OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Χαλαρές συζητήσεις που δεν αφορούν απαραίτητα το Opencart.
Από theodor
#2554
Γεια σας.

Ηθελα να θεσω λιγο τους ενδοιασμούς μου σχετικά με το Opencart και θα ηθελα να ακουσω καποιες γνώμες.
Παρακολουθω μηνες το επισημο forum του Opencart και συνέχεια διαβάζω πόσο μ%#%3ας ειναι ο Daniel ο ιδιοκτήτης του Opencart , και βλεπω οντως απο την συμπεριφορά του οτι ειναι οντως μ@3$%ας !Δεν δείχνει κανένα σεβασμό στους χρήστες , βρίζει τις περισσότερες φορές και πολλά άλλα....
Ακόμα και οι moderators του site του το λένε και τον κατακρίνουνε !

Κακή επίσης διαχείριση σε οτι αφορά την αναπτυξη του OC, δεν υπάρχει map plan , το users voice site που οι χρηστες βαζουνε τα επιθυμητα features ειναι τελείως ξεχασμένο και η μόνη προσοχή που δινετε ειναι να δουλευουνε τα payment plugins !
Αυτες τις ημέρες γνωρίζω το Prestashop, για να δω τις εναλλακτικές μου, αλλα το Prestashop δεν έχει αυτην εδω την ομορφη κοινότητα , η οποία ειναι η μόνη που με κρατάει προς το παρόν στο Opencart!

Θα ήθελα και την δική σας γνώμη!
Από agps
#2555
Ήμουν σε παρόμοια θέση αρκετές φορές τα τελευταία 2 χρόνια. Τελικά κατέληξα στο ότι ιδανική λύση δεν υπάρχει. "Ιδανική" λύση είναι αυτή που γνωρίζεις καλύτερα. Όλα τα συστήματα έχουν τα αρνητικά και τα θετικά τους και μαθαίνεις να ζεις με αυτά.

Στην αρχή φαίνονται όλα όμορφα και ωραία, καθώς όμως η "σχέση" εξελίσσεται, τα αρνητικά όλο και αυξάνουν και η απογοήτευση μεγαλώνει. Αρχίζεις και αναρωτιέσαι αν έχεις κάνει λάθος επιλογή και τι ωραία θα ήταν να είχες επιλέξει την άλλη, την καλύτερη λύση. Φυσιολογικό είναι, η "γνωριμία" φέρνει φθορά. Όλοι τους ίδιους προβληματισμούς έχουν τελικά.
Άβαταρ μέλους
Από htwp
#2560
Συμφωνώ με τον agps να προσθέσω κάποια επιπλέον πράγματα. έχω περάσει από prestashop και πίστεψέ με δεν είναι καθόλου ρόδινα αφού και εκεί υπάρχουν προβλήματα ακόμα και όταν μια version θεωρείται stable. Αυτό που με έκανε όμως να ξαναγυρίσω στο opencart (είχα φύγει και εγώ και δοκίμασα διάφορες πλατφόρμες όπως το wordpress και το prestashop κ.α) ήταν η πολύ υψηλή τιμή απόκτησης των extension αλλά και της πολύ μικρής υποστήριξης απο Έλληνες. Τα προβλήματα πολλά και οι λύσεις λίγες. Έχει πολύ όμορφες λειτουργίες με πολύ ωραία responsive themes. Εδώ ξέρω πως θα λυθεί το όποιο πρόβλημα αντιμετωπίσεις. Αυτά τα λίγα από εμένα. Η γνώμη μου? Δοκίμασε και άλλες πλατφόρμες αλλά έχω την εντύπωση πως το Opencart βρίσκεται 2 κλικ πιο πάνω. Οι ειδικοί (βλέπε Developers) θα μπορούν να σου απαντήσουν πιο εξειδικευμένα.

