OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#993
εχω ενα θεματάκι με τα προϊόντα , για κάποιο λόγο κάποια απο αυτα που ειναι καταχωρημένα δεν τα δείχνει μέσα στο eshop και το παρατήρησα όταν έκανα search και δεν το έβγαλε απο το admin το βρήκα αλλα μπροστά δεν υπάρχει.
με το που μπήκα ομως και εκανα επεξεργασία χωρίς τπτ να αλλάξω και πάτησα save αυτο εμφανίστηκε και οταν εκανα search...
τι φάση???
επειδη παίζει να ειναι κ αλλα έτσι αλλα δεν ξέρω ποσα ειναι κ πολλά
τι προτείνετε να κάνω?
υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω save σε ολα χωρίς να μπαίνω ενα ενα η μέσο βάσης?
#995
Αν δεν γνωρίζουμε τι ήταν αυτό που εμπόδιζε το προϊόν να εμφανίζεται στον κατάλογο δεν μπορώ να σου πω μία γενική εντολή.

Αν έχεις κρατήσει αντίγραφο ασφαλείας της βάσης σου, φόρτωσε το σε ένα δοκιμαστικό server και έλεγξε από το phpmyadmin πως ήταν καταχωρημένο το προϊόν όταν δεν εμφανιζόταν (αν ήταν ενεργοποιημένο, τι ημερομηνία διαθεσιμότητας είχε, αν του έλειπαν περιγραφές άλλης γλώσσας, κλπ).
#997
υποψιάζομαι ποιυ μπορεί να ειναι το πρόβλημα
αλλα γιατι να το κάνει...
εχω πάρει ενα εμπορικό extansion που κανει import απο excel αρχεια και κάποια τα πέρασα πρώτα και κάποια μετά υποψιάζομαι αυτα που πέρασα πρώτα αυτά δεν τα δείχνει γιατι...
οταν περνάω προϊόντα με το import και έχει μέσα και της κατηγορίες παρατήρησα πως οταν παω σε ενα προιον για να του αλλάξω η να προσθέσω νέα κατηγορία , με το που πληκτρολογώ κανονικά θα έπρεπε να μου δείχνει την κατηγορία αυτο δεν το κάνει κ μονο οταν μπαίνω μεσα σε μια κατηγορία και την κάνω απλα αποθήκευση χωρίς καμια αλλαγή την αναγνωρίζει... και την βρίσκει...
και αντε στης κατηγορίες ειναι λίγες μπαίνω μέσα και πατάω ενα save στα προϊόντα???

έβαλα κ ενα extension που κάνει enable-disable μαζικά αλλα τπτ.
#999
Ενδέχεται τα προϊόντα να μπήκαν στην σελίδα με import αλλά χωρίς όλες τις απαραίτητες ενέργειες όπως να δηλωθούν στην κατηγορία και το κατάστημα.
#1004
Συμφωνώ με τον Κωνσταντίνο, το import μπορεί να δημιούργησε το πρόβλημα. Παρ' όλα αυτά εξακολουθεί να ισχύει το προηγούμενο που σου ανέφερα. Για τα προϊόντα που δεν εμφανίζονται, πρέπει να δεις τι ακριβώς δεν είναι σωστό στις καταχωρήσεις τους στη βάση. Μπορεί πχ το import να δημιουργεί πρόβλημα σε πολυγλωσσικές εισαγωγές, δηλαδή να μην εισάγει καταχωρήσεις άλλων γλωσσών και όταν πατάς save στο προϊόν να καταχωρούνται σωστά και να λειτουργεί. Άλλο ενδεχόμενο είναι να μην δημιουργεί αυτόματα τις κατηγορίες όταν εσύ τις δηλώνεις στο Excel εισαγωγής. Μπορεί να καταχωρούνται οι ημερομηνίες λάθος κλπ, κλπ ,κλπ

Ο μόνος τρόπος για να δούμε τι φταίει είναι να συγκρίνεις τις καταχωρήσεις ενός προϊόντος που λειτουργεί κανονικά με ένα που δεν λειτουργεί από το phpmyadmin.

Έλεγξε αρχικά αυτά τα tables
oc_product
oc_product_description
oc_product_image
oc_product_to_category
oc_product_to_layout
oc_product_to_store
#1013
Καλησπέρα .

Και γι το ίδιο πρόβλημα είχα. Κατ'αρχην φτιάξε τις κατηγορίες σωστά και μετά πήγαινε και κάνε όλα τα προϊόντα μαζί import. To extension που πήρες τα κάνει γιατί δε βάζει σωστά τα προϊόντα στις κατηγορίες . Εγώ τα κάνω import από ms sql στο opencart αυτόματα και μέχρι να βρω πως ακριβώς ήθελε τα tables να είναι σωστά μου έφαγε ένα μήνα. :evil:

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!