OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
Από Agrafos
#2160
Καλησπέρα, έχω συνηθίσει να ψάχνω όλα μου τα προβλήματα για το opencart στα αγγλικά, οπότε χάρηκα που γράφω εδώ.
Σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, δουλεύω στο 1.5.6.4 και όλα δούλευαν ρολόι μέχρι που διαπίστωσα ότι δεν έρχονται τα μηνύματα από τη φόρμα επικοινωνίας :shock: και πήγα κατευθείαν στο log να δω γίνεται. Για κάποιο λόγο που δε γνωρίζω μου βγάζει το ίδιο μήνυμα με τον el Greco,
PHP Warning: fsockopen() [<a href='function.fsockopen'>function.fsockopen</a>]: unable to connect to ssl://smtp.gmail.com:465 (Connection timed out) in .../system/library/mail.php on line 153
PHP Notice: Error: Connection timed out (110) in .../system/library/mail.php on line 156
Ζήτησα από τον hoster μου να ελέγξει μήπως έκλεισε τη θύρα (465) αλλά μου λέει όχι. El Greco πως δούλεψε σε σένα και αν κατάλαβες τελικά τι έφταιγε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#2161
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart

Για να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα στην εφαρμογή ή κάπου αλλού αποσυμπίεσε και ανέβασε το ακόλουθο php script στον κεντρικό φάκελο του καταστήματος σου.
Επισκέψου τη σελίδα από τον browser σου και γράψε μας τι αποτέλεσμα σου βγάζει.
(πχ: http://www.to-katastima-moy.gr/fsockopen_test.php)
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Από Agrafos
#2163
Καλώς σας βρήκα,

Ανέβασα το αρχείο στο κεντρικό φάκελο και πληκτρολόγησα τη διεύθυνση, το αποτέλεσμα ήταν αυτό,
"Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator, and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

More information about this error may be available in the server error log."
Το error log δείχνει τα εξής
[Sun Sep 06 16:10:18 2015] [warn] [client **] mod_fcgid: read data timeout in 100 seconds
[Sun Sep 06 16:10:18 2015] [error] [client **] Premature end of script headers: fsockopen_test.php
Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει, παρ' όλα αυτά ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Αριστοτέλης
Από Agrafos
#2164
Δεν ξέρω αν βοηθήσει αυτό, αλλά ανέβασα ένα άλλο php script που βρήκα https://www.phpbb.com/community/viewtop ... &t=2279306 και στη σελίδα εμφανίστηκε,
Unable to connect
Το script,
Κώδικας: Επιλογή όλων
<?php
$fp = fsockopen('ssl://smtp.gmail.com:465');
if(!$fp)
{
    echo 'Unable to connect';
}
else
{
    $response = fgets($fp, 256);
    echo 'Response: ' . $response;
}
?>
Στο συγκεκριμένο φόρουμ αναφέρει ότι αν το αποτέλεσμα είναι "unable to connect " τότε η θύρα είναι κλειστή αλλά ο hoster μου λέει ότι είναι ανοικτή :?
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#2165
Καλησπέρα, το script ου σου έδωσα είναι ελεγμένο σε δικό μου server και λειτουργεί κανονικά. Το μήνυμα σφάλματος που σου βγάζει είναι πολύ γενικό για να δούμε τι πρόβλημα έχει με τον δικό σου server. Εικάζω ότι έχει να κάνει με τις γραμμές 3 έως 16. Αν αφαιρεθούν. λογικά θα λειτουργήσει.

Το δεύτερο script που δοκίμασες είναι σχεδόν το ίδιο με αυτό που σου έδωσα αλλά λίγο πιο απλοποιημένο. Επειδή δεν εμφανίζει τα σφάλματα δεν βοηθάει ιδιαιτέρα. Απλά λέει ότι το τάδε function δίνει false.

