OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από mmaklar1971
#1973
εκανα φακελους me foto για την σελιδα μου e-shop και καταλαθος εσβησα 3 φακελους και εφυγαν ολες οι φοτο .υπαρχει τροπος επαναφορας να το κανω ? ευχαριστω πολυ !!
Από aegean-oc
#1975
Γεια σου mmaklar1971,
Κατ' αρχήν θα ήθελα να σου επιστήσω λίγο τη προσοχή για το τι δημοσιεύουμε και που. Δικαιολογείσαι βέβαια λόγω του ότι είσαι νέος εδώ (όχι ότι εγώ είμαι παλιός). Αυτό είναι γιά εμάς τους ίδιους, ώστε να μπορούμε αργότερα να βρούμε κάτι ευκολότερα. Πάντως δεν υπάρχει πρόβλημα θα το μεταφέρει ο διαχειριστής εκεί που πρέπει.
εκανα φακελους me foto για την σελιδα μου e-shop και καταλαθος εσβησα 3 φακελους και εφυγαν ολες οι φοτο .υπαρχει τροπος επαναφορας να το κανω ? ευχαριστω πολυ !!
Αυτά θέλουν προσοχή.
1)Μπορείς να ζητήσεις από το hosting αν έχουν backup να σου στείλουν αντίγραφο.
2)Αν έχεις τις αρχικές φώτο να τις ανεβάσεις πάλι.
3)Μέσα στο φάκελο image υπάρχει ένας φάκελος cashe. Εκεί μέσα θα βρεις παλιές φώτο, αλλά θα χρειαστεί να διορθώσεις λίγο τα ονόματα, γιατί το OC τα τροποποιεί. Πάρε αυτές που είναι 500x500 ή τέλος πάντων το μεγαλύτερο νούμερο.
Από mmaklar1971
#1979
καλησπερα και συγνωμη για το ποστ που το εβαλα λαθος .τελικα δεν εγινε επαναφορα και τις περασα παλι απο αρχη μια μια .θελω να ρωτησω .δεν υπαρχει καποιος τροπος να κλειδωνουνε οι φοτο ? πρεπει να κανω φακελους στον υπολογιστη μου για να τις εχω αν κανω παλι το ιδιο λαθος ? ευχαριστω πολυ !!
Από aegean-oc
#1981
καλησπερα και συγνωμη για το ποστ που το εβαλα λαθος .
Καλησπέρα και σ' εσένα.
Δεν χρειάζεται συγνώμη, δεν ήταν παρατήρηση απλώς μια φιλική κουβέντα (συμβουλή) από χρήστη σε χρήστη. Δεν θέλω να υπάρχουν παρεξηγήσεις.
δεν υπαρχει καποιος τροπος να κλειδωνουνε οι φοτο ? πρεπει να κανω φακελους στον υπολογιστη μου για να τις εχω αν κανω παλι το ιδιο λαθος ?
Το ότι πρέπει να κρατάς αντίγραφα εννοείται.
Αν κλειδώσεις το φάκελο ώστε να μη σβήνει, δεν θα μπορείς να ανεβάσεις φώτο. Θα πρέπει κάθε φορά να το ξεκλειδώνεις, να ανεβάζεις και μετά πάλι κλείδωμα. Αν σε βολεύει αυτό να ορίσεις τα δικαιώματα του φακέλου σε "555" για κλείδωμα και "755" για ξεκλείδωμα.
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#1982
To backup επιβάλλεται.
Η πιο απλή περίπτωση να κλείσει ο hoster σου (τόσοι έχουν κλείσει στο παρελθόν) οπότε αποχαιρετάς το σύμπαν.
Η πιο πρόσφατη περίπτωση, τώρα με τα credit controls, αρκετοί δεν μπορούσαν να κάνουν ανανέωση το hosting στο εξωτερικό με αποτέλεσμα να κλειδωθούν απ' έξω με ότι συνεπάγεται αυτό.
Από mmaklar1971
#1989
καλησπερα .ευχαριστω για τις απαντησεις .μπορεις να μου πεις πως τις κλειδωνω τις φοτο αν ειναι ευκολο να βαλω τα νουμερα 555 και 755 ?
Από aegean-oc
#1994
Στο ftp-client που χρησιμοποιείς, από τη μία πλευρά φαίνονται οι τοπικοί φάκελοι και από την άλλη φάκελοι και αρχεία που είναι ανεβασμένα στον ιστότοπό σου. Μπορείς να κλειδώσεις είτε φακέλους ή αρχεία. Πατάς δεξί κλικ σ' αυτό που επιθυμείς επιλέγεις δικαιώματα αρχείου / φακέλου. Εκεί θα δεις διάφορα Checkboxes. Υπάρχει και ένα τετραγωνάκι όπου μπορείς να γράψεις απ' ευθείας το κωδικό, της μορφής 7xx. Εκεί βάζεις το 555. Αν δεν χρησιμοποιείς ftp-client, μπορείς να το κάνεις από το control panel του hosting σου. Αν δε κατάλαβες εδώ είμαστε τα ξαναλέμε.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!