OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#2321
Θα το αναλύσω καλύτερα γιατί μάλλον δεν έγινε κατανοητό έτσι που το έγραψα πριν. Στο παράδειγμα σου δεν θα υπάρξει πρόβλημα γιατί λογικά το περιεχόμενο του προϊόντος maxairi θα είναι στα Ελληνικά ενώ στο knife στα Αγγλικά. Για τη μηχανή αναζήτησης είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Όμως στο παράδειγμα μου προηγουμένως αναφερόμουν σε περιπτώσεις που δεν είναι εύκολο ή δεν είναι σωστό να μετονομαστεί ένα προϊόν διαφορετικά στην κάθε γλώσσα. Σε αυτήν την περίπτωση είναι χρήσιμο να υπάρχει η δυνατότητα τα Urls να γίνονται mysite.gr/en/gps/super-gps-12345 και mysite.gr/el/gps/super-gps-12345 που θα σε πηγαίνουν απευθείας στην σωστή γλώσσα. Δες αυτό το extension. Γιατί χωρίς αυτήν την δυνατότητα ο σύνδεσμος θα πήγαινε στην προεπιλεγμένη γλώσσα του καταστήματος. Δεν είναι δηλαδή αμιγώς πρόβλημα SEO, αλλά και προσβασιμότητας.

Οι τίτλοι μπορούν πάρα πολύ εύκολα να διαμορφωθούν όπως χρειάζεσαι με vQmod αν γνωρίζεις ελάχιστα από PHP.

Το canonical το χρησιμοποιούμε σε διαφορετικά links που πηγαίνουν στον ίδιο προορισμό, για να λύσουν το πρόβλημα των πολλαπλών συνδέσμων και να μην εκλαμβάνονται από τις μηχανές αναζήτησης σαν διπλοκαταχωρήσεις. Αν πατήσεις control+U στις σελίδες των δύο συνδέσμων που ανέφερες θα δεις ότι περιλαμβάνουν τι ίδιο canonical url <link href="http://seopackpro.womgoo.com/apple-cinema-30.html" rel="canonical" /> που είναι και το ζητούμενο. Γενικά καλό είναι όπου μπορούμε να περιορίσουμε τις διαφορετικές διευθύνσεις προς το ίδιο περιεχόμενο, αλλά στις δυναμικές εφαρμογές αυτό είναι πρακτικά αδύνατο. Γι' αυτό υπάρχει η δήλωση της canonical διεύθυνσης.
#2323
Μόλις είδα ότι ο φίλος d-w.gr έχει φτιάξει ένα vQmod όπως το θες
http://www.opencart.com/index.php?route ... n_id=24143
#2324
Θα φτιάξω ένα και με Prefix αύριο που θα είμαι γραφείο, γιατί οι απόψεις διίστανται.

Edit: Θα προσπαθήσω να φτιάξω και ένα που να εμφανίζει και την κατηγορία στο τίτλο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ειναι SEO friendly.
Ας απαντήσουν οι ειδικοί.

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον την κουβέντα μια και είμαι άσχετος με SEO και αυτό που ξέρω είναι πως καθαρά για λόγους περιέργειας, έχω να ρίξω πολύ διάβασμα. :D
#2326
Τώρα πραγματικά μπερδεύτηκα και ελπίζω να μην κουράζω με όλα αυτά.

Πραγματικά νόμισα πως το opancart έχει από default όταν αλλάζει η γλώσσα να βάζει και το /en ή /el αναλόγως τη γλώσσα που είναι επιλεγμένη κάθε φορά.

Τώρα βλέπω σε ένα template που ενδιαφέρομαι να αγοράσω, πως με την αλλαγή της γλώσσας ναι μεν αλλάζει το περιεχόμενο αλλά δεν βάζει στο url το /en ή /el, αλλά πριν το <head> έχει ένα <html dir="ltr" lang="en" ή <html dir="ltr" lang="es" αναλόγως τη γλώσσα.

Ενώ στα ισπανικά έχει στον τίτλο του προϊόντος "Beige' Prom Dress" ενώ στα Αγγλικά το "Beige Prom Dress" σε πάνε και τα δύο σε ένα ίδιο url <link href="http://journal.digital-atelier.com/2/beige-dress" rel="canonical" /> δεν μπορώ να καταλάβω πλέον αν χρειάζεται στο template αυτό και γιατί ναι ή γιατί όχι ένα extra extension για seo και πολυγλωσσικότητα.

