OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#1608
Έχω ένα θεματάκι όταν κάνω submit το sitemap μου στην google.
Το link index.php?route=feed/google_sitemap μου βγάζει

This page contains the following errors:

error on line 1 at column 73482: xmlParseEntityRef: no name
Below is a rendering of the page up to the first error.

Θεωρώ και υποθέτω πως κάπου υπάρχει κάποιος ειδικός χαρακτήρας όπως & αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που.

Καμιά ιδέα ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Arthouros την 24 Μάιος 2015, 22:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1612
Κάνεις submit όπως το ακόλουθο;
index.php?route=feed/google_sitemap
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#1613
Ναι στο webmasters tools μου εμφανίζει το μήνυμα:
Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του χάρτη ιστοτόπου σας. Μπορεί να περιέχει κάποια εγγραφή, την οποία δεν αναγνωρίζουμε. Επικυρώστε τον χάρτη ιστοτόπου σας προτού υποβάλετε ξανά τα δεδομένα.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1614
Στείλε μου με πμ το site σου
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1615
Το πρόβλημα είναι στο site σου. Αν επισκεφθείς τη σελίδα από τον browser σου θα το διαπιστώσεις.
http://to-domain-mou.gr/index.php?route ... le_sitemap

Τσέκαρε SEO τίτλους, meta, ονομασίες εικόνων, κλπ.

Επίσης παρατήρησα error 522 από cloudflare. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το caching αυτού του URL από το cloudflare
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#1616
Το πρόσθεσα στα Page Rules αλλά δεν είδα διαφορά, τώρα το απενεργοποίησα όλο το Cloudflae αλλά και πάλι τα ίδια.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1617
ok, όμως τσέκαρες τα δεδομένα αν έχουν κάποιο πρόβλημα στο formating;

Αρχικά από το phpmyadmin επίλεξε τη βάση σου και δώσε την ακόλουθη εντολή για να απενεργοποιήσεις προσωρινά όλα τα προϊόντα ώστε να δούμε αν το πρόβλημα οφείλεται σε κάποιο από αυτά.
Κώδικας: Επιλογή όλων
UPDATE `oc_product` SET `status` = 0;
Μετά πήγαινε με το browser σου να δεις αν χωρίς προϊόντα λειτουργεί το sitemap. Αν λειτουργεί θα δεις ένα xml.

Αν πάλι βγάζει error δοκίμασε να απενεργοποιήσεις και όλες τις κατηγορίες
Κώδικας: Επιλογή όλων
UPDATE `oc_category` SET `status`= 0;
Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να έχεις ένα xml μόνο με κατασκευαστές και πληροφορίες.
#1619
Κάποιες ονομασίες των προϊόντων μου περιείχαν τους χαρακτήρες <&> και <"> και απλά τους έσβησα.
Δεν μου είχε βγάλει ποτέ πρόβλημα όμως, μήπως έγινε κάτι στραβά με την αναβάθμιση σε 2020 ; :?

Όπως και να έχεις σε ευχαριστώ πάρα πολύ :)
#1622
Κανονικά, κατά την επεξεργασία κειμένων του OpenCart τα κείμενα περνάνε πριν την καταχώρηση τους στη βάση από functions που μετατρέπουν όσους χαρακτήρες χρειάζεται σε html entities. Δηλαδή πχ το & γίνεται & , κλπ. Μπορείς να έχεις λοιπόν & , ", κλπ, αν είναι φορμαρισμένα σαν entities.

Τώρα σχετικά με το ότι υπάρχουν σκέτα ampersand στη βάση σου, αυτό δεν οφείλεται στην αναβάθμιση. Έχεις χρησιμοποιήσει κάποιο εργαλείο import tool ή κάποιο SEO που κάνει αυτόματη καταχώρηση meta ή άλλων πεδίων;
#1623
Και τα δυο υπάρχουν βεβαια το ένα το χρησιμοποιώ αρκετό καιρό το μόνο φρέσκο είναι το SEO που άλλαξα πρόσφατα. Λες να το επηρεάζει αυτό ;

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!