OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#1833
Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την εμφάνιση του ονόματος των προϊόντων σε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα που είναι υπό κατασκευή. Σε σχετικό "product tab" module που χρησιμοποιώ στην αρχική σελίδα, το όνομα δεν εμφανίζεται πλήρως σε κάποια προϊόντα και σε κάποια άλλα μου εμφανίζεται το σύμβολο του αγγλικού ερωτηματικού με δύο τελείες. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αντιμετωπιστεί αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1834
Καλησπέρα

Αυτό που δείχνεις είναι ένα custom module που υπάρχει στο template σου άρα δεν μπορώ να γνωρίζω ούτε πως το λένε ούτε πως ονομάζονται τα αρχεία του.

Το ερωτηματικό εμφανίζεται γιατί η αρχική γραμματοσειρά του template δεν υποστηρίζει Ελληνικά. Θα πρέπει να ορίσεις μία google font γραμματοσειρά στις ρυθμίσεις του template που να υποστηρίζει Ελληνικά όπως πχ η Open Sans.

Για να διορθώσουμε το πρόβλημα με τον αριθμό των χαρακτήρων, πρέπει εσύ στους ακόλουθους φακέλους να βρεις τα αρχεία του module για controller και view. Άνοιξε τα σε ένα text editor πχ notepad++ και κάνε μία αναζήτηση για substr. Αν υπάρχει, αύξησε τον δεύτερο αριθμό:
catalog/controller/module
catalog/view/theme/το-template-σου/template/module

.
#1837
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Το πρόβλημα του ερωτηματικού λύθηκε με αλλαγή γραμματοσειράς από "Oswald" σε "Ubuntu".

Για τον αριθμό των χαρακτήρων, αύξησα τον 2ο αριθμό στην substr στο αρχείο product_tab.tpl στον φάκελο catalog/view/theme/το-template-μου/template/module.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!