OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
Από stonekgraff
#969
γεια σας
έχω ενα περίεργο πρόβλημα ενω απο την ρυθμίσεις εχω επιλέξει

Προβολή Τιμών με Φόρο: Ναι Όχι
αυτό εξακολουθεί να μην προσθέτει το φπα μέσα στην τιμή ,επίσης ουτε στο καλάθι.
εχω επιλέξει εννοείτε Φορολογική Κλάση: αυτην που έχω ορίσει
τι λετε να φταίει?
#971
Έλεγξε αν στη Γεωγραφική ζώνη της φορολογικής κλάσης περιλαμβάνεται η ζώνη της διεύθυνσης του πελάτη και ότι ο φορολογικός συντελεστής υπολογίζεται βάσει της διεύθυνσης πληρωμής.
#980
τελικά ενα μόνο πρόβλημα που δεν μπορώ να το εντοπίσω ...

θα προσπαθήσω να σας πω ακριβός πως τι έχω κ τι ειναι αυτο που δεν μπορώ να λύσω ...
λοιπόν.

στα
Φορολογικά Ποσοστα: έχω
  1. -ΦΠΑ (23%)
  • -ΦΠΑ (6.5%)
  • -ΦΠΑ (16%)
  • -ΦΠΑ (5%)
στη Φορολογική Κλάση: έχω
  1. -Κλάση Ι (23%)
  • -Κλάση Ι μειωμένη (16%)
  • -Κλάση ΙΙ (6.5%)
  • -Κλάση ΙΙ μειωμένη (5%)
που βλέπουν το αντίστοιχο Φορολογικά Ποσοστα

στο
Γεωγραφικές Ζώνες
  • -Ελλάδα / Κανονικός Συντελεστής που έχει μέσα Ελλάδα / Ηπειρωτική Ελλάδα, Κρήτη, Εύβοια, Ιόνιο, Κύθηρα & Νησιά Αργοσαρωνικού
    -Ελλάδα / Μειωμένος Συντελεστής που έχει μέσα Ελλάδα / Νησιά Αιγαίου πλην Κρήτης
αυτο που αντιμετωπίζω ειναι οτι οταν κάνω αγορά και ολα πάνε κανονικά με το φπα τους κλπ κλπ
οταν επιλέγω οτι ειμαι στα Νησιά Αιγαίου και επιλέγω Τρόπος Παράδοσης που τα εχω χωρίσει σε
  • -Αποστολές ΕΛΤΑ
    &
    -Αποστολές Courier
είτε το ένα είτε το άλλο στο Επιβεβαίωση Παραγγελίας μου εξαφανίζει το ΦΠΑ.
και εχει την τιμή μονο την αρχική χωρίς φπα. δλδ αν ήταν 100 και ειχε το 23% δλδ 123€ δείχνει μόνο 100

αυτο που παρατήρησα ειναι οτι οταν στης Γεωγραφικές Ζώνες έβαλα στο -Ελλάδα / Κανονικός Συντελεστής
και το Νησιά Αιγαίου μαζί με όλα τότε κανονικά δουλεύει αλλα έτσι δεν μπορώ να εχω μειωμένο συντελεστή

τι παίζει γιατι δεν μπορεί να το δεχτεί... ?
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#983
Αν υποθέσουμε ότι στους φορολογικούς συντελεστές έχεις αναθέσει τις σωστές γεωγραφικές ζώνες και στις γεωγραφικές ζώνες έχουν ανατεθεί όλες οι προαπαιτούμενες περιοχές, τότε:

- Χρειάζεσαι μία μόνο φορολογική κλάση που θα υπολογίζεται βάσει της διεύθυνσης πληρωμής. Αυτήν την κλάση θα την ορίσεις σε όλα τα προϊόντα (και αν θες και στις μεθόδους αποστολής) .
- Σε αυτήν την κλάση θα προσθέσεις όλους τους φορολογικούς συντελεστές.
#988
τώρα βλέπω πως
στην Φορολογική Κλάση
εχω και στα δύο
Κλάση Ι (23%)
Κλάση ΙΙ (6.5%)

εκεί που λέει Σύμφωνα Με:
υπολογίζεται βάσει της διεύθυνσης αποστολής

λές να ειναι αυτο το πρόβλημα δλδ να πρέπει να έχω διεύθυνσης πληρωμής
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#989
Ok, τότε σωστά έχεις τις κλάσεις. Ναι δοκίμασε να το αλλάξεις σε διεύθυνση πληρωμής.
#992
Μπα δεν θέλει να δουλέψει...
δεν μπορώ να το καταλάβω...
με το που βάλω και τα ιόνια μέσα στο "Ελλάδα / Κανονικός Συντελεστής"
που είναι όλη η Ελλάδα τότε δουλεύει κανονικά...
με το που το κάνω ξεχωριστό
σε -Ελλάδα / Μειωμένος Συντελεστής που έχει μέσα Ελλάδα / Νησιά Αιγαίου πλην Κρήτης
πετάει το φπα.
σκέφτομαι μήπως βγάζει πρόβλημα απο την "πατέντα" που έχω κάνει και "κλωνοποιησα" τα αρχεία για να έχω
  • -Αποστολές ΕΛΤΑ
    &
    -Αποστολές Courier
και κάπου εκεί χτυπάει?
αλλα δεν έχει κ λογική ...
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#994
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με την τροποποίηση που έκανες. Το πιθανότερο είναι να σου έχει διαφύγει κάτι στις ρυθμίσεις. Εντωμεταξύ έτσι που έχεις περιγράψει τις κινήσεις σου υπάρχουν κάποιες ασάφειες σχετικά με το τι ακριβώς έκανες.

Ας το πάρουμε από την αρχή. Έχεις φτιάξει δύο ή τέσσερις κλάσεις; Κανονικά, σύμφωνα με αυτό που θες να πετύχεις πρέπει να έχεις δύο κλάσεις και στην κάθε μία να αναθέσεις δύο φορολογικούς συντελεστές των οποίων η τελική επιλογή θα γίνεται βάσει της διεύθυνσης πληρωμής. Σωστά;

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!