OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#8121
Καλησπέρα, να θέσω ένα δύσκολο ερώτημα που έχω να αντιμετωπίσω με ένα πελάτη μου.
Έχουμε ένα κατάστημα με περισσότερους από 6.000 κωδικούς σε OC 3.0.3.8 στα Ελληνικά που απευθύνεται στο Ελληνικό κοινό. Τώρα ο πελάτης θέλει να κάνει ένα νέο (θα το κάνουμε στην ίδια έκδοση για ευνόητους λόγους) το οποίο θα είναι στα αγγλικά και θα απευθύνεται στο εξωτερικό. Θα πρέπει αυτά τα 2 καταστήματα να συγχρονίζονται ως προς το απόθεμα και μόνο, αλλά σε πραγματικό χρόνο. Δεν μας απασχολεί η τιμή και οτιδήποτε άλλο παρά μόνο το απόθεμα να είναι πάντα ενημερωμένο και στα δύο
Θα κάνω αντιγραφή από τη βάση όλα τα προϊόντα στο νέο κατάστημα και τα ερωτήματα είναι 2.
Τι γίνεται με τη γλώσσα και φυσικά με ποιο τρόπο θα μπορέσω να συγχρονίσω το απόθεμα στα δύο αυτά καταστήματα;
Κάποια ιδέα/βοήθεια :idea: :?:
#8122
Καλημέρα,

Α) Η πιο απλή λύση είναι να προσθέσεις το δεύτερο κατάστημα ως multistore στο υφιστάμενο.

Β) Αν επιλέξεις να φτιάξεις νέο ανεξάρτητο κατάστημα κλωνοποιόντας το υφιστάμενο:

- Αν έχεις Journal theme και ενεργοποιήσεις Αγγλικά, θα έχει διατηρήσει τις Αγγλικές ονομασίες των πεδίων του.

- Η μετάφραση από Ελληνικά σε Αγγλικά μπορεί να γίνει με bot, αλλά δεν θα είναι υψηλού επιπέδου.

- Σχετικά με τον on-the-fly συγχρονισμό αποθέματος μεταξύ ενός ή περισσοτέρων eshops, μου είχε τύχει ανάλογο σενάριο για έκδοση 2.1.0.2 με παράλληλο συγχρονισμό on-the-fly μεταξύ eshops! Χρειάζεται να δημιουργηθούν κλήσεις από το κατάστημα που γίνεται η μεταβολή προς όλα τα υπόλοιπα. Συνήθως τέτοια κλήση γίνεται ασύγχρονα στη σελίδα success. Επίσης γίνονται και κλήσεις επαναφοράς αποθέματος με events σε αλλαγές καταστάσεων παραγγελίας (ακύρωση, κλπ). Αν υπάρχει αποθήκη σε ERP, διευκολύνει την υλοποίηση, καθώς μπορείς κάθε βράδυ να τραβάς και μία συνολική ενημέρωση αποθέματος ώστε ακόμα και αν προκύψει κάποιο σφάλμα επικοινωνίας κατά το διάστημα της ημέρας, τα καταστήματα θα επανασυγχρονίζονται πλήρως κάθε βράδυ.
#8123
Αλεξάνδρα καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση.
1. Στην περίπτωση του multistore θα μπορώ να έχω συγχρονισμό στο απόθεμα σε πραγματικό χρόνο γιατί δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ αφού δεν χρειάστηκε;
2. Επίσης θα πρέπει να βάλω και την Αγγλική γλώσσα αφού ο πελάτης ήθελε να τη διαγράψω και τώρα δεν υπάρχει πουθενά και απλά θα μπαίνουν τα προϊόντα και όλα τα απαραίτητα πεδία και στις 2 γλώσσες; Φυσικά θα πρέπει να γίνει και ενημέρωση των ήδη υφιστάμενων προϊόντων, σωστά;
Πληροφοριακά δουλεύω Journal 3 στο συγκεκριμένο eshop.
#8124
Καλησπέρα,

Τα multistore έχουν κοινό το απόθεμα.

Αν έχεις απεγκαταστήσει τα Αγγλικά και τα ξαναεγκαταστησεις, το Journal θα έχει κρατήσει τα λεκτικά στα Αγγλικά πεδία. Για κατηγορίες, προϊόντα, επιλογές, χαρακτηριστικά, πληροφορίες, θα χρειαστεί να περάσεις το περιεχόμενο στα Αγγλικά.
#8125
Μάλιστα κατάλαβα, οπότε θα πρέπει να κάνω τον κόπο με τα Αγγλικά για κατηγορίες, προϊόντα, επιλογές, πληροφορίες, που έτσι κι αλλιώς θα γινόταν, εφόσον θέλω να είναι σωστή η μετάφραση αφού η περίπτωση του bot που ανέφερες αποκλείεται.
Στο θέμα του αποθέματος είμαστε κομπλέ, αφού θα είναι κοινό άρα το βασικό πρόβλημα που είχα είναι τακτοποιημένο. Εδώ μόνο μια ερώτηση έχω για το αν υπάρχει δυνατότητα κάποια προϊόντα να μην εμφανίζονται στο νέο κατάστημα, αν δηλαδή υπάρχει η επιλογή να εμφανίζονται στο ένα, στο άλλο ή και στα δύο;
Επίσης φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα που το 2ο κατάστημα θα πατάει σε άλλο domain και δε θα είναι κάποιο subdomain του υπάρχοντος;
Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις, απλά επειδή δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ ήθελα πριν ξεκινήσω να γνωρίζω τις δυνατότητες που έχω για να δω αν είναι μέσα σε αυτά που ζητάει ο πελάτης.
#8126
Για κάθε προϊόν μπορεί να επιλεγεί σε ποιο κατάστημα θα εμφανίζεται.
Το multistore μπορεί να είναι σε domain, αλλά θέλει κατάλληλη υποδομή φιλοξενίας. Το Plesk πχ αποκλείεται. Συνήθως τέτοια setups τα κάνω σε cloud χωρίς control panel όπου μπορώ να κάνω ότι θέλω.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!