OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Άβαταρ μέλους
Από DiCharis
#1953
Καλησπέρα για άλλη μια φορά θέλω την βοήθειά σας... γιατί έχω πελαγώσει λίγο και δεν ξέρω με τι σειρά να τα κάνω.

Έχουμε και λέμε έχω ένα eshop που είναι ήδη online και λειτουργεί κανονικά εδώ και ένα χρόνο και έχω στήσει (σχεδόν) και άλλο ένα σε localhost που προορίζεται να αντικαταστήσει το πρώτο.

Στο 2ο eshop έχω φτιάξει όλες τις κατηγορίες και έχω περάσει ελάχιστα προϊόντα έτσι για δοκιμή.

Θέλω να ανεβάσω το 2ο eshop στον σερβερ με ένα με ένα domain που δεν χρησιμοποιώ ώστε να το θέσω σε λειτουργία μόνο όταν είναι εντελώς έτοιμο να έχω περάσει δηλ. όλα τα προϊόντα να έχω εγκαταστήσει το σύστημα πληρωμών της τράπεζας όλες τις παραμετροποιήσεις κλπ.

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1. Τα friendly url (να μην μου τα βγάζει δηλ. έτσι index.php?route=product/product&path=96_137&product_id=1083) τα φτιάχνω αφού ανεβάσω το site στον σέρβερ και αφού περάσω τα προϊόντα η μπορώ να το φτιάξω και τώρα που είναι σε local; (Χρειάζομαι κάποιο τέτοιο εργαλείο http://goo.gl/P6aSYP)

2. Είναι δύσκολο και χρονοβόρο να αντικαταστήσω μετά το δοκιμαστικό domain και να συνδέσω το eshop με το domain που θέλω;

3. Μπορεί να με παραπέμψετε σε κάποιο οδηγό η υπάρχον θεμα στο φόρουμ πως ανεβάσω το site από local στον σέρβερ.

Με ποια σειρά να τα κάνω αυτά; Αν έχετε να προσθέσετε κάτι που έχω παραλείψει και πρέπει να κάνω η να προσέξω, μου λέτε.

Ευχαριστώ!
#1955
Κατά τη γνώμη μου προτιμότερο είναι να τα κάνεις όλα μια και καλή. Αλλιώς σε βλέπω να μπλέκεις με αρχεία που χάθηκαν στη μεταφορά. Επίσης καλό θα ήταν να ζητούσες ελληνική IP και όχι στη Γερμανία. Αυτό βοηθάει στην αξιολόγηση από τις μηχανές αναζήτησης.

Οδηγό έτοιμο δεν ξέρω αλλά θα σου πω δυο λόγια ενημερωτικά.

Επειδή δεν έχεις μεγάλη εμπειρία, & εφ' όσον δεν έχεις περάσει πολλά μέσα στο site, πιο εύκολο για σένα θα ήταν να ξεκινήσεις με μια καθαρή εγκατάσταση στο server.

Πρώτα δημιούργησε ένα φάκελο μέσα στο φιλοξενητή όπου θα ανεβάσεις το OC.

Μετά δημιούργησε ένα sub-domain της μορφής dokimi.************I.gr. Όπου ************I.gr είναι το κύριο domain σου. Από τις ρυθμίσεις του domain επίλεξε να βλέπει το φάκελο.

Στη συνέχεια δημιούργησε μια βάση δεδομένων για το νέο μαγαζί. Βάζεις user name & pass τα οποία θα χρειαστείς μετά.

Εγκαταστείς το OC.

Όταν δουλέψει θα πούμε για seo friendly url και αν χρειαστεί να μεταφέρεις τα tables από τη βάση δεδομένων.

Πάντα η δική μου γνώμη κάποιος άλλος μπορεί να προτείνει κάτι διαφορετικό.
#2072
Καλησπέρα.... δημιούργησα ένα subdomain και ανέβασα όλα τα αρχεία στον σερβερ που δούλευα προηγμένος σε localhost ... ενώ έχω αλλάξει τα στοιχεία στα config αρχεία, μου εμφανίζει λευκή σελίδα. Που μπορεί να οφείλεται;;;
#2073
Υπάρχει κάποιο σφάλμα. Πήγαινε στις ρυθμίσεις του localhost και ενεργοποίησε την "Εμφάνιση Σφαλμάτων"(Display Errors) και ξανανέβασε τη βάση online για να δεις που οφείλεται το πρόβλημα.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!