Πάντα φιλικά
#2592
Η βάση του Opencart δεν είναι και η πιο καλοσχεδιασμένη, βέβαια εγω χρησιμοποιούσα Mijoshop αλλα δεν εχει μεγάλη σημασία, τα queries που κανει θέλουνε πολύ βελτίωση.
Όσο αφορα τα extensions που ειναι πιο ακριβά στο Presta το δέχομαι αλλά πόσα θα πάρεις ?!
Και φυσικά και δέχομαι οτι το κάθε eshop εχει τα μειον του και τα συν, πχ. το Presta δεν εχει custom fields στην registration form , που για μενα θεωρω ειναι must και το εχει το Opencart.
Αλλά το Opencart εχει δυστυχώς ιδιοκτήτη τον Daniel που ειναι ανεκδιήγητος !

Το Presta απο την αλλη δείχνει πολύ οργανωμένο και με coders να δουλευουνε συνέχεια πάνω του και να προγραμματιζουνε νεες εκδόσεις.
Το μεγάλο μείον του Presta ειναι που δεν εχει ενα opencart-hellas.gr να εχει μια δυνατή υποστήριξη οπως εχει στο opencart !

Χαιρετώ.
#2605
Καλησπέρα,

Το θέμα μεταφέρθηκε εδώ γιατί είναι περισσότερο "υπαρξιακό" καθώς δεν αφορά αμιγώς την υποστήριξη του OpenCart.

Τι τεχνικές γνώσεις έχεις theodor;
Είσαι developer ή έμπορος;
#2609
Καλησπέρα.

Νυν προγραμματιστής ! Τώρα όμως ειμαι αποσυρμένος απο την ενεργό δράση.
Και φαντάζομαι με ρωτάς αυτο για την άποψη μου για την βάση, και θα σου απαντήσω ότι οταν την ειχα δει πριν 1 χρόνο περιπου είχα δει οτι λείπανε αρκετά index's που θα μπορούσανε να κάνουνε τα queries πολύ πιο γρήγορα. Το είχα θέσει τότε θέμα στο Mijoshop που χρησιμοποιουσα και μου είχανε απαντήσει οτι επειδη ηταν core του opencart δεν μπορούσανε να επέμβουν.
Απο εκεί και πέρα δεν εχω ασχοληθεί αλλο .
Σε κάθε περίπτωση πέρα απο το τεχνικό κομμάτι τίθετε και ενα θέμα κακοδιαχείρισης απο τον Daniel και περισσότερο αυτό ειναι που με ενοχλεί. Αλλά δικό του ειναι μπορεί να πει κάποιος οτι θελει κάνει και αν σου αρέσει ,σεβαστό.

Ευχαριστώ.
#2613
Σαν το ανέκδοτο με το γρύλο απάντησες. Αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω για να σου απαντήσω ανάλογα είναι τώρα με ποια ιδιότητα χρησιμοποιείς το OpenCart; Ως developer που αμείβεσαι από ανάπτυξη κώδικα πάνω σε αυτήν την εφαρμογή ή έχεις κάποιο δικό σου κατάστημα και πουλάς προϊόντα;
#2621
Ωραία,

Από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι είχες ασχοληθεί στο παρελθόν με προγραμματισμό -ενδεχομένως με γλώσσες άσχετες με PHP/Javascript- αλλά πλέον ασχολείσαι με developing χωρίς να αναπτύσσεις πια δικό σου κώδικα. Σε απασχολεί το μέλλον του project OpenCart και εμμέσως πλην σαφώς ρωτάς αν αξίζει να επενδύσεις χρόνο για να αποκτήσεις περισσότερη τεχνογνωσία στο OpenCart αντί για Prestashop, σωστά;
#2636
Είσαι μάντης ! Εκτός απο του οτι εχω ασχοληθεί και με php, εγραφα κώδικα κάποτε στα νιάτα μου , πλέον ομως το εχω αφήσει το κομμάτι αυτό.
Θα ήθελα ομως να αφήσουμε τις προσωπικές αναζητήσεις και να επικεντρωθούμε στο μέλλον του Opencart μιας και για αυτό άνοιξα το θέμα.
Θα ήθελα την γνώμη σου σαν υπευθυνος του Opencart στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!