OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#2386
Καλησπέρα σας,
Είμαι καινούριος στο opencart, και αντιμετωπίζω πρόβλημα με το mail μου εδώ και πολλές μέρες χωρίς να μπορώ να βρω λύση. Εργάζομαι πάνω στην τελευταία έκδοση του Opencart 2.0.3.1, και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το mail με τίποτα, έχω απευθυνθεί και στον τεχνικό του server αλλά τίποτα, όταν χρησιμοποιώ την φόρμα επικοινωνίας βγάζει Error: Password not accepted from server!
Έχω δημιουργήσει ένα λογαριασμό mail στο Cpanel ([email protected]) και από ότι είδα στης "Ρυθμίσεις Καταστήματος" είναι συνδεδεμένος με SMTP.

Προσπάθησα και μόνος μου να βγάλω μια άκρη, διάβασα πολλά άρθρα, διάβασα στο forum σας για το mail, κατέβασα και έτρεξα το "mailtest.php" αλλά λέει συνέχεια "mail is not enabled", βρίσκομαι πραγματικά σε απελπιστικό σημείο, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Σας παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα δεόντως.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για όποιων το διαβάσει και όποιων μπορέσει να μου απαντήσει.

Με εκτίμηση,
Σπύρος

Υ.Γ σας επισυνάπτω και ένα prtscr από το mail του μενού "Ρυθμίσεις."
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#2389
Γεια σου Σπύρο. Καταρχάς να ρωτήσω γιατί το αλλάζεις σε SMPT στο πρωτόκολλό, το απλό MAIL δεν σου λειτουργεί;

Επίσης ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα αν δεν το έχεις ήδη κάνει viewtopic.php?f=9&t=196
#2391
Καλησπέρα gxHL,
Καταρχήν σε ευχαριστώ για το χρόνο σου να διαβάσεις και να μου απαντήσεις, εξίσου και για το link.
Το διάβασα αλλά δεν μπορώ να βρω κοινά σημεία με το δικό μου πρόβλημα, εμένα δεν στέλνει καθόλου mail, και επίσης είχα διαβάσει σε ένα θέμα εδώ για το "mailtest.php", το κατέβασα το έβαλα πάνω στο opencart μου και μου δίνει ένδειξη ότι "δεν λειτουργεί το mail μου".

Δοκίμασα και το mail στις Ρυθμίσεις αλλά δεν λειτουργεί, τις παραμέτρους τις βάζω σωστά (πιστεύω), αλλά και πάλι τίποτα, το SMTP το ρύθμισε ο τεχνικός του server, εκείνος μου είπε να το κάνει SMTP.

Κατά τα άλλα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.
Το mail το είχα συνδέσει και με gmail και με εσωτερικό mail του site αλλά τίποτα.
#2397
Καλησπέρα, καλωσόρισες Σπύρο στην Ελληνική κοινότητα.

Εφόσον δεν λειτούργησε το script αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ενεργοποιημένο το mail function στην php. Η άλλη λύση όπως πολύ σωστά δοκίμασες είναι με SMTP:

