OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#2214
Καλησπέρα,

θέλω να στήσω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα το οποίο θα εξυπηρετεί ταυτόχρονα πελάτες B2B και B2C. Μπορώ να έχω 2 διαφορετικά registrations για κάθε ομάδα;; Θα πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο extension;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
#2217
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart!

Δεν χρειάζεσαι κάποιο extension. Για να υλοποιήσεις αυτό που θες υπάρχουν δύο λύσεις:

α) Χρήση του ίδιου καταστήματος για χονδρική και λιανική.
- Δημιουργείς δύο ομάδες πελατών χονδρικής και λιανικής.
- Για την κάθε ομάδα ορίζεις τιμές, εκπτώσεις, προσφορές με τις υπάρχουσες δυνατότητες του OpenCart, ή προαιρετικά με κάποιο πιο εξειδικευμένο extension εκπτώσεων. Έτσι η κάθε ομάδα θα βλέπει διαφορετικές τιμές όταν συνδέεται στο κατάστημα (ως επισκέπτες όλοι θα βλέπουν τις τιμές λιανικής).
- Για την εγγραφή πελατών δημιουργείς custom πεδίο με επιλογή radio όπου θα επιλέγουν οι νέοι πελάτες αν είναι πελάτες λιανικής ή χονδρικής. Όταν εγγράφεται κάποιος πελάτης αρχικά θα ανήκει στην ομάδα πελατών λιανικής. Εκ των υστέρων εφόσον θα πιστοποιείς ότι τα στοιχεία τους είναι ορθά και ότι μπορούν να είναι πελάτες χονδρικής, θα τους καταχωρείς χειροκίνητα στην ομάδα πελατών χονδρικής.
- Εννοείται ότι θα τροποποιήσεις τα αρχεία μετάφρασης ώστε να υπάρχει η ανάλογη επεξήγηση για την διαδικασία εγγραφής πελατών λιανικής και B2B.

β) Δημιουργία multistore από την ίδια εγκατάσταση OpenCart με πρωτεύον το κατάστημα λιανικής και δευτερεύον το κατάστημα B2B που θα βρίσκεται σε άλλο domain ή subdomain. Έτσι, σε κάθε κατάστημα μπορείς να δηλώσεις διαφορετικές ρυθμίσεις από την ίδια εγκατάσταση OpenCart.

Αν δεν χρειάζεσαι τα καταστήματα να έχουν διαφορετικό template και να εμφανίζονται διαφορετικά προϊόντα ανά κατάστημα, μπορείς να επιλέξεις την πρώτη λύση, αλλιώς θα πρέπει να πας αναγκαστικά στη δεύτερη.
#2223
Καλημέρα,

ευχαριστώ για την γρήγορα και περιεκτική απάντηση.

Σε περίπτωση που επιλέξω multistore, το κατάστημα B2C και το υποκατάστημα B2B , θα χρησιμοποιούν την ίδια βάση δεδομένων? Προσθέτω ένα προϊόν στο B2C, την τιμή λιανικής, την τιμή χονδρικής. Προστίθεται αυτόματα το προϊόν και στο B2B με τις αντίστοιχες τιμές?
#2224
Καλημέρα

Ναι χρησιμοποιούν την ίδια βάση και την ίδια διαχείριση. Η τιμή όμως παραμένει η ίδια για όλα τα καταστήματα. Για να έχεις διαφορετική τιμή στο B2Β από το B2C θα πρέπει πάλι να χρησιμοποιήσεις ομάδες πελατών και εκπτώσεις. Στο B2C δηλώνεις προεπιλεγμένη ομάδα πελατών την ομάδα λιανικής η οποία θα βλέπει την αρχική τιμή του προϊόντος και στο B2B ορίζεις προεπιλεγμένη την ομάδα χονδρικής. Για να βλέπουν διαφορετική τιμή οι πελάτες χονδρικής θα πρέπει σε κάθε προϊόν να ορίσεις την ανάλογη έκπτωση χονδρικής ή να χρησιμοποιήσεις κάποιο εξειδικευμένο extension εκπτώσεων που θα εφαρμόζει τις εκπτώσεις στο καλάθι σύμφωνα με διάφορα κριτήρια. Σε κάθε κατάστημα μπορείς να επιλέγεις ποια προϊόντα / κατηγορίες θα εμφανίζονται.
#2262
Καλημέρα.
έχω κάνει και εγώ τις πιο πάνω διαδικασίες με 2 ομάδες πελατών, αλλά και κατά την εγγραφή αλλά και στην επεξεργασία (admin) δεν αλλάζει την ομάδα σε πελάτη και τον εμφανίζει ως πελάτη λιανικής, αλλάζει μόνο αν το πειράξω από την βάση.
Κάτι μου έχει ξεφύγει?
#2265
Καλησπέρα

Κάτι δεν έχεις κάνει τη σωστά. Πες μας αναλυτικά τα βήματα που έκανες για να εμφανίσεις την επιλογή πελατών χονδρικής/λιανικής κατά την εγγραφή.
#2269
2 ομάδες πελατών λιανική, χονδρική
Στα προσαρμοσμένα πεδία =>Μενού Επιλογών => πελάτες χονδρικής-πελάτες λιανικής,
περιοχή λογαριασμός
ομάδες πελατών τσεκ και τις 2
απαιτείται και οι 2 ομάδες πελατών.
Ενώ στο πίνακα ελέγχου-πρόσφατη δραστηριότητα μου δείχνει την αλλαγή σε πελάτη χονδρικής που κάνω ως πελάτης, όταν πάω στους πελάτες εμφανίζει λιανικής και δεν αλλάζει από το edit ως adminer
#2270
Δεν το έχεις κάνει σωστά. Αφαίρεσε τα προσαρμοσμένα πεδία κατά την εγγραφή γιατί δεν χρειάζονται. Εφόσον υπάρχουν οι δύο ομάδες πελατών, πήγαινε στις ρυθμίσεις του καταστήματος και στην καρτέλα Επιλογές ενεργοποίησε τις δύο ομάδες.
#2280
Καλησπέρα,

δοκιμάζω τη λύση B2C και B2B σε multistore. (default theme - OC 2.0.3.1)

1. Στο subdomain για το B2B, οταν κλικάρω σύνδεση ή εγγραφή, ανακατευθύνει στο B2C (κύριο domain). Πως το αποφεύγω;; Θέλω διαφορετικό registration για το κάθε κατάστημα.
(στις ρυθμίσεις B2C έχω επιλέξει μόνο πελάτες λιανικής, και στο B2B μόνο πελάτες B2B)

2. Υπάρχει τρόπος για δημιουργία δεύτερης σελίδας εγγραφής στο ίδιο κατάστημα;; (register Retail - Register B2B) ;

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!