OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#90
Επόμενο βημα: Xml sitemap. To defaul module του oc εχω την εντυπωση πως δεν κανει σωστη δουλεια, γι'αυτο προκυπτουν και οι διπλοεγγραφες.
Η υποψία σου έχει μία βάση, αλλά σε δεύτερη σκέψη εφόσον το canonical δηλώνεται από το SEO extension στις σελίδες των short link, λογικά δεν θα έπρεπε να δημιουργείται πρόβλημα. Μία άλλη λύση για τον ευκολότερο εντοπισμό της αιτίας τέτοιων προβλημάτων θα ήταν να χρησιμοποιήσεις κάποιο SEO extension που να αντικαθιστά οπουδήποτε υπάρχουν short links στο site με τα full paths.
#248
Επαναφερω το θεμα, μιας και ελυσα το θεμα της ταχυτητας του site.
Μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες για το πως το έκανες γιατί με ενδιαφέρει;
#252
Καλωσόρισες stakon στην Ελληνική κοινότητα.
Μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες για το πως το έκανες γιατί με ενδιαφέρει;
Η απάντηση στο ερώτημα σου έχει να κάνει με διάφορες ενέργειες που μπορούν να γίνουν σε επίπεδο εφαρμογής, βάσης δεδομένων και server. Μπορείς να ανοίξεις ξεχωριστό thread που να προσθέτει ο καθένας τις εμπειρίες του στο αντικείμενο.
#1869
Καλημέρα. Είμαι νέο μέλος του forum και νέο χρήστης του opencart Version 1.5.6. Προσπαθώ να δημιουργήσω μόνος μου καλύτερο τρόπο που θα διαβάζει η google to site μου. Στην αρχή ξεκίνησα με τις σελίδες 404 και κατάφερα σε 2 μήνες από 850 περίπου να τις κατεβάσω σε 180. Σειρά κατά την γνώμη μου τώρα έχουν οι βελτιώσεις HTML. Το πρόβλημα είναι ότι έχω τα παρακάτω¨

Βελτιώσεις HTML
Τελευταία ενημέρωση 16 Ιουλ 2015
Η αντιμετώπιση των παρακάτω θεμάτων ενδέχεται να βελτιώσει την απόδοση του ιστότοπου και την εμπειρία που παρέχει στον χρήστη.
Μεταπεριγραφή Σελίδες
Διπλότυπες μετα-περιγραφές 168
Εκτενείς μετα-περιγραφές 0
Σύντομες μετα-περιγραφές 14
Ετικέτα τίτλου Σελίδες
Λείπουν οι ετικέτες τίτλου 0
Διπλότυπες ετικέτες τίτλου 744
Ετικέτες εκτενούς τίτλου 0
Ετικέτες σύντομου τίτλου 0
Μη πληροφοριακές ετικέτες τίτλου 0
Περιεχόμενο, του οποίου η ευρετηρίαση δεν είναι δυνατή Σελίδες
Δεν ανιχνεύθηκαν προβλήματα στο περιεχόμενο χωρίς δυνατότητα ευρετηρίασης στον ιστότοπό σας.

Κατα την γνώμη μου σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει όλα αυτά αφορούν λάθη στον τρόπο χειρισμού μου που περνάω τα είδη στο eshop μου. Πώς μπορώ να διορθώσω αυτές τις σελίδες?
#1870
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

Για τις διπλότυπες μετα-περιγραφές και ετικέτες τίτλου, χρειάζεσαι κάποιο SEO extension που να υποστηρίζει πολυγλωσσικά μέτα και τίτλους. Προτείνω να αγοράσεις ένα πακέτο SEO που να παρέχει ολοκληρωμένη λύση στο SEO με αυτά που ζήτησες και πολλά άλλα. Τέτοια πακέτα έχουν συζητηθεί σε άλλα θέματα.
#2284
Καλησπέρα παιδιά,

συγνώμη που επαναφέρω το θέμα, αλλά σαν νέος στο open cart ψάχνω να δω τι θα χρειαστώ και τι όχι.

Τελικά χρειάζεται κάποιο extension για SEO η με τα metakeywords, metadescription και friendly urls είμαστε σε καλό επίπεδο για το SEO ενός site σε opencart?

