OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#2283
Καλησπέρα παιδιά,

είμαι καινούριος στο open cart και βλέπω το forum είναι πολύ κατατοπιστικό και βοηθητικό και να πω ένα μεγάλο μπράβο.

Έρχομαι από ένα άλλο cms και βλέπω πως στο Open cart δεν υπάρχει file manger, που να μπορούμε από το admin panel να πάμε σε μια περιοχή που να μας δείχνει τις διαδρομές των αρχείων (φακέλους, εικόνες κλπ) και να μπορούμε να ανεβάζουμε φωτογραφίες και άλλα αρχεία που μπορεί να χρειαζόμαστε με εύκολο τρόπο , καθώς και με μαζική εισαγωγή.

Είδα πως υπάρχει file manager αν πάμε πχ. σε ένα προϊόν και πατήσουμε στις φωτογραφίες του, αλλά δεν μας δείχνει με πρακτικό τρόπο τη διαδρομή του φακέλου που βρισκόμαστε πχ treeview, και επίσης μπορούμε να ανεβάζουμε μια φωτογραφία τη φορά.

Υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο extension που να μπορεί να μας δίνει μια πιο εύχρηστη λειτουργία στο file managment του open cart?

Έψαξα στο forum αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Ευχαριστώ πολύ.
#2292
Γειά σου, ρίξε μια ματιά σε αυτά τα 2
http://www.opencart.com/index.php?route ... load_id=41

http://www.opencart.com/index.php?route ... load_id=41

Καλό είναι να δηλώνεις την έκδοση του OC που έχεις για να μπορεί κάποιος να σε κατωτοπίσει ποιο εύκολα.
Εγώ είχα δοκιμάσει παλιά το 2ο αλλά να σου πω την αλήθεια μου κάνω αυτή τη δουλειά μέσω FTP οπότε δεν χρειάζομαι κάτι τέτοιο.
;)
#2307
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Θα χρησιμοποιήσω την τελευταία έκδοση του opnecart 2.0.3.1

Οκ, μέσω ftp ή και cpanel μπορεί να γίνει η δουλειά.

Όμως αν είναι να το δουλέψει άλλος το site, ή προορίζεται για πελάτη, δεν είναι νομίζω ότι καλύτερο μέσω αυτών των δύο επιλογών, αλλά να μπορεί να διαχειρίζεται πρακτικά και εύχρηστα τις εικόνες και τα αρχεία του από τη διαχείριση του opnecart.

Πολύ άσχημο να μην έχει κάτι τέτοιο το Opencart στη βασική του έκδοση. Δεν είναι εύκολο κάποιος να διαχειριστεί νομίζω τα αρχεία του με τον filemanager που προσφέρει,.

Σας παρακαλώ όποιος έχε και κάτι άλλο να προτείνει ευπρόσδεκτος.

Ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!