OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από andtsi
#1211
Γεια χαρα...!

Αν και εχω περιπλανηθει στο φορουμ,θα ρωτησω κατι που ισως εχει απαντηθει αλλα εχω μπερδευτει με τις ρυθμισεις με των μεταφορικων...
Ενεργοποιω την αποστολη βασει βαρους,βαζω για παραδειγμα 3:5,4:6,5:7,6:8,7:9 κλπ....στο 4ο βημα στον τροπο αποστολης για προιον 1 κιλου και ας πουμε μου προσθετει και τον ΦΠΑ και ετσι εχω ποσο 6.15 €...οποτε στο τελευταιο βημα στην επιβεβαιωση παραγγελιας εχω: 10€ που εχει το προιον χωρις ΦΠΑ,μετα βαζει τα 5€ (που εχω ορισει στην αποστολη βασει βαρους),και μετα ΦΠΑ 3.45€ (δλδ στα 15€ προσθετει τον ΦΠΑ),οποτε το τελικο ποσο βγαινει 18,45€...ενω δεν θα επρεπε να ειναι 10€ (χωρις ΦΠΑ) και 2.30 ΦΠΑ και 5 € (το ποσο της χρεωσης βασει βαρους)....οποτε το τελικο ποσο βγαινει 17.30€...

Επισης για να εχω δωρεαν μεταφορικα για καποιο συγκεκριμενο ποσο και πανω που το οριζω αυτο...?

Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος...Θα επανελθω μεχρι να κατανοησω τι γινεται με τα μεταφορικα...

Ευχαριστω.....
-ΑΝΔΡΕΑΣ-
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1212
Καλησπέρα

Μπορείς να επιλέξεις να μην προστίθεται ΦΠΑ στο κόστος αποστολής αφαιρώντας την φορολογική κλάση για τις γεωγραφικές ζώνες που σε ενδιαφέρουν από τις ρυθμίσεις της αποστολής βάσει βάρους.

Για δωρεάν αποστολή μπορείς να χρησιμοποιήσεις την αποστολή "Δωρεάν Αποστολή" και να ορίσεις το ποσό που θέλεις.
Από andtsi
#1213
Ευχαριστω-προς το παρων- για την αμεση απαντηση..

Φανταζομαι ετσι ειναι και το σωστο,να αφαιρεις την κλαση....ετσι δεν ειναι? ειδαλως χρεωνεται 2 φορες ο ΦΠΑ και με λαθος τροπο...

Οκ ως εδω....Το εκανα..απο κει και περα δημιουργειται αλλο θεματακι...οταν αποστελλεις σε νησια το κοστος μεταφορικων υποθετω αλλαζει...οποτε για 1 κιλο μπορει στην ηπειρωτικη ελλλαδα να χρεωνεται 5€,και στα νησια 8€..και σε σχεση με τους διαφορετικους φορ.συντελεστες για τα νησια πχ 16% ή 9% πως τα συνδυαζεις ολα αυτα? (βασικα δεν ξερω...στα νησια πχ για ανταλλακτικα αυτοκινητου,λαδια αυτοκινητου κλπ ισχυει διαφορετικος ΦΠΑ ή ειναι 23%-ας απαντησει καποιος που ξερει γιατι τα προιοντα του eshop που πειραματιζομαι εχουν να κανουν με λαδια αυτ/του,ανταλλακτικα...)...γιατι αν ισχυει 23% τα πραγματα απλοποιουνται γιατι δεν θα εχω διαφορετικους συντελεστες...
Αυτα τα ολιγα προς το παρων!!!!


-ΑΝΔΡΕΑΣ-
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1217
Στο παράδειγμα που ανέφερες προηγουμένως δεν χρεώνεται δύο φορές ο ΦΠΑ. Αν έχεις υπολογίσει μέσα στα 5 ευρώ των μεταφορικών να περιλαμβάνεται και ο ΦΠΑ, αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζει η εφαρμογή. Για να της το δηλώσεις, απλά δεν δηλώνεις φορολογική κλάση στην αποστολή και τότε μένει έως το τέλος καθαρό το ποσό.

Σχετικά με το ποια προϊόντα υπάγονται σε ποιους συντελεστές υπάρχουν διάφορα sites και φόρουμ με φορολογικές πληροφορίες που μπορείς να το βρεις άμεσα, επίσης σίγουρα θα γνωρίζει και ο λογιστής σου και καλό είναι τέτοιες σημαντικές ερωτήσεις να τις απευθύνεις εκεί.

Σχετικά με την ανάθεση διαφόρων συντελεστών ανά περιοχή διάβασε αυτό το άρθρο.
Από andtsi
#1220
Ευχαριστω για τις απαντησεις...!!!!

Να κανω και μια μικρη ερωτησουλα που δεν εχει σχεση με μεταφορικα αλλα με SEO..(απλα δεν θεωρησα σκοπιμο να ανοιξω καινουριο topic...Η εκδοση 2.0.1.1 εχει επαρκες SEO ή θεωρειται απαραιτητη η αγορα ενος εμπορικου extension ?
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1222
Άνοιξε νέο θέμα

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!