Επίσης τελικά το sitemap για το google webmaster που περιλαμβάνεται στο open cart είναι καλό? Δουλεύει σωστά? 'Η πρέπει να εγκατασταθεί κάποιο extra extension?

Παρακαλώ αν τελικά χρειάζονται extensions για τα παραπάνω προτείνετε κάποια αξιόπιστα.

Ευχαριστώ πολύ
#2296
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

Όπως το είπες είναι, από την έκδοση 2.χ.χ η εφαρμογή παρέχει ένα ικανοποιητικό επίπεδο δυνατοτήτων SEO για να ξεκινήσει κανείς. Ένα SEO extension παρέχει αρκετές επιπλέον δυνατότητες με σημαντικότερες τη διαφορετική url ανά γλώσσα και τις canonical urls στις σελίδες του καταλόγου. Το ίδιο ισχύει και για το sitemap.

Τα επικρατέστερα πλήρη πακέτα SEO είναι τα ακόλουθα, όμως υπάρχουν και οικονομικότερες lite εκδόσεις τους που κι αυτές μπορούν να σε καλύψουν
http://www.opencart.com/index.php?route ... on_id=6182
http://www.opencart.com/index.php?route ... n_id=12971
#2308
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ γα την απάντηση.

Συγνώμη αλλά θεωρείται πως το να έχουμε διαφορετικά url με διαφορετική γλώσσα το καθένα ανάλογα τη γλώσσα του site είναι κάτι καλό για τις μηχανές αναζήτησης? Συγνώμη για την απορία μου αλλά αυτό δεν το είχα ξανασυναντήσει σε άλλο cms.

Και η google νομίζω με τα συνώνυμα που δημιουργεί (διορθώσεις που προτείνει) καθώς και με τα προτεινόμενα από ελληνική αναζήτηση σε greekls και greekls σε ελληνικά νόμιζα πως δεν υπάρχει μια τέτοια ανάγκη.

Τα canonical urls τι ακριβώς είναι?

Σε site που είχα σε άλλο cms, με καλό meta descriprion, μερικά meta kywords στην κάθε σελίδα , και με τίτλο της κάθε σελίδας στα Ελληνικά, νομίζω πήγαινε πολύ καλά.

Στο opencart ο τίτλος σελίδας από που τραβιέται, πχ. ένα προϊόν , αν ανοίξουμε τη σελίδα του από πού τραβάει τον τίτλο σελίδας? το url του κατάλαβα πως είναι το "Meta Tag Title".

Σε προηγούμενο cms που δούλευα, ο τίτλος σελίδας,τραβιόταν από τον τίτλο άρθρου, ή προϊόντος και το url από το "Alias" , η εκεί ελληνική κοινότητα είχε κάνει μια τροποποίηση ώστε να γράφει κανείς μόνο τον τίτλο και το alias να τραβιέται σε greekls αυτόματα με την αποθήκευση (αυτό το λέω ως ιδέα στην κοινότητα).

Επίσης υπάρχει δυνατότητα στο open cart, να μας δίνει τον τίτλο σελίδας με τον τίτλο σελίδας +το τίτλοo του site?

πχ. αν έχω δώσει σαν τίτλο στο site ""ααααααααααα" οποίος εμφανίζεται ως τίτλος σελίδας με το που πατάμε το domain name, μετά κάνοντας κλικ σε μια κατηγορία που έχει τίτλο σελίδας "βββββ" να μας εμφανίσει στον τίτλο σελίδας "βββββ-ααααααααααα" ή σε ένα προϊόν με τίτλο "γγγγγγγ" της προηγούμενης κατηγορίας, να εμφανίζει ως τίτλο σελίδας "βββββ-ααααααααααα-γγγγγγγ"

Ευχαριστώ και για τα δύο extension, αλλά δεν είναι αρκετά ακριβά 100$ ?

