OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από Nomad
#2576
Παιδιά καλησπέρα σας!

Έστω ότι ένα προϊόν κάνει 100€ χωρίς φπα πως γίνεται να λέει στο καλάθι η στην ολοκλήρωση παραγγελίας καθαρή αξία 100€ φπα 23€ σύνολο 123€ ;;;;;;

Πως ριθμιζω δηλαδή φπα και τις φορολογικές κλασεις γιατί δεν τη ξέρω καθόλου την διαδικασία. Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
Από Paris
#2579
Στην καταχώρηση του προϊόντος η τιμή να είναι αποφορολογημένη
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#2580
Δεν ξέρω μήπως εννοεί αποφορολόγηση.

Το Opencart εξορισμού δείχνει τις τιμές με το ΦΠΑ.
Όμως στο check out η ανάλυση είναι λίγο δυσνόητη.

Θα ήθελα να υπάρχει ανάλυση μετά τα είδη που να λέει:
Καθαρή αξία (Χωρίς ΦΠΑ): 100,00€
Μεταφορικά (Χωρίς ΦΠΑ): 5,00€
Αντικαταβολή (Χωρίς ΦΠΑ): 1,00€
Τελική Αξία(Χωρίς ΦΠΑ): 106,00€
ΦΠΑ: 24,38€
Πληρωτέο (Με ΦΠΑ) : 130,38€
Από Nomad
#2581
Βασικά παιδιά δεν ξέρω καθόλου να χειρίζομαι ούτε τις φορολογικές κλασεις ούτε τους φορολογικούς συντελεστές καθώς ασχολούμαι πρώτη φορά με το open cart... Να γίνω πιο αναλυτικος:
Καταχωρώ ένα προϊόν με τιμή 10(χωρίς φπα). Στη συνέχεια βλέποντας το προϊόν στο site μου λέει τιμή :10€ και από κάτω τιμή χωρίς φπα πάλι 10€... Πως γίνεται πάνω να λέει την τιμε με φπα και κάτω με τα λιγότερο έντονα γράμματα την τιμή χωρίς;;;

Επίσης κατά τη διαδικασία του checkout δεν μου αναγραφει πουθενά το φπα και έχω μπερδευτεί δεν ξέρω πως να τα ρυθμισω αυτά.

Οποιος μπορεί ας βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#2582
Πρέπει στο Σύστημα - Τοπική Προσαρμογή - Φόροι - Και στους φορολογικούς Συντελεστές να ορίσεις το κάθε ΦΠΑ.
Θα πρέπει να πας μετά στο ίδιο μενού - Φορολογικές Κλάσεις και να ορίσεις σε ποιο συντελεστή ανήκει.
Την κλάση που θα δημιουργήσεις θα πρέπει να την αντιστοιχίσεις στα είδη σου.

Αν δεν μπορείς να το κάνεις, στείλε μου ένα PM να στο δείξω με ένα Teamviewer.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!