OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#2357
Καλησπέρα,
ξεκινάω να στήσω ένα eshop για ένα κατάστημα που έχει και ζυγιζόμενα είδη, τα οποία δεν έχουν ακριβείς διαβαθμίσεις κιλών. Υπάρχει κάποια μεθοδολογία για να αντιμετωπίζονται τέτοιες περιπτώσεις;

Για παράδειγμα αν έχει παραγγείλει ο πελάτης 1kg πατάτες και αυτές είναι 950 γρ.:
Μια σκέψη είναι, αντί για απόδειξη, να βγαίνει ένα δελτίο παραγγελίας, και η απόδειξη να παραδίδεται μαζί με τα προϊόντα. Βέβαια αυτό θα ισχύει μόνο σε περιπτωση αντικαταβολής. Σε περίπτωση πληρωμής με κάρτα, όπου ο πελάτης θα θέλει να πληρώσει τη στιγμή της παραγγελίας, υπάρχει πρόβλημα (μια σκέψη είναι να βάζει ο υπάλληλος πάντα λογότερα γραμμάρια από το παραγγελθέν προϊον, ώστε να μην υπερβαίνει τη συνολική πληρωμή, και κατά την παράδωση να δίνει ρέστα).

Ευχαριστώ
#2359
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

Οι πατάτες θα πωλούνται σε προσυσκευασμένα δικτάκια / σακουλάκια διαφόρων κιλών ή χύμα;
#2367
ok, και πως θα τα αποστέλλετε στον πελάτη;
#2369
Έτσι όπως το περιγράφεις εγώ θα το υλοποιούσα με δύο τρόπους.

Α) Εφόσον σε ζυγιζόμενα προϊόντα δεν είναι πάντα πρακτικό να ψάχνεις να βρίσκεις τεμάχια που να συμπίπτουν με τα κιλά της παραγγελίας θα μπορούσες να κάνεις δώρο τα επιπλέον γραμμάρια στους πελάτες όπως κάνουν συχνά οι μανάβηδες στους σταθερούς πελάτες τους στις λαϊκές αγορές. Έτσι θα μπορείς και να το παρουσιάσεις και ως δώρο και να το διαφημίσεις ως κίνητρο στους πελάτες με delivery. Μπορείς να ισοσκελίσεις την μικρή χασούρα ορίζοντας ελάχιστη τιμή αγοράς πχ τα 20 ευρώ

Β) Σε περίπτωση που ο καταστηματάρχης δεν θέλει να δίνει δώρο ούτε γραμμάριο, μπορείς να ορίσεις σε κάθε προϊόν επιλογή που να επιλέγει ο πελάτης αν θέλει να πληρώσει έως και 100 γραμμάρια παραπάνω ή αν δεν βγαίνουν τα γραμμάρια να πάρει λιγότερη ποσότητα και αναλόγως να πληρώσει περισσότερα ή να πάρει ρέστα από τον ντελιβερά. Θα σκεφτείς μία περιεκτική επεξήγηση για κάθε επιλογή που θα την αναλύσεις στις πληροφορίες του καταστήματος.
#2370
Θα 'θελα να πω και εγώ το σκεπτικό μου, βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι υλοποιήσιμο διότ δεν το έχω δοκιμάσει. Θα μπορούσε για αρχή
α) να ορίσει στις ρυθμίσεις ->τοπική προσαρμογή -> κλάση βάρους -> επιλογή γραμμάρια.
β) στην ποσότητα προϊόντος να βάλει οτι σαν απόθεμα έχει 20000 προιόντα (quantity). Αυτό θα το κάνει για όλα τα προϊόντα που έχει στο κατάστημα και επίσης να μην γίνεται αφαιρεση αποθέματος όταν πραγματοποιείται αγορά για να μην ασχολειται με τις ποσότητες.
γ) να ορίσει την τιμή του κάθε προϊόντος με βάση το 1 γραμμάριο.
π.χ 1 κιλό πατάτες ας πούμε οτι κάνουν 50 λεπτά του ευρώ (0,50)
1 γραμμάριο κάνουν 0,00050 λεπτά του ευρώ
οπότε ορίζει για το προϊόν πατάτες 0,00050/γραμμάριο
όταν ο πελάτης βάλει στην ποσότητα 1250 γραμμάρια = 1 κιλό και 250 γραμμάρια θα το πολλαπλασιάσει 0,0005 χ 1250 = 0,625 €
δ) Την λέξη ποσότητα να την αλλάξει σε γραμμάρια για να μην μπερδεύονται οι πελάτες.

κάτι τελευταίο θα μπορούσες να βάλεις την τιμή με βάση τα 10 γραμμάρια ή τα 100.

Εύχομαι να βοήθησα.
#2414
Τα κοίταξα λίγο και έχω μερικά ακόμα θέματα για να μπερδέψω την κατάσταση! :?

1. αν βάλω τα είδη σε κιλά, θα πρέπει ο πελάτης να μπορεί να βάζει και υποδιαιρέσεις του κιλού πχ 1,5 κιλό. Όμως το opencart δεν λαμβάνει τις ποσότητες σε decimals, αλλά σε integers, οπότε καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να κάνω σηματικές αλλαγές σε κώδικα. (βρήκα οδηγίες στο forum αλλά είναι outdated)

2. αν βάλω τα είδη σε γραμμάρια, θα είναι αφενός πολύ περίεργο για τον πελάτη να εισάγει ποσότητες σε χιλιάδες και αφετέρου δύσκολο να κατανοήσεις τις τιμές όταν είναι γραμμένες σε €/γραμμάριο.

3. Τέλος το κατάστημα θα πουλάει και είδη που είναι σε τεμάχια και ήδη που είναι σε κιλά. Εδώ τι κάνουμε; Από joomla που προέρχομαι, έχει να κάνεις override/duplicate το template, οπότε θα μπορούσα πχ ανα κατηγορία να χρησιμοποιήσω και ένα δεύτερο template, διαφοροποιώντας όπου χρειάζεται τα αρχεία για να εμφανίζουν κιλά ή τεμάχια. Εδώ υπάρχει κάτι αντίστοιχο;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
#2430
Καλησπέρα, γιατί κάνεις τη ζωή σου δύσκολη και δεν το εφαρμόζεις με επιλογές ανά 100 γραμμάρια;

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!