OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από Zeus-DX
#2017
Καλησπέρα
Το store που θέλω να φτιάξω θέλω να είναι όσο πιο δυνατόν SEO Friendly γίνεται.
Ξέρω ότι το περιεχόμενο παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο και γι αυτό το λόγο σε οτιδήποτε προσθέτω θέλω να βάζω, κείμενο, εικόνες, τίτλους, τα πάντα και έχω κάποιες σημαντικές απορίες

Όταν προσθέτουμε μία κατηγορία/προϊόν:
1) H Περιγραφή Meta Tag είναι μια σύντομη περιγραφή που θα εμφανίζεται στης μηχανές αναζήτησης?
2) Οι λέξεις-κλειδιά meta tag δεν χρησιμοποιούντε πλέον απ τις δημοφιλέστερες απ'όσο έχω διαβάσει αλλά τι δουλειά έκαναν;
3) Τίτλοι SEO, μπορώ να βάζω κενά ανάμεσα στις λέξεις ή πρέπει υποχρεωτικά παύλες;
4)Οι εικόνες που θα βάζω σε προϊόντα τις βάζω με αυτό το στυλ πχ extreme-mobile-samsung-galaxy-s6-black-g920f-front-1, έχω κάποιο όριο στους χαρακτήρες, είναι SEO friendly;

Αυτά προς το παρών
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#2018
Καλημέρα

1. Ναι, είναι το tag <meta name="description" content="κάποια περιγραφή..." />
2. Πρακτικά δεν χρησιμοποιούνται πλέον, παλιά χρησιμοποιούνταν για να περιγραφεί το περιεχόμενο της σελίδας με λέξεις χωρισμένες με κόμμα.
3. Μπορούν να έχουν κενά, είναι το tag <title>Κάποιος Τίτλος Σελίδας</title>
4. Το όνομα του αρχείου σου είναι μια χαρά από άποψη SEO γιατί οι λέξεις είναι χωρισμένες με παύλες και περιγράφεται επαρκώς το περιεχόμενο της εικόνας. Αυτές οι λέξεις της ονομασίας θα χρησιμοποιηθούν από τις μηχανές αναζήτησης ως λέξεις κλειδιά σε περίπτωση αναζήτησης ανάλογου περιεχομένου. Δεν υπάρχει κάποιο όριο στην ονομασία του αρχείου, αλλά επειδή όλα αρχεία ενίοτε περιλαμβάνονται σε διεθνσεις URL καλό είναι να διατηρούνται οι ονομασίες των αρχείων σε λογικά πλαίσια όπως ήδη έχεις κάνει στο παράδειγμα σου. Επίσης σημαντικό είναι να μην υπάρχουν επαναλαμβανόμενες λέξεις ή άσχετες/περιττές περιγραφές.
Από Zeus-DX
#2019
Δλδ οι τίτλοι SEO είναι το ιδιο πράγμα με τους κανονικους τίτλους?

Θέλω να χρησιμοποιήσω και SEO urls αλλα το webhosting μου είναι σε Windows με Plesk και δεν βρίσκω πουθενά το mod rewrite της apache τι πρεπει να κανω;
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#2020
Σωστά.

