OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#2225
Καλησπέρα και καλως σας βρήκα.

Εχω την εξης ερώτηση:
Οταν ο πελάτης βρισκεται στο checkout και συμπληρώνει τα στοιχεία του (εχω και το gust checkout), υπαρχει τρόπος οταν βάζει μια συγκεκριμένη πολη ή ταχυδρομικό κωδικα να του εμφανίζει δωρεαν μεταφορικά; Θελω να προσφερω μονο σε μια πολη δωρεαν μεταφορικά ανεξαρτήτως τελικού κόστους.

Επισης για αγορές π.χ ανω των 200 ευρώ εχω βάλει να υπάρχει δωρεάν παράδοση σε όλη την Ελλάδα.
Πως ομως γινεται να απενεργοποιούνται οι υπόλοιπες επιλογές που βγαίνουν;

Εχω την τελευταία εκδοση του Opencart (2.0.3.1)

Ευχαριστώ.
#2228
Καλησπέρα και καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart

καταρχάς θα πρέπει να φτιάξεις τις ανάλογες γεωγραφικές ζώνες. Μία ζώνη θα έχει την πόλη που δεν θα υπάρχει χρέωση και η άλλη όλη την υπόλοιπη Ελλάδα.

Στην δεύτερη φάση έχει να κάνει με το πιο extension χρησιμοποιείς για την αποστολή και τι επιλογές έχει. Αν πχ χρησιμοποιείς το Weight Based Shipping τότε απλά στην μία γεωγραφικής ζώνη την βάζεις με μηδέν κόστος. Υπάρχουν στην σελίδα του opencart πολλά extension για αποστολή με πολλές επιλογές.
#2229
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απαντήσή σου.

Οσον αφορα το πρωτο σκέλος.
Μιας και καινούργιος στο Opencart μπορείς σε παρακαλώ να μου το αναλύσεις;
Οταν πάω να δημιουργήσω μια γεωργραφική ζώνη για την Ελλάδα μου βγαζει μονο περιοχές και οχι πόλεις.
#2230
Αυτό που εμφανίζεται εκεί είναι κάποιες ζώνες που υπάρχουν προκαθορισμένες από το opencart. Αν πας στη επιλογή ζώνη τότε μπορείς ν προσθέσεις τις δικιές σου. Για νου δώσω να κατανοήσεις καλύτερα τις έννοιες. Με τίς ζώνες ορίζεις γεωγραφική τοποθεσία πχ (μια πόλη - Αθήνα ή έναν νομό Αττική ή και συνδυασμό - Αθήνα πλην νήσων) ενώ στην γεωγραφική ζώνη ορίζεις κανόνες που θα ισχύουν στις ανάλογες ζώνες πχ. (Ζώνη Αττική και Ζώνη Πελοπόννησος ανήκουν στην γεωγραφική ζώνη Πλήρες ΦΠΑ ενώ η Ζώνη Νησιά στο Μειωμένο ΦΠΑ)
#2231
Οπότε δημιούργώ μια ζώνη που θα γράφει π.χ. Λάρισα ή Θεσσαλία Λάρισα και έπειτα στις γεωραφικές ζώνες θα δημιουργήσω μια Free Shipping που θα περιλαμβάνει την παραπάνω.

Σωστά;
#2233
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Και κάτι τελευταίο.
Εχω ήδη δωρεαν παραδοση για αγορες ανω των 150 ευρω με την χρήση το default module free shipping του opencart.
Πως θα χρησιμοποιήσω και την δωρεαν παράδοση για την συγκεκριμένη πόλη;
#2236
Για αυτό και αναφέρθηκα στο δεύτερο κομμάτι όπου έχει να κάνει με τις δυνατότητες του extension αποστολής που θα χρησιμοποιήσεις. Στο συγκεκριμένο μπορείς μόνο μία ζώνη. Μια λύση θα ήταν να κάνεις clone τον κώδικα του να το ονομάσεις αλλιώς και να βάλεις εκεί την άλλη ζώνη όμως αν ψάξεις στα extension του opencart πιθανότατα να βρεις μία έτοιμη λύση (δωρεάν ή επί πληρωμή). Ίσως κάποιος από εδώ μέσα μπορεί να σου προτείνει κάποιο.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!