OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#1196
Γεια σε όλους.

Θέλω να κάνω μία ερώτηση για την έκδοση 2.0.1.1 και να ξεκαθαρίσω εξ' αρχής ότι δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις προγραμματισμού.

Όταν ένας πελάτης έχει κάνει login και πάει στην τελική σελίδα αγορών, στα βήματα 2 και 3 εμφανίζεται ένα drop down list με τις υπάρχουσες διευθύνσεις. Η ερώτηση είναι η εξής: υπάρχει η δυνατότητα όταν επιλεγεί η διεύθυνση να συμπληρώνεται αυτόματα μία φόρμα που θα υπάρχει ήδη από κάτω με τα στοιχεία της διεύθυνσης που επιλέχθηκε; Γίνεται, εν συνεχεία, αυτή η φόρμα να μπορεί να ενημερώσει τη διεύθυνση στο βιβλίο διευθύνσεων όταν πατηθεί το κουμπί "συνέχεια";

Εάν ο πελάτης επιλέξει "Θέλω να χρησιμοποιήσω μια νέα διεύθυνση", εμφανίζεται μία φόρμα καταχώρησης στοιχείων διεύθυνσης που όταν πατηθεί το κουμπί "συνέχεια" δημιουργείται μία νέα καταχώρηση στο βιβλίο διευθύνσεων. Όπότε έχω την εντύπωση πως θα μπορούσε να γίνει κάτι αντίστοιχο σαν update σε μία ήδη υπάρχουσα διεύθυνση πελάτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
#1200
Καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

Μπορείς να περιγράψεις κάπως πιο αναλυτικά τι χρειάζεσαι; Αν καταλάβουμε ακριβώς τι θέλεις ενδέχεται να προτείνουμε κάποιο υπάρχον extension. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάτι έτοιμο, θα μεταφερθεί το θέμα στα αιτήματα δωρεάν ανάπτυξης.
#1201
Αυτό που θα ήθελα είναι να μπορεί ο πελάτης να ενημερώσει τα στοιχεία της διέυθυνσής του στο στάδιο του checkout. Πιο συγκεκριμένα, υπάρχει το δωρεάν extension από opencart Ηellas για επιλογή τιμολογίου ή απόδειξης. Το προσάρμοσα να εμφανίζεται στο 2ο βήμα του checkout. θα ήταν ωραίο όταν ο πελάτης χρησιμοποιήσει μία υπάρχουσα διεύθυνση, τότε να συμπληρώνεται αυτόματα μία φόρμα διεύθυνσης και εκεί να μπορεί να συμπληρώσει π.χ. ΔΟΥ, ΦΠΑ κλπ τα οποία μπορεί να αμέλησε να καταχωρήσει όταν δημιούργησε τον λογαριασμό του.
#1202
Καλησπέρα

Κατάλαβα, απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει έτοιμο extension γι' αυτό που ζητάς και δυστυχώς επειδή χρειάζεται κάποιο χρόνο ανάπτυξης και προσαρμογής στο εκάστοτε template, δεν μπορεί να δοθεί ως δωρεάν κώδικας από το φόρουμ. Πάντως όταν βρω ελεύθερο χρόνο έχω ήδη αναφέρει σε άλλο παρόμοιο θέμα ότι σκοπεύω να το φτιάξω ως extension το οποίο θα πωλείται σε λογική τιμή. Αν επείγεσαι και χρειάζεσαι κάτι άμεσα, μπορώ να σου δώσω προσφορά, όμως το κόστος θα ανταποκρίνεται στις ώρες εργασίας και δεν θα έχει καμία σχέση με το κόστος ενός εμπορικού extension που πωλείται μαζικά.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!