Αρχικά δοκίμασε τα ακόλουθα:
- Αντί για την IP του mailserver να δήλωσε το hostname. Τα στοιχεία του hostname και των επιτρεπόμενων port σύνδεσης, τα βρίσκουμε στις ρυθμίσεις email στο cpanel (Configure Email Client).
- Έλεγξε το username σου, έχεις ένα + στη θέση που λογικά θα έπρεπε να είναι @
- Εισήγαγε τον κωδικό με το χέρι και βεβαιώσου ότι δεν υπάρχουν κενά. Εν ανάγκη αν τίποτα δεν λειτουργήσει, ξανάφτιαξε νέο κωδικό για το email στο cpanel και έλεγξε την λειτουργία με αυτόν.
- Συνήθως οι διακομιστές είναι ρυθμισμένοι να δέχονται απλή σύνδεση SMTP στο port 25. Έλεγξε αν όντως ο server δέχεται συνδέσεις SMTP στο port 26 που δήλωσες. Επίσης δοκίμασε και ασφαλή σύνδεση με SSL στο port 465 ή με TLS στο port 587. Αν επιλέξεις κάποια ασφαλή σύνδεση, δοκίμασε πριν από το hostname του server να δηλώσεις τον τύπο της σύνδεσης πχ ssl:// για port 465 ή tls:// για port 587.
Συνήθως για ασφαλή σύνδεση με SSL σε shared hosting δηλώνουμε άλλο hostname και όχι το cname με την ονομασία του domain μας (πχ δεν δηλώνουμε το mail.to-domain-mou.gr) που φτιάχνει το control panel μας.
#2406
Σας ζητώ 1000 συγγνώμη που δεν σας απάντησα νωρίτερα,
αλλά ακολούθησα τις πολύτιμες συμβουλές που μου έδωσε ο gxHL, τελικά δεν έβγαλα άκρη ακόμα, έκανα από την αρχή ένα νέο installation το σύστημα και τώρα θα επεξεργαστώ πάλι το mail, θα λάβω υπόψιν μου όλα όσα διάβασα στο forum σας και θα σας γράψω τις εξελίξεις.

Σας ευχαριστώ πολύ που υπάρχετε και βοηθάτε άτομα σαν εμένα που δεν κατέχω τα τεχνικά θέματα, η βοήθειά σας είναι πραγματικά ζωτικής σημασίας και εσείς πραγματικά αξιέπαινοι με όσα κάνετε και προσφέρεται.

Θα σας ενημερώσω σύντομα αν τα κατάφερα να το φτιάξω.
#2410
Τελικά έλαβα μήνυμα από την εταιρεία που πήρα το template γιατί τους είχα στείλει τα Error Logs μήπως γνωρίζουν να μου απαντήσουν και μου απάντησαν:

Well, the answer is in the error message - your hosting provider has disabled the PHP mail() function. You'll need to contact your host to have this resolved, only a server admin with root access can handle that.

Κοινός έχει απενεργοποιήσει το php mail ο server, πρέπει να το ανοίξει και μετά να δω αν υπάρχει πρόβλημα πάλι.

Θα σας ενημερώσω για την πορεία του προβλήματος μου.
#2422
Τελικά επικοινώνησα επιτέλους χθες με το server και καθίσαμε και ψάξαμε το πρόβλημα, υ=τελικά δεν μπορούσε να στείλει από gmail SMTP, και κατέληξε ο τεχνικός μου να κάνει ένα λογαριασμό SMTP πάνω στο Domain του WHM και το συνδέσαμε εκεί και έτσι τώρα μπορώ και έχω SMTP mail.
#2428
Μπορείς να μας πεις από όλα όσα σου είπαμε να κάνεις τι ακριβώς έκανες και πως ακριβώς τα έκανες με λεπτομερή περιγραφή; Επίσης καλό θα ήταν να μάθουμε τι είδους hosting account έχεις και που.
#2435
Καλησπέρα,
Ας τα πάρω αναλυτικά, καταρχήν έτρεξα το mailtest.php στην ιστοσελίδα μου και μου λέει ότι το mail δεν είναι ενεργό.
Δεν γνωρίζω με ορολογία να σας πω πως ακριβώς λέγετε το είδους hosting που έχω, εμένα μου συστήσαν την dos.gr και εκεί είμαι 3 χρόνια τώρα, μου έδωσε ο τεχνικός ένα WHM λογαριασμό που μπαίνω και φτιάχνω μόνος μου εκεί τα site μου. Δεν είχα ποτέ ξανά τόσα προβλήματα, δουλευω πάνω σε Joomla και είναι πρώτη φορά στην Opencart, και δεν μπορώ να ρυθμίσω ούτε το mail σωστά ούτε το FTP (αυτό κι αν είναι δράμα). Για να πω την ακριβής αλήθεια ότι πρόβλημα και να είχα με το server στα Joomla το έλυσα, στο Opencart έχω πρόβλημα. Αυτά για τον server και το hosting.