Δίνει τη δυνατότητα σε ένα προϊόν να μεταφραστεί η καρτέλα General και Attributes αλλά όχι όλες οι άλλες καρτέλες όπως η DATA οπότε να υπάρχει επιλογή διαφορετικού SEO Keyword για την κάθε γλώσσα.

Αυτό το extension που μου δίνεις στην τελευταία σου απάντηση, δεν βάζει τα /en /el στο demo του και με μπέρδεψε πάλι.

Αν κατάλαβα στο παράδειγμά σου, δεν παίζει ρόλο μόνο το περιεχόμενο να είναι μεταφρασμένο, αλλά να έχουν και διαφορετικό SEO Keyword για την κάθε γλώσσα. (Μιλάω για την περίπτωση που δεν μπαίνουν στο url τα /en /el).

Τώρα για τα canonical urls, από ότι κατάλαβα με τα λεγόμενά σου δεν παίζει ρόλο το τι βλέπουμε στο url αλλά να είναι ορισμένο μέσα στη σελίδα ποιο είναι τελικά το canonical url, πράγμα που φαντάζομαι θα πρέπει να γίνετε είτε από το Open Cart το ίδιο , είτε από το template. Είμαι λάθος εδώ?

Αν ας πούμε στο παραπάνω template προστεθεί και ένα από τα προηγούμενα extensions? θα υπάρχει και το /en /el? Και αν ναι, χρειάζεται τελικά και γιατί?

Το ξέρω πως ανοίγω μεγάλη κουβέντα αλλά πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω. (Μπορεί να σας έχω μπερδέψει και εσάς και να σας έχω κουράσει κιόλας).

d-w.gr , ευχαριστούμε πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου. Θα το κοιτάξω το vQmod και μπορεί να το χρησιμοποιήσω κιόλας, αλλά πραγματικά πρέπει να ξεκαθαρίσω πρώτα τι συμβαίνει με όλα τα υπόλοιπα. (Πρέπει να δω και πως εγκαθίστανται όλα αυτά :) ) Επίσης χωρίς να το παίζω γνώστης, νομίζω πως αν υπάρχει και η κατηγορία στο page title, θα βοηθήσει το SEO, γιατί από την πράξη έχω δει πως η google τουλάχιστον πρέπει να δίνει μεγάλη βαρύτητα στο page title, εννοείτε βέβαια να είναι σχετικό και το περιεχόμενο της σελίδας, που είναι το πιο βασικό κομμάτι.

Έχω γνώσεις σε php, απλά έχω καιρό να την πιάσω σε πραγματικό coding, και αν μπορέσω να ξεκαθαρίσω όλα αυτά και μπορέσω να μάθω πως επεμβαίνουμε στο open cart, θα χαρώ πολύ να βοηθήσω και εγώ την κοινότητα (όποια βοήθεια μπορείτε να δώσετε και εδώ για μια αρχή είναι ευπρόσδεκτη, αρκεί να βρεθεί λίγος ελεύθερος χρόνος που γνωρίζω πως και εσείς από αυτόν διαθέτετε εδώ :) )
#2327
Έχω ξεκαθαρίσει σε άλλο post μου πως δεν είμαι developer. Τουλάχιστον σε Opencart.

Το συγκεκριμένο vQmod είναι εξαιρετικά απλό.

Θα ήθελα πραγματικά τη γνώμη κάποιου έχοντος γνώση SEO να μας πει αν βάζοντας την κατηγορία στον τίτλο βελτιώνουμε το SEO ή το κάνουμε χειρότερο.

Αν όντως γίνεται καλύτερο θα πρέπει να προστεθεί και το ID της κατηγορίας κάπου (δεν ξέρω αν πρέπει να είναι στο τέλος ή στην αρχή) ώστε να μην υπάρχουν διπλοί τίτλοι για κάποιο λόγο.
Για παράδειγμαστο δικό μου site (που είναι ένα μπάχαλο αυτή τη στιγμή) έχω την κατηγορία modules 3-4 φορές.

