσε έστω για τα βασικά; Η διαχείριση του OpenCart όπως και των περισσοτέρων eshops είναι τόσο "λογικά" φτιαγμένη που αν σε καθοδηγούσε κάποιος από τηλεφώνου, σε λιγότερο από δύο ώρες επαφής με την εφαρμογή, θα μπορούσες να διαχειρίζεσαι το 99% των βασικών καθημερινών της λειτουργιών χωρίς πρόβλημα. Επειδή όμως καμιά φορά η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση, αν διαπραγματεύτηκες χαμηλότερη τιμή χωρίς καμία επιπλέον υποστήριξη ή έκανες outsourcing σε τριτοκοσμική χώρα με μεροκάματα πείνας τότε είναι λογικό που έμεινες με την εφαρμογή στο χέρι... Αν από την άλλη πλήρωσες ένα δίκαιο αντίτιμο για την παρεχόμενη υπηρεσία σε Έλληνα developer/εταιρία θα σου πρότεινα να απαιτήσεις ολοκληρωμένη τεχνική υποστήριξη.

Πες μας μερικά πράγματα
Τι έκδοση Opencart έχεις; (εμφανίζεται κάτω κάτω στην διαχείριση)
Η μετάφραση της διαχείρισης που σου εγκατέστησε ο developer είναι στα Ελληνικά;
Δεν γνωρίζεις καθόλου Αγγλικά;
Από catherine
#866
Βασικά το e-shop είναι της πεθεράς μου. Εχει μαγαζί κ σκέφτηκε κ το on line αλλά δεν γνωρίζει τπτ απο υπολογιστές. Είχε σκοπό να πληρώνει για να το χειρίζεται αυτός που έστησε το eshop. Δεν έκατσε τελικά κ το σαιτ έμεινε. Οπότε είπα να ασχοληθώ εγώ ψάχνοντας οδηγίες εδώ μέσα. Εχω έρθει σε επαφή τηλ/κα με τον τύπο που το έφτιαξε κ θα μου πει κπ πράγματα τηλ/κως αλλά θα ήθελα να το κοιτάξω κ μόνη μου.
Έχω την έκδοση 1.5.6 στα ελληνικα. επιπέδο lower είμαι. Είδα οτι υπάρχουν βιντεακια στο ytube. Στα ελληνικά υπάρχει οδηγός;
ευχαριστώ κ πάλι.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#867
Δεν υπάρχει οδηγός στα Ελληνικά, αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ζήτησε από τον developer να σε καθοδηγήσει να κατανοήσεις πως:
- να δημιουργήσεις κατηγορίες προϊόντων
- να δημιουργείς επιλογές πχ χρώμα, μέγεθος κλπ που επιλέγει ο πελάτης κατά την αγορά. (για όσα προϊόντα χρειάζονται)
- να δημιουργείς χαρακτηριστικά για τα προϊόντα (για όσα προϊόντα χρειάζονται)
- να εισάγεις τα προϊόντα με τις περιγραφές,τις επιλογές, τα χαρακτηριστικά και τις εικόνες τους και να τα αναθέσεις σε κατηγορίες.
- να φτιάξεις γεωγραφικές ζώνες, φορολογικές κλάσεις, φορολογικούς συντελεστές, δες και εδώ.
- να ορίσεις και να ρυθμίσεις μεθόδους αποστολής και πληρωμής
- να μάθεις πως να διαχειρίζεσαι τις παραγγελίες
- να διαχειρίζεσαι τα modules/extensions

Επίσης μπορείς να περάσεις από αυτόματη μετάφραση την Αγγλική τεκμηρίωση του OpenCart

Αφού κατανοήσεις τα παραπάνω, θα μπορείς να διαχειρίζεσαι με σχετική άνεση το κατάστημα σου.
Μετά όποιες απορίες έχεις, μπορούμε να τις λύνουμε κι από εδώ.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!