Τώρα όσων αφορά το Opencart mail:

Στις «Ρυθμίσεις» του Opencart backend > ρύθμισα το mail με ή χωρίς SMTP και δεν έπιανε τίποτα, ούτε με το εσωτερικό mail SMTP του site ούτε με gmail, καλά το gmail είναι ένα δράμα, δεν συγχρονίζετε με καμία κυβέρνηση, έκανα τα πάντα και μαζί με τον τεχνικό αλλά τίποτα. Αντίθετος όταν έβαλε πάνω στο mail SMTP για να το δοκιμάσει ένα δικό του λογαριασμό από ΟΤΕ mail δούλευε άψογα, και από Forthnet, από gmail τίποτα ούτε από εσωτερικό.

Εδώ πρέπει να διευκρινίσω ότι το Opencart το έχω πάνω στον ίδιο WHM, server με τα Joomla, και στα Joomla το mail δουλεύει άψογα.

Και για να μην μακρηγορώ, καθίσαμε 4 ώρες να κοιτάμε το mail, έλεγξε τα πάντα, από firewall, logs κτλ. Μέσα σε 4 ώρες δοκιμάσαμε τα πάντα, και τελικά καταλήξαμε να κάνει ένα λογαριασμό SMTP σε ένα ξεχωριστό server γιατί σε αυτόν που είναι πάνω το Opencart δεν δούλευε καθόλου με τίποτα, και τώρα μπορώ να λαμβάνω τα μηνύματα που μου στέλνουν από την φόρμα επικοινωνίας του site καθώς επίσης και κάθε φορά που κάποιος κάνει παραγγελία ή εγγράφετε στο site.

Αυτό που παρατήρησα ότι δεν κάνει είναι να μην στέλνει μηνύματα από το mail του admin πχ. Μαζικά mail σε πελάτες, και όταν κάποιος πελάτης κάνει παραγγελία δεν αποστέλλετε στην διεύθυνση του mail του αγοραστή το confirmation mail της παραγγελίας του, και έχω πρόβλημα σε αυτό!

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην σας κούρασα.

Αυτά είναι που έκανα με το mail, τώρα όσων αφορά το FTP είναι δράμα, δεν δουλεύει με τίποτα, δοκίμασα και όλα τα extension του Opencart Extensions που λένε λύσεις για να εισάγω στο site module χωρίς την χρήση FTP, αλλά απολύτως τίποτα, δεν γίνετε τίποτα με το FTP.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την καλοσύνη σας να διαβάσετε το κατεβατό που έγραψα.
#2436
Καλησπέρα, έγραψες όλο αυτό το κατεβατό αλλά πάλι δεν μας έγραψες τι δήλωσες στις ρυθμίσεις. Γράψε μας αν θες αναλυτικά τι δήλωσες στις ρυθμίσεις για το gmail. (εκτός φυσικά από τον κωδικό).

Σχετικά με τον τύπο του λογαριασμό σου εφόσον έχεις πρόσβαση σε WHM, λογικά θα πρέπει να έχεις VPS (Virtual Private Server). Μέσω WHM (και σε κάποιες εταιρίες ακόμα και μέσω cPanel) μπορείς να τροποποιήσεις τις ρυθμίσεις του php.ini και να ενεργοποιήσεις ότι χρειάζεσαι όπως πχ στην προκειμένη περίπτωση το mail function που το χρειάζεσαι. Ο τεχνικός στο ενεργοποίησε; Όταν ενεργοποιηθεί το mail function απλά δηλώνεις mail στις ρυθμίσεις του OpenCart και λειτουργεί κανονικά (υπόψη ότι για να σταλεί email στο cPanel, θα πρέπει να έχει ρυθμιστεί έστω ένας mail λογαριασμός για το domain)

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!