OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
Από tednikos
#2524
Καλησπέρα στην κοινότητα. Ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Μπορεί να ακουστεί λίγο περίεργο αλλά έχω ένα shop στο www.subdomain1.domain.gr και θέλω να δημιουργήσω ένα παρόμοιο στο www.subdomain2.domain.gr. Αν κάνω ένα απλό copy τους φακέλους του subdomain1 στο subdomain2 και αλλάξω στα 2 αρχεία config (root & admin), όπου υπάρχει το subdomain1 με το subdomain2 χωρίς να κάνω άλλη βάση δεδομένων θα έχω μια σελίδα στο νέο subdomain αντίγραφο της προηγούμενης ή θα χρειαστεί και κάτι ακόμα;
Επίσης στην περίπτωση αυτή που δεν δημιουργήσω δηλαδή νέα βάση όποτε αλλάζω/προσθέτω/αφαιρώ κάτι σε κάποιο από τα 2 subdomain θα έχω αλλαγή και στο άλλο, ή θα είναι καλύτερα να κάνω νέα βάση για να μην έχω τέτοιο θέμα.
Μιλάω για OC 1.5.6.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#2528
Καλημέρα

Εφόσον τα καταστήματα είναι ξεχωριστές εγκαταστάσεις σε διαφορετικούς φακέλους, το κάθε κατάστημα πρέπει να έχει τη δική του βάση. Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις μία εγκατάσταση και για τα δύο καταστήματα σε διάταξη πολυκαταστήματος (multistore), τότε μπορούν να έχουν την ίδια βάση και την ίδια διαχείριση.
Από tednikos
#2530
Ευχαριστώ για την απάντηση. ΟΚ αυτό με τις 2 βάσεις το φαντάστηκα ότι θα πρέπει να γίνει έτσι.
Το θέμα αντιγραφής που αναφέρω: "Αν κάνω ένα απλό copy τους φακέλους του subdomain1 στο subdomain2 και αλλάξω στα 2 αρχεία config (root & admin), όπου υπάρχει το subdomain1 με το subdomain2 θα έχω μια σελίδα στο νέο subdomain αντίγραφο της προηγούμενης ή θα χρειαστεί και κάτι ακόμα;" Φαντάζομαι χρειάζεται και αντίγραφο της βάσης; Κάτι άλλο;
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#2535
Εφόσον τα καταστήματα είναι ξεχωριστές εγκαταστάσεις σε διαφορετικούς φακέλους, το κάθε κατάστημα πρέπει να έχει τη δική του βάση.
Στο απάντησα και προηγουμένως αυτό και όλη η διαδικασία έχει ήδη απαντηθεί αναλυτικά και αλλού στο φόρουμ:
- Άρα όπως σωστά είπες, αντιγράφεις το περιεχόμενο του καταστήματος σε άλλο φάκελο που από το control panel σου τον έχεις αναθέσει σε κάποιο domain.
- Μετά κάνεις export τη βάση του πρώτου καταστήματος, δημιουργείς μία νέα βάση για το δεύτερο και εισάγεις το export του πρώτου.
- Τέλος, στα config.php και admin/config.php τροποποιείς το domain, τα paths και τα στοιχεία της βάσης να είναι αυτά που έχουν οριστεί για το νέο domain.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!