Δοκίμασε αν θες αυτό και πες μου τι σου βγάζει
Κώδικας: Επιλογή όλων
<?php
  
  $socket = fsockopen("ssl://smtp.gmail.com", 465, $errno, $errstr, 60);
  if(!$socket) {
    echo "ERROR: ssl://smtp.gmail.com:465 " . "$errstr ($errno) <br>";
  } else {
    echo "SUCCESS: ssl://smtp.gmail.com:465 <br>";
  }

?>
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#2167
Ok, είναι 100% πρόβλημα του hoster.

Φτιάξε άλλο ένα αρχείο και τρέξε το με τον ίδιο τρόπο να δούμε αν είναι ενεργοποιημένο το openssl. Από τη λίστα που θα σου βγάλει κάνε αναζήτηση για "OpenSSL support" και δες αν είναι enabled (όταν τελειώσεις εννοείται ότι τα διαγράφεις αυτά τα αρχεία.)
Κώδικας: Επιλογή όλων
<?php
  phpinfo();
?>
Από Agrafos
#2168
Είναι ενεργοποιημένο το openssl.

Άρα καταλήγουμε στο ότι μπλοκάρεται η 465 μέσω ssl κατά πάσα πιθανότητα από τον hoster, θα επικοινωνήσω πάλι μαζί τους και θα δω που θα βγει.

Σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου, θα επανέλθω όταν λυθεί το πρόβλημα με τη λύση!
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#2169
Ναι, επικοινώνησε με την τεχνική υποστήριξη και πες τους ότι το fsockopen() με ssl://smtp.gmail.com:465 βγάζει σφάλμα Connection timed out (110).

Επίσης ανέφερε αν θες την εταιρία που φιλοξενείται το site σου καθώς και τι λειτουργικό σύστημα και control panel έχεις ώστε αν άλλα μέλη είναι στην ίδια εταιρία με το ίδιο setup και αντιμετωπίσουν αυτό το πρόβλημα να απευθυνθούν απευθείας στην τεχνική τους υποστήριξη για να το λύσει και να μην ψάχνονται αδίκως με σκριπτάκια.
Από Agrafos
#2175
Σχετικά με τη λύση του προβλήματος για όποιον τον ενδιαφέρει,
  • Το site που διαχειρίζομαι δεν είναι e-shop οπότε δεν είναι πολύ μεγάλο το κακό που δεν έφτανα τα μηνύματα του site, αλλά επηρεάζει την αξιοπιστία του site και συνολικά της εταιρείας, η μη απάντηση των email.
  • Όταν διαπίστωσα ότι κάτι δε πάει καλά άρχισα να ψάχνω τα error log του OC και το server στο cpanel.
  • Έτσι βρήκα το μήνυμα
    PHP Warning: fsockopen() [<a href='function.fsockopen'>function.fsockopen</a>]: unable to connect to ssl://smtp.gmail.com:465 (Connection timed out) in .../system/library/mail.php on line 153
    PHP Notice: Error: Connection timed out (110) in .../system/library/mail.php on line 156
  • Μετά άρχισα να ψάχνω το ίντερνετ για άλλους που έχουν παρόμοιο πρόβλημα ώστε να διαπιστώσω τι φταίει και κατέληξα να ρωτάω τον hoster μου (papaki)
  • Mίλησα με τον hoster να δω μήπως έκλεισε τη θύρα 465 και την επομένη είχα απάντηση ότι την άνοιξαν!!!
  • Για να μη μακρηγορώ, τελικά δεν την είχαν ανοίξει και αφού επέμενα ότι κάτι δε πάει καλά από μεριά τους μου απάντησαν ότι την άνοιξαν (για δεύτερη φορά), δοκίμασα τη φόρμα επικοινωνίας και δούλεψε ρολόι.
Τελικά το πρόβλημα μου λύθηκε, έστω και καθυστερημένα. Σ' ευχαριστώ admin για το χρόνο σου, είναι ωραίο να υπάρχει βοήθεια όταν τη χρειάζεσαι.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!