OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#8576
Γεια σας, μετά από επιτυχημένη είσοδο στο back office o browser μου βγάζει το παρακάτω μύνημα:
Warning: fopen(/home/sankosm/storage/logs/error.log): failed to open stream: No such file or directory in /home/sankosm/public_html/system/library/log.php on line 22

1) Έλενξα εάν υπάρχουν τα αρχεία error.log και log.php και είναι είναι εκεί.
2) Οι παραπάνω φάκελοι έχουν permissions 755 και τα αρχεία 644.
3) Είμαι σε open cart έκδοση 3.0.3.8 με το default theme σε php 7.4
Είχα καιρό να μπω στο back office και δεν είχα κάνει αλλαγές στο open cart, ούτε εγκατέστησα κάτι.
To front office (κατάστημα) λειτουργεί κανονικά.

Εάν μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες προς την σωστή κατεύθυνση για να λύσω το πρόβλημα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα, καθώς αυτήν την στιγμή δεν έχω καθόλου πρόσβαση σαν admin.
#8577
Το αρχείο log.php προσπαθεί να ανοίξει με fopen το error.log για να καταγράψει κάτι αλλά δεν το βρίσκει.
Το μήνυμα αυτό σπανιότατα κάνει λάθος, το μόνο σφάλμα που μπορεί να έχει είναι να καταγραφεί το path λίγο πιο κάτω, εδώ δεν νομίζω οτι υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Κοίταξε τα absolute paths στον server. Εκτός απροόπτου το path θα πρέπει να είναι home/sankosm/logs κι όχι /home/sankosm/storage/logs/
#8578
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας

Κοίταξα τα path στον server και έχω 2 φακέλους Logs.
/home/sanskosm/logs
/home/sankosm/storage/logs
To αρχείο error.log είναι στο /home/sankosm/storage/logs/error.log
Στο config.php έχω:
// DIR
define('DIR_APPLICATION', '/home/sankosm/public_html/catalog/');
define('DIR_SYSTEM', '/home/sankosm/public_html/system/');
define('DIR_IMAGE', '/home/sankosm/public_html/image/');
define('DIR_STORAGE', '/home/sankosm/storage/');
define('DIR_LANGUAGE', DIR_APPLICATION . 'language/');
define('DIR_TEMPLATE', DIR_APPLICATION . 'view/theme/');
define('DIR_CONFIG', DIR_SYSTEM . 'config/');
define('DIR_CACHE', DIR_STORAGE . 'cache/');
define('DIR_DOWNLOAD', DIR_STORAGE . 'download/');
define('DIR_LOGS', DIR_STORAGE . 'logs/');
define('DIR_MODIFICATION', DIR_STORAGE . 'modification/');
define('DIR_SESSION', DIR_STORAGE . 'session/');
define('DIR_UPLOAD', DIR_STORAGE . 'upload/');

Δεν βλέπω κάτι να μην είναι σωστό, αλλά όπως είπατε και εσείς το log.php δεν μπορεί να ανοίξει το error.log παρόλο που φαίνεται είναι στην σωστή θέση.
#8579
Τα paths λοιπόν είναι σωστά, στον φάκελο /storage/logs γράφονται τα σφάλματα της admin εφαρμογής και στο /sankosm/logs τα σφάλματα του server.
To θέμα τώρα είναι ποιός προσπαθεί να γράψει τι...

Στο αρχείο /home/sankosm/public_html/system/library/log.php κάνε comment out με // αυτό:
$this->handle = fopen(DIR_LOGS . $filename, 'a');
και στην από κάτω γραμμή πρόσθεσε αυτό:
$this->handle = fopen('/home/sankosm/storage/logs/' . $filename, 'a');
να δούμε θα γράψει κάτι;
#8584
Γεια σας, ευχαριστώ για την συνδρομή σας. Το πρόβλημα λύθηκε, καθώς υπήρχε τελικά πρόβλημα στo path του φάκελου storage. Είχα κάνει λάθος στο migration σε νέο server και δεν είχα αντιγράψει τον φάκελο storage που βρίσκεται έξω από τον κυρίως φάκελο της εγκατάστασης. Για να γίνει σωστά η μεταφορά στον νέο server, πρέπει να αντιγραφούν και οι δύο φάκελοι. Παράλληλα είχα και θέμα με το DNS που δεν είχε ολοκληρωθεί, οπότε προσπαθούσα να ανοίξω το oc από τον νεό server, ενώ από λάθος κοιτούσα το directory του παλαιού server που ήταν σωστό.

Σας ευχαριστώ για την συνδρομή σας, πραγματικά το oc έχει καλή υποστήριξη από την κοινότητα.
#8588
Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα.
Να θυμάσαι οτι το συγκεκριμένο μήνυμα είναι από τις περιπτώσεις που οι εφαρμογές δεν κάνουν λάθος. Για κάποιο λόγο το path που ψάχνουν δεν ισχύει.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!