Ευχαριστώ και πάλι για όλα, και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα μου.
#2315
Καλησπέρα

Οι πολυγλωσσικές διευθύνσεις βοηθάνε σε περιπτώσεις που το προϊόν και η κατηγορία είναι στα αγγλικά και στις δύο γλώσσες πχ /gps/super-gps-12345. Σε ένα κατάστημα με δύο γλώσσες αυτός ο σύνδεσμος θα πάει στην προεπιλεγμένη γλώσσα του καταστήματος. Αν υπάρχει δυνατότητα μετονομασίας των κατηγοριών και των προϊόντων σε κάθε γλώσσα, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τα canonical urls βοηθάνε να ορίσουν την προεπιλεγμένη διεύθυνση αναφοράς για κάποιο περιεχόμενο που μπορεί να εμφανιστεί με διάφορους τρόπους. πχ στην αναζήτηση ενός προϊόντος αλφαβητικά,
ο σύνδεσμος:
http://mysite.gr/smartphone/htc-touch-h ... &order=ASC
έχει canonical url το:
<link href="http://mysite.gr/htc-touch-hd" rel="canonical" />
Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να διαβάσεις αυτό το άρθρο. Το OpenCart παρέχει canonical urls στις περισσότερες περιπτώσεις και τα extensions προσθέτουν αυτή τη δυνατότητα οπουδήποτε αλλού δεν υπάρχει και χρειάζεται στην εφαρμογή.

Σωστά, ο τίτλος ορίζεται στο πεδίο Meta Tag Title

Για να προστεθεί αυτόματα επιπλέον κείμενο στον τίτλο χρειάζεται τροποποίηση με vQmod

Όπως είπα και προηγουμένως, από την έκδοση 2.χ.χ η εφαρμογή παρέχει ένα ικανοποιητικό επίπεδο δυνατοτήτων SEO. Δεν είναι υποχρεωτικό να αγοράσεις επιπλέον extensions αν σου φαίνονται ακριβά. Στα πρότεινα σαν τις καλύτερες επιλογές πακέτων SEO, όμως υπάρχουν και φτηνότερες εκδόσεις τους (μικρότερα πακέτα) ή η αγορά τους ως μεμονωμένα extensions που καλύπτουν συγκεκριμένες ανάγκες. Από κει και πέρα ο καθένας ζυγίζει τους στόχους του και τις δυνατότητες που διαθέτει και πορεύεται αναλόγως.
#2319
Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση.

Αν κατάλαβα καλά, στα πολυγλωσσικά ουσιαστικά μας ενδιαφέρει αν είμαστε πχ. σε αγγλική γλώσσα να μας δίνει ένα προϊόν χ με διαφορετικά SEO Keyword? πχ. αν στα Ελληνικά βάλουμε το SEO Keyword ως "maxeri" να μπορούμε να βάλουμε στα αγγλικά SEO Keyeord "knife" ?

Και ένα θέμα των canonical είναι στην ίδια σελίδα πχ. ένα προϊόν να μην φτάνουμε από διαφορετικά urls?

Αν ισχύει αυτό με τα canonical (εκτός και αν κατάλαβα εντελώς λάθος και ζητώ συγνώμη για αυτό), τότε για το παραπάνω προϊόν "maxeri" και "knife" δεν θα έχουμε παραβίαση? Αφού στην ίδια σελίδα το ίδιο προϊόν, φτάνουμε από δύο διαφορετικά urls 1) www.ourwebsite.gr/maxeri και 2) www.ourwebsite.gr/knife εκτός και αν αυτά διαφοροποιούνται κάπως με το Language flag και δεν θεωρείτε πως πηγαίνουμε στην ίδια σελίδα.

Αυτό που ζητάω με το page title μάλλον δεν το προφέρει κάποιο από αυτά τα δύο extensions? Στο δεύτερο είδα πως μπορείς να ΄δώσεις "SEO Heading Title" για το τι θα εμφανίζει στο page title, αλλά δεν βλέπω να μπορεί με κάποιο τρόπο να πάρει και την κατηγορία και τον τίτλο σελίδας.

Είναι εύκολο να γίνει αυτό το " VQmod" συγνώμη αλλά είμαι πολύ καινούριος και άσχετος φυσικά στο Opencart.

Επίσης στο 1ο Extension είδα πως αν πάει κάποιος στην αρχική σελίδα του demo τους, και πατήσει στα featured products πχ. στο "Apple Cinema 30" παίρνει σαν url "http://seopackpro.womgoo.com/apple-cinema-30.html" ενώ αν πάει από το tom menu "Componets->Monitors->Apple Cinema 30" παίρνει το url "http://seopackpro.womgoo.com/components ... ma-30.html" δεν είναι και αυτό μια παραβίαση των canonical?

και πάλι ευχαριστώ πολύ

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!