OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από mmaklar1971
#2027
καλησπερα .εχω βαλει αντικαταβολη και δωρεαν παραδοση .θελω να βαλω και με χρεωστικη και πιστωτικη καρτα και με pay-pal να αγοραζουν οι πελατες .τι διαδικασια πρεπει να κανω ? υπαρχει ασφαλεια για τις καρτες και τους πελατες ? μην γελατε επειδη ειμαι ασχετος σε αυτα :) . πρεπει να κανω λογαριασμο pay-pal και να παω τραπεζα ? ευχαριστω .
Από aegean-oc
#2028
θελω να βαλω και με χρεωστικη και πιστωτικη καρτα
Αυτά και τα δύο είναι το ίδιο. Η χρεωστική δουλεύει σαν πιστωτική στις διαδικτυακές αγορές.
με pay-pal να αγοραζουν οι πελατες .τι διαδικασια πρεπει να κανω ?
Κάνει εγγραφή στο pay-pal ο ιδιοκτήτης του καταστήματος. Το e-mail που θα χρησιμοποιηθεί για την εγγραφή να είναι της μορφής [email protected], [email protected] ή κάτι παρόμοιο. Τέλος πάντων να είναι κάποιο επίσημο mail του μαγαζιού και όχι ένα δωρεάν απ' έξω γιατί θα φαίνεται στους πελάτες και μ' αυτό θα μπορείτε να δέχεστε πληρωμές και έξω από το μαγαζί απ' ευθύας μέσω pay-pal. Αυτό το e-mail θα βάλεις στο PayPal Payments Standard στη διαχείριση του shop όπως στην εικόνα.
Επίσης μέσα στο control panel του pay-pal θα συνδέσει και ένα τραπεζικό λογ/σμό ή μια κάρτα.
Θα βάλεις και το logo του καταστήματος ώστε όταν μεταφέρονται οι πελάτες για να πληρώσουν να φαίνεται οικείο το περιβάλλον.
υπαρχει ασφαλεια για τις καρτες και τους πελατες ?
Η ασφάλεια που παρέχει το site της pay-pal γιατί οι συναλλαγές γίνονται εκεί.
πρεπει να κανω λογαριασμο pay-pal και να παω τραπεζα?
Σε τράπεζα δε χρειάζεται να πας αν έχεις ήδη λογ/σμό.

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις και Viva Payments. Παίρνει μικρότερο ποσοστό από τους άλλους, είναι ελληνική εταιρία, δεν έχει πρόβλημα όπως το pay-pal (capital control) και τα χρήματα μπαίνουν αυτόματα την επόμενη εργάσιμη στο λογαριασμό σου χωρίς να κάνεις κάτι. Η διαδικασία είναι παρόμοια με το pay-pal, απλώς πρέπει να αγοράσεις module. Εγώ δε μπορώ να σου δώσω γιατί αυτό που έχω κάνει δεν είναι vQmod και το βάζω εγώ. Αν ψάξεις κάποιος θα έχει.

Προχώρα και τα ξαναλέμε.
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Από mmaklar1971
#2029
ευχαριστω φιλε μου και καλημερα .με την pay-pal το εκανα ειμαι οκ . με χρεωστικη η πιστωτικη πως να το κανω ? να εισαι καλα
Από aegean-oc
#2031
Στην pay-pal πληρώνεις με οποιαδήποτε χρεωστική η πιστωτική. Η pay-pal είναι εταιρία πληρωμών και δέχεται πληρωμές με χρεωστικές και πιστωτικές κάρτες όπως και το άλλο που σου είπα.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!