OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από giorgfot
#1628
Καλησπέρα.
Στην επεξήγηση στους πόντους ανταμοιβής (στο ερωτηματικό) γράφει να συμπληρώσουμε τους πόντους ανταμοιβής που απαιτούνται για την αγορά του συγκεκριμένου προϊόντος. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να ρυθμίσω τους πόντους ανταμοιβής του πελάτη, ώς εξής:
από κάθε αγορά ο πελάτης στον λογαριασμό του να συγκεντρώνει τους αντίστοιχους πόντους (που έχουμε ορίσει εμείς για κάθε προϊόν). και όταν συγκεντρώσει ένα συγκεκριμένο αριθμό από πόντους π.χ στους 1000 πόντους να δικαιούται να αγοράσει προϊόντα αξίας π.χ 50€ δωρεάν. Επίσης να μπορεί να βλέπει ανά πάσα στιγμή μπαίνοντας στον λογαριασμό του, πόσους πόντους ανταμοιβής έχει μαζέψει από τις αγορές του? Είναι αυτό εύκολο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1640
Στα προϊόντα των 50€ απλά δηλώνεις 1000 στο "Πόντοι".
Τους πόντους τους βλέπει ο πελάτης ανά πάσα στιγμή στον λογαριασμό του.
Σε περίπτωση που έχεις κάνει δοκιμές και δεν εμφανίζονται οι πόντοι στον λογαριασμό του πελάτη, αυτό οφείλεται είτε γιατί οι προηγούμενες παραγγελίες του πελάτη που του έδιναν πόντους δεν έχουν ολοκληρωθεί, είτε δεν πατήθηκε "προσθήκη πόντων ανταμοιβής" από την εμφάνιση παραγγελίας στη διαχείριση.
Από giorgfot
#1642
Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Δηλαδή έχω ένα προϊόν που στοιχίζει 50€ .Θα πρέπει να ορίσω 1000 πόντους ανταμοιβής. Και πόσοι είναι οι πόντοι που θα προστεθούν στον λογαριασμό του πελάτη με την αγορά του συγκεκριμένου κωδικού?
Επίσης πηγαίνω στην διαχείριση της παραγγελίας , orders - edit order- totals-reward)εισάγω χειροκίνητα τους πόντους (δεν καταλαβαίνω για ποιόν λόγο δεν μου τους εμφανίζει, αφού ήδη τους έχω ορίσει κατά την δημιουργία του κωδικού) και μου εμφανίζεται ειδοποίηση πως "δεν έχετε πχ 80 πόντους ανταμοιβής" . (έχω πατήσει πως η παραγγελία έχει ολοκληρωθεί)
Μάλλον..... ή.....δεν έχω καταλάβει το πως λειτουργούν οι πόντοι ανταμοιβής ή.... δεν έχω καταλάβει το πως λειτουργούν οι πόντοι ανταμοιβής.
Περιμένω την βοήθειά σας...ευχαριστώ για την υπομονή!!
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1646
Και πόσοι είναι οι πόντοι που θα προστεθούν στον λογαριασμό του πελάτη με την αγορά του συγκεκριμένου κωδικού?
Στη διαχείριση, στους πόντους ανταμοιβής υπάρχουν δύο δυνατότητες. Οι ελάχιστοι πόντοι τους οποίους θα μπορεί ο πελάτης να εξαργυρώσει για να αγοράσει δωρεάν το προϊόν και οι πόντοι ανταμοιβής που θα δίδονται στον πελάτη ως ανταμοιβή με την αγορά του προϊόντος. Δεν είναι υποχρεωτικό να ορίσεις και τα δύο.
Στην περίπτωση σου πχ δεν είναι απαραίτητο το συγκεκριμένο προϊόν να δίνει πόντους. Μπορεί ο πελάτης να αγοράζει άλλα προϊόντα και να παίρνει πόντους και το συγκεκριμένο να αγοράζεται με πόντους ή με χρήματα και να μην δίνει πόντους κατά την αγορά του. Ότι θέλεις κάνεις.

Σχετικά με τα άλλα προβλήματα που αναφέρεις, οφείλονται γιατί προσπαθείς να εφαρμόσεις πόντους από την επεξεργασία (Edit) πληρωμής. Στο προηγούμενο μήνυμα ανέφερα όσα πρέπει να κάνεις από την από την εμφάνιση παραγγελίας στη διαχείριση ;)

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!