Δεν ειδικεύομαι σε windows servers αλλά απ' όσο γνωρίζω το Plesk για windows πρέπει να τρέχει IIs και όχι Apache. Αν όντως έχεις IIs ρίξε μία ματιά εδώ.
Από Zeus-DX
#2046
Το Opencart σε Windows Server με IIS χρειάζεται τον παρακάτω κώδικα αποθηκευμένο σε αρχείο με την ονομασία web.config ώστε να μπορούν να λειτουργούν τα SEO Urls
Κώδικας: Επιλογή όλων
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<configuration>
  <system.webServer>
   <rewrite>
     <rules>
       <rule name="Imported Rule 1" stopProcessing="true">
         <match url="^(.*)$" ignoreCase="false" />
         <conditions>
      <add input="{HTTP_HOST}" pattern="^MY-DOMAIN\.gr$" />
         </conditions>
         <action type="Redirect" redirectType="Permanent" url="http://www.MY-DOMAIN.gr/{R:1}" />
       </rule>
       <rule name="Imported Rule 2" stopProcessing="true">
         <match url="^(.*)$" ignoreCase="false" />
         <conditions>
      <add input="{REQUEST_FILENAME}" matchType="IsFile" ignoreCase="false" negate="true" />
      <add input="{REQUEST_FILENAME}" matchType="IsDirectory" ignoreCase="false" negate="true" />
      <add input="{URL}" pattern="^/favicon.ico$" ignoreCase="false" negate="true" />
         </conditions>
         <action type="Rewrite" url="index.php?_route_={R:1}" appendQueryString="true" />
       </rule>
     </rules>
   </rewrite>
  </system.webServer>
</configuration>
Όπου My-DOMAIN το domain name μας.


Επίσης αφού προσθέσα μερικά προϊόντα παρατήρησα πως τα SEO titles είναι τα custom URLS που θέλουμε να χούμε σε κάθε προϊόν/σελίδα και με βάση κάτι tips που διάβασα δεν πρέπει να υπάρχουν κενά γιατί γίνονται πολύ μακρινά τα URLS πχ το κενό έχει συμβολισμό %20 οπότε καλύτερα παύλες αντί για κενά
Επίσης προτείνουν στα Custom URLS οι χαρακτήρες να είναι με lowercase για καλύτερα SEO Ratings.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#2053
Μάλλον λάθος κατάλαβες, τα Seo Titles δεν είναι τα custom URLs. Όπως σου ανέφερα και πριν είναι οι τίτλοι <title></title>. Οι τίτλοι μπορούν να έχουν κεφαλαία, να έχουν κενά ανάμεσα στις λέξεις, επίσης μπορεί να χωρίζεται το θεματικό τους περιεχόμενο με παύλα (-) ή με κάθετο (|) αλλά όχι απαραίτητα κολλητά πχ:
Πρωτεύουσα και Δευτερεύουσα Λέξη Κλειδί σε Κάποια Πρόταση | Όνομα Εταιρίας
Όνομα Εταιρίας - Πρωτεύουσα και Δευτερεύουσα Λέξη Κλειδί σε Κάποια Πρόταση
κλπ ...

Γενικά οι τίτλοι πρέπει να είναι κατανοητοί στους ανθρώπους και να περιγράφουν όσο δυνατόν καλύτερα το περιεχόμενο της σελίδας που περιέχονται ώστε να υπάρχει όσο το δυνατόν χαμηλότερο Bounce Rate. Δεν βελτιώνεται το SERP αν ξεγελαστούν οι επισκέπτες με περιττές λέξεις κλειδιά γιατί ότι κερδίζεται από εκεί χάνεται από το υψηλό Bounce Rate.


Για τη δημιουργία των SEO διευθύνσεων χρησιμοποιούμε τo Data Tag -> SEO Keyword. Eκεί είναι που εισάγουμε τις λέξεις με παύλα χωρίς κενά.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#2056
Σωστά το έχεις κάνει, sorry, μπλεχτήκαμε στη μετάφραση, νόμιζα ότι μετέφραζες τα πεδία από τα Αγγλικά και αναφερόσουν στο SEO TItle. Στην επόμενη έκδοση της Ελληνικής μετάφρασης θα αλλάξω το "Τίτλος SEO" που στα Αγγλικά είναι SEO Keyword, σε "Διεύθυνση SEO" για να μην ξαναγίνει μπέρδεμα. Ήταν ατυχής η μετάφραση στη προσπάθεια μου να μην μπερδεύεται ο κόσμος νομίζοντας ότι οι λέξεις κλειδιά είναι τα παλιά Meta κλειδιά.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!