OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
#1443
Καλησπέρα στην κοινότητα. θα ήθελα μια μικρή βοήθεια στο πως θα μπορούσα να κάνω να μην εξαφανίζεται το καλάθι αγορών στην portrait έκδοση. Στην landscape δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά μόλις πάει στην portrait mobile έκδοση, πετάει το μενού κάτω και εξαφανίζει το καλάθι. Μήπως θα μπορούσατε μια μικρή βοήθεια για το πως θα καταφέρω να το εμφανίζω; Η έκδοση είναι 1.5.6.4 και το Link αυτό.
#1444
Καλησπέρα

Το ερώτημα σου αφορά καθαρά web design. Επειδή υπάρχουν επαγγελματίες που ζουν από την ανάπτυξη ιστοσελίδων, δεν μπορούμε να δίνουμε έτοιμες λύσεις από το φόρουμ σε τέτοια ερωτήματα που δεν έχουν σχέση με την υποστήριξη του OpenCart ως εφαρμογή.

Πολύ ευχαρίστως όμως να σου δώσω κατευθυντήριες γραμμές για να εντοπίσεις το πρόβλημα και να δώσεις τη λύση μόνος σου. Χρησιμοποίησε το εργαλείο responsive design από τα Developer tools του browser σου και κάνε από εκεί resize το παράθυρο του site μέχρι να εμφανιστεί το πρόβλημα που αναφέρεις. Στο εργαλείο αυτό φαίνεται η εκάστοτε διάσταση της σελίδας. Ψάξε στο css του template σου στα @ για ανάλογη διάσταση και εκεί κάπου θα υπάρχει κάποια καταχώρηση τύπου display:none; για το class του container του cart. Μπορείς να αφαιρέσεις από εκεί το class με τον κανόνα του css που εξαφανίζει το cart και να δημιουργήσεις ένα νέο responsive κανόνα πάλι με @ μόνο για τη διάσταση που θες να εξαφανίζεται το cart και να προσθέσεις το class που αφαίρεσες εκεί. Αν αυτά που σου αναφέρω ακούγονται κινέζικα, διάβασε μερικά βιβλία CSS.

Επίσης το site σου έχει κι άλλα προβλήματα όπως το main banner που "κολλάει" πάντα αριστερά...
#1445
Κατάλαβα τι ακριβώς λες και σε ευχαριστώ. Πάντως όχι δεν μου ακούγονται Κινέζικα αυτά που λες, γνωρίζω κάποια πράγματα αλλά δεν είμαι και ο καλύτερος γνώστης CSS. Πιστεύω όμως πως με τις κατευθύνσεις που μου έδωσες θα βγάλω άκρη.
Όσο για το άλλο θέμα με το κεντρικό banner το ξέρω και θα προσπαθήσω να το διορθώσω. Αν έχεις πάντως και κάποια άλλη παρατήρηση για τη σελίδα ευχαρίστως να την ακούσω.
#1446
Υπάρχουν πολλά άλλα προβλήματα. Κατά την ταπεινή μου άποψη θα ήταν πολύ πιο εύκολο για εσένα να έβρισκες ένα κάλο template και να αντικαθιστούσες το υπάρχον, γιατί έτσι που το έχεις κάνει έχει τον "άφτιαχτο" ;)

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!