OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Αναφορές νέων & επίλυση γνωστών bugs.
#8368
Αυτό το FIX αφορά καταστήματα OpenCart εκδόσεων 4.0.2.0~4.0.2.1 όπου προκύπτουν κάποια προβλήματα κατά την αλλαγή γλώσσας:

α) Στη διαχείριση είτε γίνει αλλαγή από το μενού επιλογής γλώσσας, είτε οριστεί η γλώσσα στις ρυθμίσεις παραμένει μονίμως στα Αγγλικά.
β) Στη σελίδα εμφάνισης παραγγελίας, υπάρχει δυνατότητα αλλαγής γλώσσας της παραγγελίας. Ωστόσο, κατά την αλλαγή γλώσσας, δεν αλλάζει η υποδιαστολή ανάλογα στην επιλεχθείσα γλώσσα και εμφανίζει το λεκτικό "decimal_point".
γ) Στο κατάστημα > Cart και Checkout, οι ονομασίες των συνόλων παραγγελίας παραμένουν μονίμως στα Αγγλικά.

Παρακάτω ακολουθούν οδηγίες εφαρμογής τροποποιήσεων για την επίλυση του προβλήματος:


Στο αρχείο admin/controller/startup/language.php

Το:
Κώδικας: Επιλογή όλων
$code = $this->config->get('language_code');

Κάντε το:
Κώδικας: Επιλογή όλων
//$code = $this->config->get('language_code');
$code = $this->config->get('config_language_admin');

Το:
Κώδικας: Επιλογή όλων
$this->language->addPath('extension/' . $language_info['extension'], DIR_EXTENSION . $language_info['extension'] . '/admin/language/');

Κάντε το:
Κώδικας: Επιλογή όλων
$language = new \Opencart\System\Library\Language($language_info['code']);
$this->registry->set('language', $language);
$language->addPath(DIR_EXTENSION . $language_info['extension'] . '/admin/language/');
//$this->language->addPath('extension/' . $language_info['extension'], DIR_EXTENSION . $language_info['extension'] . '/admin/language/');

Στο αρχείο admin/model/setting/store.php

Το:
Κώδικας: Επιλογή όλων
$language = new \Opencart\System\Library\Language($this->config->get('config_language'));

Κάντε το:
Κώδικας: Επιλογή όλων
//$language = new \Opencart\System\Library\Language($this->config->get('config_language'));
$language = new \Opencart\System\Library\Language($language_info['code']);

Στο αρχείο catalog/controller/startup/language.php

Το:
Κώδικας: Επιλογή όλων
$this->language->addPath('extension/' . $language_info['extension'], DIR_EXTENSION . $language_info['extension'] . '/catalog/language/');

Κάντε το:
Κώδικας: Επιλογή όλων
$language = new \Opencart\System\Library\Language($language_info['code']);
$this->registry->set('language', $language);
$language->addPath(DIR_EXTENSION . $language_info['extension'] . '/catalog/language/');
//$this->language->addPath('extension/' . $language_info['extension'], DIR_EXTENSION . $language_info['extension'] . '/catalog/language/');
#8488
Καλησπέρα,

Το ακόλουθο κομμάτι κώδικα στο admin/model/setting/store.php
δεν υπάρχει μέσα στο αρχείο για να τροποποιηθεί. Όλα τα υπόλοιπα έχουν αλλαχθεί και φαίνεται να λειτουργεί η μετάφραση στον admin. Έχω την έκδοση 4.0.2.1.
Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Μας επηρεάζει κάπου;

Στο αρχείο admin/model/setting/store.php

Το:
Κώδικας: Επιλογή όλων
$language = new \Opencart\System\Library\Language($this->config->get('config_language'));

Κάντε το:
Κώδικας: Επιλογή όλων
//$language = new \Opencart\System\Library\Language($this->config->get('config_language'));
$language = new \Opencart\System\Library\Language($language_info['code']);



Ευχαριστώ εκ των προτέρων
#8489
Καλησπέρα,

Υπάρχει στο αρχείο admin/model/setting/store.php στη γραμμή 141 στη λήψη εγκατάστασης από το opencart.com.
Μήπως κατέβασες την 4.0.2.1, από το github και έχει ήδη Fix;
#8491
Καλησπέρα Αλεξάνδρα,

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχεις δίκιο σχετικά με την συγκεκριμένη σειρά στο admin/model/setting/store.php
Το βρήκα και το διόρθωσα.

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!