OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από gloster69
#1266
Καλησπέρα. Έχω ένα προβληματάκι το οποιο δεν μπορώ να το βρω. Έχω δυο eshop ίδια τα οποια το ένα είναι demo1 και demo2. Και τα δυο έχουν τα ίδια module και vqmod. Θέλω να μεταφέρω μονο τα προϊόντα από το demo2 στο demo1 αλλα περνώ το παρακάτω μήνυμα.

Notice: Undefined index: import in /home/demo1/public_html/vqmod/vqcache/vq2-admin_controller_tool_backup.php on line 19
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1268
Καλησπέρα

Πως πήρες το αντίγραφο ασφαλείας από το ένα κατάστημα και πως το πέρασες στο άλλο;
Από gloster69
#1279
Το πήρα μέσα από το admin όπως το έκανα πάντα. Εξαγωγή μόνο τα products. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι τα προϊόντα να περαστουν από το ένα στο άλλο. Δοκίμασα και μέσα από το Cpanel Data base αλλά τίποτα.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1282
Οι κατηγορίες δεν σε ενδιαφέρουν να περάσουν στο νέο κατάστημα;
Τα προϊόντα έχουν χαρακτηριστικά ή επιλογές;
Έχεις περάσει κατασκευαστές (manufacturers);
Οι φόροι;
Από gloster69
#1283
Ότι έχει το ένα έχει και το άλλο κατηγορίες, φόροι, κατασκευαστή, τα ίδια. Και απλά περνουσαμε τα προϊόντα στο demo2 και μετά τα στέλνω στο demo1. Και αυτά μόνο τα βασικά, περιγράφει κωδικό, τιμή και τα λοιπά. Ούτε καν της φώτο. Οι επιλογές γίνονται μέσα από το admin Backup Επαναφορά. Και περνώ το μήνυμα ότι η βάση είναι άδεια
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1285
Αν τα καταστήματα είναι πανομοιότυπα τότε απλά από το phpmyadmin κάνε export τη βάση του demo1 και πέρασε την ολόκληρη στο demo 2.

- Στο phpmyadmin επιλέγεις την πρώτη βάση
- Πατάς Export και μετά
- Επιλέγεις "Custom - display all possible options"
- Επιλέγεις Compression gzipped
- Στο Dump table Επιλέγεις structure and data
- Στο "Object creation options", στο "Add statements" Επιλέγεις "Add DROP TABLE / VIEW / PROCEDURE / FUNCTION / EVENT statement"
- Πατάς GO και σώζεις τη βάση

Μετά πάλι από το phpmyadmin επιλέγεις τη βάση του δεύτερου καταστήματος, πατάς import και GO.

Αν θέλεις μόνο τα tables των προϊόντων ακολούθησε την ίδια διαδικασία, απλά στο βήμα "Custom - display all possible options" επιλέγεις τα tables:
oc_product
oc_product_attribute
oc_product_description
oc_product_discount
oc_product_filter
oc_product_image
oc_product_option
oc_product_option_value
oc_product_profile
oc_product_recurring
oc_product_related
oc_product_reward
oc_product_special
oc_product_to_category
oc_product_to_download
oc_product_to_layout
oc_product_to_store
Από gloster69
#1288
Θα το δοκιμάσω σήμερα το βράδυ και θα σου πω. Θα τσεκάρω ξανά μήπως μου διαφεύγει κάτι από θέμα κατασκευαστή και τα χαρακτηριστικά. Ελπίζω να μην μου κάνει κάποιο θέμα το vqmod. Πάντως και τα Extension όλα ίδια είναι και με τα update τους και στα δύο καταστήματα. Σε ευχαριστήσω παντός για την πολύτιμη βοήθεια. Θα ενημερώσω το βράδυ
Από gloster69
#1293
Είσαι μεγάλος παίχτης... Έκανα αυτό που είπες και όλα ok. Σε ευχαριστώ και πάλι.
Από gloster69
#1294
Έχω μια ερώτηση ακόμα. Υπάρχει δυνατότητα όπως είναι ο πινακας παράδειγμα Product έχει product_id
model, upc, jan,location,quantity, stock_status_id,image έτσι όπως είναι καταχωρημένα τα προϊόντα στο IMAGE έχει τα link που είναι η φωτογραφίες, πως πορούμε να τις διαγράψουμε όλες μαζί
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1297
Για την πρωτεύουσα εικόνα των προϊόντων, από το phpmyadmin επιλέγεις τη βάση σου, πατάς SQL επικολλείς το ακόλουθο και πατάς GO
Κώδικας: Επιλογή όλων
UPDATE `oc_product` SET `image`='';
Για τις δευτερεύουσες εικόνες δίνεις το ακόλουθο:
Κώδικας: Επιλογή όλων
TRUNCATE TABLE `oc_product_image`;

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!