Για να στήσω στον τίτλο breadcrumbs νομίζω πως είναι too much για εμένα, άσε που θα γινόταν η περιγραφή σιδηρόδρομος.
#2333
Καλησπέρα, δεν το έχω δοκιμάσει στο ίδιο site και με κατηγορίες και χωρίς για να έχω μετρήσιμη και τεκμηριωμένη άποψη, όμως θεωρώ ότι αν τοποθετηθεί το όνομα της κατηγορίας ιεραρχικά στο κατάλληλο σημείο, στις περισσότερες των περιπτώσεων μάλλον θα βελτιώσει το SEO.

Όσον αφορά την θέση, αν πρόκειται για τίτλο σελίδας κατηγοριών τότε ιεραρχικά θα ήταν πρώτη λέξη του τίτλου. Αν πρόκειται για σελίδα προϊόντος σίγουρα δεν θα τοποθετούσα την κατηγορία στην αρχή. Θα ξεκινούσα με τις λέξεις που χαρακτηρίζουν το προϊόν και μετά είτε με κενό είτε με pipe | θα τοποθετούσα την κατηγορία.

Γενικά θεωρώ ότι οποιαδήποτε λύση αυτοματοποίησης τίτλων είναι οκ μόνο για να ξεκινήσει κανείς. Μετά καλό είναι έναν έναν τους τίτλους να τους προσαρμόζουμε χειροκίνητα μελετώντας το περιεχόμενο της σελίδας.
#2336
Καλημέρα,

πάντως με τα δύο extensions που μου πρότεινε ο Opencart-Hellas, ήρθα σε επαφή, και τα δύο μου είπανε πως έχουν επιλογή να τοποθετείτε η κατηγορία του προϊόντος μετά το προϊόν, αλλά κανείς δεν μου είπε για επιλογή να προστίθεται και ο τίτλος σελίδας.

Opencart-Hellas, από αυτά τα δύο extensions που μου πρότεινες αρχικά τα χρησιμοποιείς? Ποιο θεωρείς ίσως καλύτερη λύση?

Μια αρχική μου εντύπωση είναι πως στο πρώτο μου απαντούσαν σχετικά γρήγορα ενώ στο 2ο υπήρξε μια σχετική καθυστέρηση. (Μπορεί να ήταν και τυχαίο). Επίσης το 1ο έχει πάρα πολλές επιλογές (που ίσως το κάνουν λίγο πολύπλοκο στη διαχείριση, ενώ το 2ο φαίνεται σαν να έχει πιο όμορφο και λίγο πιο πρακτικό περιβάλλον στο admin.
#2347
Καλησπέρα, sorry για τη καθυστέρηση, γίνεται ένας μικρός χαμός με την έκδοση 2.1.0.1.

Και τα δύο πακέτα τα χρησιμοποιούν πελάτες μου με επιτυχία (δεν τα χειρίζομαι εγώ πλέον γιατί είμαι αποκλειστικά developer και δεν διατηρώ δικό μου κατάστημα), όμως τα έχω μελετήσει και χειριστεί σε εκδόσεις 1.5.χ.χ. Αν αγόραζα ένα από τα δύο, θα αγόραζα το πρώτο. Όμως και τα δύο extensions έχουν αναπτυχθεί από σοβαρούς developers και όποιο extension τους επιλέξεις (μεμονωμένα extensions ή πακέτο) θα καλυφθείς.
Αν ο προϋπολογισμός σου είναι περιορισμένος -που υποθέτω ότι θα είναι γιατί αλλιώς δεν θα κάναμε όλη αυτήν την κουβέντα-, θα σε συμβούλευα να κάνεις τα εξής βήματα:
Πριν προβείς σε κάποια αγορά extension, προσπάθησε αρχικά να εξαντλήσεις τις υπάρχουσες δυνατότητες του OpenCart με σωστούς τίτλους και περιεχόμενο.
Διάβασε κάποια άρθρα σχετικά με SEO και αφού μελετήσεις την πορεία του site σου στις μηχανές αναζήτησης τότε θα έχεις πολύ καλύτερη εικόνα σχετικά με το που θα πρέπει να επενδύσεις γιατί τα πλήρη πακέτα έχουν κάποιους αυτοματισμούς που ενδεχομένως να τα θεωρήσεις πολυτέλεια.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!