OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#1054
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την προσθήκη κωδικών στα προιόντα του πρώτου μου ηλεκτρονικού καταστήματος με opencart μιας και είμαι στην διαδικασία προσθήκης. Θα πρέπει να βάλω ξεχωριστό κωδικό για το ίδιο προιόν διαφορετικού όμως χρώματος και μεγέθους; ΠΧ αν έχω ένα δερμάτινο παπούτσι χρώματος μαύρου, θα πρέπει να βάλω ξεχωριστό κωδικό για το ίδιο παπούτσι διαφορετικού χρώματος και διαφορετικό κωδικό επίσης για κάθε μέγεθος ξεχωριστά; Επίσης υπάρχει τρόπος για ομαδική προσθήκη προιόντων;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
#1055
Καλησπέρα,

Η έννοια και χρήση του πεδίου του κωδικού είναι ευρεία και μπορεί να περιλαμβάνει πραγματικούς κωδικούς πχ GLX0007 ή όνομα μοντέλου πχ Vanquish ή οτιδήποτε κείμενο θες.

Σχετικά με τα μεγέθη, χρώματα, κλπ, αυτά μπορούν να εισαχθούν ως επιλογές σε ένα προϊόν με ένα κωδικό. Πρώτα δημιουργείς τις επιλογές (options) και μετά τις εισάγεις στο προϊόν που θες. Εναλλακτικά, κάποιοι έμποροι προτιμούν να φτιάχνουν ξεχωριστή καταχώρηση με διαφορετικό κωδικό για κάθε προϊόν με διαφορετική επιλογή (μπλε, κόκκινο, κλπ). Εγώ, θα σου πρότεινα τον πρώτο τρόπο.

Ναι υπάρχει τρόπος για ομαδική προσθήκη με το import/export tool και είναι δωρεάν, αλλά όπως όλα τα αντίστοιχα εργαλεία, απαιτεί μία σχετική προσοχή και έλεγχο για την κατάσταση των εισαχθέντων δεδομένων.
#1056
Δηλαδή μπορώ να δημιουργήσω επιλογές για το χρώμα και το μέγεθος αν κατάλαβα σωστά έτσι; Και μετά την αγορά από ένα χρήστη κάποιας συγκεκριμένης επιλογής πώς θα ξέρω το απόθεμα για την επιλογή αυτή; Πχ αν έχω ένα δερμάτινο παπούτσι και βάλω 3 επιλογές για χρώμα και 5 επιλογές για μέγεθος, πώς ακριβώς ορίζω το stock του για κάθε επιλογή;

H 2η επιλογή απ'ότι κατάλαβα είναι διαφορετικός κωδικός για κάθε διαφορετική επιλογή;
#1058
Εισάγεις το συνολικό απόθεμα όλων των προϊόντων ασχέτως επιλογής, και στην κάθε επιλογή εισάγεις την ποσότητα που υπάρχει γι' αυτήν την επιλογή. Όταν θα πραγματοποιείται αγορά, θα μειώνεται το συνολικό απόθεμα και το απόθεμα της συγκεκριμένης επιλογής.
#1060
Μια ακόμα ερώτηση που ξέχασα στο προηγούμενο post μου. Υπάρχει δυνατότητα διασύνδεσης του Οpencart με λογιστικό πρόγραμμα αποθήκης του καταστήματος ώστε να αφαιρείται ταυτόχρονα και εκεί το απόθεμα για κάθε προιόν ξεχωριστά μετά την ηλεκτρονική αγορά του;
#1061
Εξαρτάται τι εφαρμογή χρησιμοποιείς. Μέχρι στιγμής υπάρχει αυτό.
#1063
Αν θες να επικοινωνήσεις με τον developer της γέφυρας, υπάρχει στην υπογραφή του σύνδεσμος της επιχείρησης του με στοιχεία επικοινωνίας.
#1264
Καλημέρα και από εμένα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Πως μπορώ να ορίσω το σύστημα να δίνει αυτόματα τον νέο κωδικό ενός προϊόντος. Δηλαδή ο κωδικός του πιο πρόσφατου προϊόντος που έχω εισάγει είναι 2055. στο νέο προϊόν που θα εισάγω να μπαίνει αυτόματα από το σύστημα ο κωδικός προϊόντος 2056. Αυτό μπορεί να γίνει φαντάζομαι με κάποιο extension. αν ναι με ποιο? Επίσης θέλω σε κάθε προϊόν ο πελάτης να έχει την δυνατότητα να επιλέξει την ηλικία του ατόμου που θα φορεθεί το προϊόν που αγοράζει(στην προκειμένη περίπτωση δημιουργούμε χειροποίητα πλεκτά). το έχω κάνει για ένα προϊόν , αλλά πως, και αν γίνεται, κάθε φορά που θα δημιουργό ένα νέο κωδικό να μου εμφανίζεται το ίδιο πλαίσιο επιλογής και να μην το δημιουργώ ξανά από την αρχή.
Ευχαριστώ πολύ

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!